Gorzelnia położona jest w samym centrum regionu Speyside, i niemal w centrum miasta, od którego wzięła nazwę. Do miasteczka widzie efektowny kamienny most z wieżycami, rozpostarty nad rzeką Spey, zbudowany w 1814 roku przez Thomasa Telforda. Jest tu też słynny, doskonale zaopatrzony, bar whisky w położonym na wzgórzu hotelu Craigellachie.
Destylarnia została założona w 1891 roku przez spółkę Craigellachie-Glenlivet Distillery Co., grupującą handlarzy whisky, a jej kierowaniem zajęli się Alexander Edward i Sir Peter Mackie, legenda historii szkockiej whisky. Destylaty z Craigellachie stały się szybko składnikiem powstającego właśnie blendu White Horse, ale Peter Mackie jako jeden z nielicznych od początku stawiał też na single malt. Po śmierci ojca-założyciela gorzelnia przez długi czas należała do grupy Distillers Company Limited, a jej destylaty poza White Horse zasilały także blendy Johnnie Walkera. Od 1998 roku właścicielem jest grupa Bacardi-Martini. Obecnie sztandarowy produkt to whisky single malt 14YO, poza tym firma oferuje 21YO whisky typu cask strength i w bardzo limitowanych ilościach edycje rocznikowe – 1973, 1982, 1987 czy 1988. Wszystkie pozostałe rozlewane i butelkowane są przez niezależnych dystrybutorów, np. 15YO z oferty Gordon & MacPhail, 19YO z Cadenhead czy 8YO Frisky Whisky z oferty John Milroy. Wszystkie destylaty z Craigellachie mają w sobie nuty torfowego dymu, są też wyjątkowo oleiste.
Sama destylarnia jest dziś mało efektownym przemysłowym budynkiem z pudełkową przeszkloną halą, w której mieszczą się potężne alembiki – dwie pary. Roczne moce produkcyjne to ok. 4 mln l. Pierwotnie jednak jej architektem był Charles Doig, który jest autorem typowego dla Speyside stylu budownictwa gorzelniczego z charakterystycznymi pagodami, zachowały się stare zabudowania, m.in. nieczynna już słodownia z efektowną pagodą. Obecnie firm kupuje słód w Glenesk Maltings.