Wizyta w Cantine Intorcia

Marka powstała w 1930 roku i od trzech pokoleń należy do rodziny Intorcia. Mieszczą się w samym centrum miasta Marsala przy Via Mazara 10, niedaleko Piazza Caprera. W magazynach mają bardzo stare beczki, to niewielka produkcja, ale wybitne wina marsala. Mają 10 ha własnych winnic – 8 ha obsadzone grillo, catarratto i inzolia i 2 ha czerwonych gron nero d’Avola, resztę winogron skupują od winiarzy w obszarze DOC Marsala. W piwnicach mają 2 mln l dojrzewających win.

Za kreację nowych win odpowiada Francesco Intorcia oraz jego tata, Antonio. W serii Heritage butelkowane są m.in. marsale z 1980 roku, czterdziestoletnie, pamiętające jeszcze czasy założyciela firmy, który również na imię miał Francesco. Butelkowane raz na kilka lat, w niewielkich ilościach. Wytrawna Intorcia Heritage Marsala 1980 Riserva Vergine (18%) ma zapach utlenienia, miodu, orzechów, ciasto drożdżowe, zioła. W smaku pomarańcze, keks pomarańczowy, rodzynki, czekolada z pomarańczami, ale wszystko to na wytrawnie, z sokiem z limonki. W finiszu tytoń, cytryna. Słodka Intorcia Heritage Marsala Riserva Superiore Ambra Dolce 1980 (18%) ma zapach pełen miodu, lekko grzyby, ciasto z orzechami, rodzynkami. Smak słodki i jednocześnie cierpki, utleniony, ale wciąż owocowy – wiśnie, czerwone porzeczki, agrest. Finisz bardzo długi – orzechy, skóra, miód pomarańczowy.
Niezwykłym winem, stworzonym przez Francesco jest Intorcia Heritage Pre British Vino Bianco (15%), o bardzo przyjemnym aromacie kwaśnych jabłek, przyjemnie kwaskowe, utlenione, ale nie wzmacniane, robione tak, jak powstawały kiedyś wina na Sycylii.
– To wino z winogron grillo, będących ikoną produkcji białego wina na Sycylii, winogrona są zbierane ręcznie i układane w skrzynkach o świcie, w okresie pełnej dojrzałości. Po schłodzeniu i maceracji w kontakcie ze skórkami przez trzy dni, winogrona poddawane są delikatnemu prasowaniu inicjującemu proces fermentacji w stałej, kontrolowanej temperaturze. Po rozlaniu wino przelewane jest do beczek typu perpetual o pojemności 1000 l, w celu leżakowania przez co najmniej 6 do 8 miesięcy – tłumaczy Francesco Intorcia.
– Perpetual, gdyż jest to wino wieczne, uzupełniane cuvée jako wybór najlepszych roczników. To część naszej spuścizny, technika starzenia stosowana była przed lądowaniem na Sycylii Brytyjczyków i stała się podstawą dla późniejszej produkcji marsali. Po upływie okresu leżakowania przelewa się to wino do butelki, gdzie odpoczywa przez dodatkowe 4 do 6 miesięcy. Wino, które najlepiej wyraża nasze terroir w swojej złożoności i mineralności. Ma wyraźne nuty cytrusów, a nawet dojrzałych żółtych owoców, przyjemne nuty ziół, słodkich przypraw, świeżo prażonych migdałów i ciekawe nuty balsamiczne. Intensywne, szerokie i otaczające, podniebienie jest miękkie i ciepłe. Dobra zgodność z doznaniami węchowymi, z zaskakującą świeżością i dużą trwałością – opowiada Francesco Intorcia.
Firma produkuje także wzmacniane wina z lokalnych gron: zibibbo, moscato i malvasia, jak również wina passito – słodkie z suszonych na matach gron. W ofercie są też tańsze marsale, linia, która powstała jeszcze w początkach firmy, z etykietami według wzoru graficznego z lat 30. XX wieku. Ich polskim importerem jest M&P. To klasyczne marsale z dodatkiem słodkiej misteli i skoncentrowanego moszczu – od przeznaczonej do kuchni Intorcia Marsala Fine po słodką Marsala Superiore Dolce, w polskiej ofercie jest też ich bardzo popularne wzmacniane Moscato Liquoroso.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.