W dniach 2-3 lutego w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich odbyła się kolejna, ósma już edycja festiwalu Wine Expo Poland. Prezentacje zlokalizowano na dwóch piętrach. W tym roku bardzo silna była reprezentacja polskich winiarzy oraz dwóch producentów miodów pitnych – The Big Fellow oraz Miodosytnia Warmińska Zuli. Jak zwykle pojawiła się silna reprezentacja z Apulii, ale też np. świetne wina z Piemontu. Były wina z Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Mołdawii, Węgier. Oliwy, oliwki, sery i inne smakołyki dopełniały prezentacje win. Łącznie pokazało się blisko 40 firm.
Mocne alkohole pojawiły się tylko na dwóch stanowiskach. Grecka firma Savoudiakis specjalizuje się w tłoczeniu oliwy, ale mają też małą destylarnię. Mały ogrzewany gazem alembik o pojemności 200 l, pojedyncza destylacja. Rocznie robią zaledwie 2000 l alkoholu. W ofercie mają Raki Exa (40%), robione z trzech lokalnych odmian winogron: soultani, liatiko i kotsifali, zapach bardzo ostry, agresywny, trawiasty, a także Ouzo Kavouri (40%) z dodatkiem anyżu z Chios, zapach bardzo przyjemny, oleisty, anyż trawiasty, nie intensywny, w smaku lekkie, gorzkawe, nie dużo anyżu, oleiste. Drugi mocny producent z Łotwy przywiózł szeroką ofertę ginów i swoje rumy. Distillers Republic rozpoczęła działalność w 2020 roku. Pierwszy rum o nazwie Firstborn ukazał się w lutym. W ofercie mają już osiem rodzajów rumu, pięć rodzajów ginu oraz różnorodne likiery na potrzeby baru. Miesięczna zdolność produkcyjna wynosi około 1700 butelek ginu i 1700 butelek rumu. Rum dojrzewamy w beczkach dębowych oraz z dodatkiem czipsów z francuskiego dębu, melasa jest z Paragwaju. Do produkcji ginu wykorzystujemy zarówno botaniki pochodzące z Łotwy, takie jak pąki sosny czy pigwa, jałowiec jest z Macedonii. Destylarnia ulokowana jest w otwartym w 2019 roku pubie. Mają aparat ze stalowy zbiornikiem na 120 l i kolumną czteropółkową. Otrzymują destylat z mocą ok. 90%. Fermentacja melasy jest szybka – 5-6 godzin z drożdżami gorzelniczymi.
Imprezie towarzyszyły degustacje i sesje masterclass, m.in. masterclass z alkoholami Distillers Republic, który poprowadził odpowiedzialny za produkcję i receptury Gints Stradins.