Malutka destylarnia ginu przytulona do destylarni whisky Kingsbarns na starej farmie w Five, podobnie jak whisky, tak i gin jest własnością rodziny Wemyss. Lord Darnley, czyli Henryk Stuart, był drugim mężem Marii I Stuart, królowej Szkocji. W 1565 roku, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, przebywali obydwoje w zamku Wemyss.
Przy budynku destylarni stał opuszczony wiejski domek, który zaadoptowano na potrzeby produkcji ginu, sadząc też obok ogród botaniczny i herbarium. Zainstalowano alembik kotłowo-kolumnowy sprowadzony z Włoch o pojemności 350 l. Nazwano go Dorothy. Jest tu miejsce na kosz dla delikatniejszych botaników. Alkohol zbożowy jest kupowany z zakładu rektyfikacji i redestylowany z ziołami, kwiatami, korzeniami i owocami.
– W ogrodach otaczających Darnley’s Gin Cottage uprawiamy tyle roślin botanicznych, na ile pozwala szkocka pogoda, ale bardziej egzotyczne składniki, takie jak cynamon i rajskie ziarna, wymagają cieplejszego klimatu, więc są pozyskiwane od hodowców z całego świata, których znamy i którym ufamy – można usłyszeć podczas wizyty.
W budynku, poza destylarnią, jest sala degustacyjna z przedstawionymi botanikami, a także kolejne pomieszczenie, w którym jest szkoła ginu. Tu na każdym stanowisku jest mały destylator ogrzewany prądem. Uczestnicy zajęć – warsztatów – destylują własny gin, który zabierają ze sobą jako pamiątkę w butelce. Koszt uczestnictwa to 125 funtów (140 funtów w przypadku pary, która chce pracować na jednym stanowisku), konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
W wersji podstawowej gin Wemyss został zestawiony głównie z jałowca, czarnego bzu i cytrusów (skorki cytryny), poza tym w składzie są kolendra, korzeń irysa i dzięgiel litwor. Jest bardzo wiele wersji smakowych oraz edycji specjalnych, wielu z nich miałem okazje próbować podczas wizyty.
Darnley’s London Dry Gin (40%)
Z dodatkiem kwiatów czarnego bzu z ogrodów zamku Wemyss, jałowca, kolendry, skórki z cytryny, dzięgiel, korzeń irysa. Zapach lekki, owocowy, cytrynowy, kwiaty, delikatne czerwone owoce. W smaku bardzo przyjemna cierpkość, dużo skórek cytryny, limonki. Finisz dość pikantny, ostry jałowiec, pieprz.
19/24,5/24/7=76,5
Darnley’s London Dry Gin Spiced (42,7%)
Dziesięć botaników, m.in.: cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, aframon madagaskarski. Zapach słodki, korzenny, ale też sporo cytrusów. Smak dość ostry cynamon, goździki, pieprz, ostry jałowiec, ale też dużo kolendry i cytrusów. Finisz jest pikantny, dużo cynamonu i goździków, pieprz i jałowiec, cytrusy.
21,5/25,5/25/7=79
Darnley’s London Dry Gin Spiced Navy Strength Edition (57,1%)
Receptura Darnley’s Spiced, ale mocniejszy i więcej jałowca. W zapachu dużo jałowca, nuty cytrusowe, pomarańczowe, cynamonowe, cytrusowość kolendry. W smaku ostry, wyrazisty, bardzo dużo ostrego jałowca, dużo pieprzu, imbiru, goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej. Wyrazisty ostry, korzenno-jałowcowy finisz, dużo cytrusów – cytryny i kolendry.
24,5/26/26,5/7,5=84,5
Darnley’s London Dry Gin Aromata (42%)
Dodatkowe botaniki to: trawa cytrynowa, kmin, anyż gwiaździsty, galanga, ostryż długi, zest cytrusów. W zapachu dużo dzięgla, trawy, siano, herbata. W smaku dużo cytrynowej herbaty, jałowiec, cytryna, pieprz i dzięgiel. Bardzo herbaciany finisz, długi, pieprzny, trawa cytrynowa, kolendra, geranium.
23/26/24,5/7=80,5
Darnley’s London Dry Gin Coastal Haar (42%)
Specjalna edycja, wśród dodatkowych botaników są m.in. lokalne wodorosty, rokitnik, nagietka. W zapachu: małże, kraby, słoność. W smaku lekko pomarańczowy posmak rokitnika, kwaśne jabłka, jałowiec, trawiastość. Finisz cierpki i rześki, jałowiec, kwaskowość, ale też kwiatowość, geranium, zest limonki.
27/28,5/28,5/9=93