Donnafugata to jeden z najbardziej cenionych sycylijskich producentów wina. Historia winiarska rodziny Rallo zaczyna się w 1851 roku, jednak sama marka jest stosunkowo młoda, stworzył ją Giacomo Rallo wraz z żoną Gabriellą w 1983 roku. Mają winnice w regionach: Vittoria, Etna, Pantelleria, blisko Marsali w Contessa Entellina, i składy w samej Marsal, gdzie leżakuje ponad tysiąc beczek z francuskiego dębu w starych piwnicach po składach win marsala. Zachowały się m.in. stare betonowe zbiorniki do leżakowania marsali. Robią też grappę w destylarni w Marolo w Piemoncie, z ich wytłoczyn po dwóch flagowych winach – kupażu Mille e una Note z Contessa Entellina i passito Ben Rye z Pantalleria.
Łącznie mają 467 ha winnic na Sycylii i wysepce Pantalleria, która ma własną apelacje DOC dla win zibibbo. Kultywują ponad 20 odmian winorośli, w tym np. przywróconą dawną odmianę nocera, która wykorzystywana jest do kupaży.
Ich wina z regionu Etna mają sporą kwasowość, nuty słone, mineralne. Klimat jest tu chłodny i duża wilgotność, dużo deszczu, zimą winnice pokrywa śniegu. Winnice są na północnym stoku 700-750 m n.p.m., gdzie warunki są łagodniejsze.
Flagowe winnice Contessa Entellina w 2009 roku zostały obsadzone aż 19 różnymi odmianami winorośli. Wina stąd są mniej kwasowe, bardzo aromatyczne, owocowe. Winnice głównie są na gliniastych glebach, na małych pagórkach, duża ekspozycja na słońce, ale bliskość morza sprawia, że jest przewiewnie i nie jest bardzo gorąco latem. Tu powstaje też najsłynniejsze wino Donnafugata – kupaż Mille e una Note – rok w beczkach, wino świetnie zbudowane, taniczne, kwiatowo-owocowe, orzechowe.
Pantalleria ma własne reguły dla DOC, nie wolno nawadniać winnic, absolutnie dominuje tu muskat aleksandryjski zwany zibibbo. Wina są bardzo aromatyczne i bardzo kwiatowe: czarny bez, róże, w ustach nuty cytrynowe. Powstają tu wspaniałe wina passito, gdzie na butelkę 0,75 l idzie 4 kg owoców – trzy kg wysuszonych na matach i jeden kg świeżych. W zapachu wyczuwalna masa moreli, brzoskwiń, pomarańczy, smak słodki, ale z ładną kwasowością, smakuje jakby się jadło brzoskwinię. Doskonałe.
Region Vittoria to grona frappato i nero d’avola, tylko one są dozwolone w DOC, gleby są piaskowe. Frappato daje wina lekkie, o małej ilości garbników, średniej kwasowości, nutach truskawki, tytoniu, pieprzu. Nero d’avola daje wina cięższe, bogatsze w taniny, bardziej kwasowe, z nutami jeżyn, lekko słone.
Winnice Donnafugata przyjmują enoturystów, organizują degustacje. Etykiety projektują lokalni artyści, przede wszystkim ilustrator Stefano Vitale, który stworzył postać biegnącej kobiety, znak winnicy, w 1994 roku na winie Donnafugata pojawiła się etykieta La Fuga, uznawana za rewolucyjną w winiarstwie. Tworzą kolekcję win dla marki Dolce & Gabbana.