Destylarnie, Spirits
destylarnie, okowita, single malt

Wizyta w destylarni Akmenlauzis

Wizyta w destylarni Akmenlauzis

Udostępnij:

Ulokowana w samym centrum starej Rygi, jest być może najmniejszą destylarnią na świecie, jednej osobie trudno się wewnątrz poruszać. Pracują od 2014. Mają aparat odpędowy o pojemności 400 l – wąska kolumna z nierdzewnej stali, wedle własnego projektu. Destylują słodowany jęczmień, słód biorą z browaru. W kwietniu 2016 roku nastawili whisky w beczkach po 190 l bourbonie i sherry oloroso, próbowałem destylatu, już nabrał nieco koloru i aromatu. Ich spirytus jest bardzo wyrazisty, słodki, o wyraźnym smaku ziaren – destylują tylko raz, mają mały filtr celulozowy. Ich alkohole trafiają głównie do restauracji w Rydze.


– Trzeba robić to, co się lubi – mówi Ernesti Otomers, właściciel firmy. – Produkujemy w wersji Premium to, co jest tradycją łotewskiej wsi – samogon. Ale też za trzy lata chcemy pokazać światu pierwszą łotewską whisky single malt. Będzie to bardzo limitowana edycja, prawdopodobnie kupaż obydwu beczek.
Maleńkie pomieszczenie to zabytek a alkoholową historią. Nad wejściem jest rzeźba Bachusa. W XVII wieku była tu piwnica win.
Gama produktów destylarni Akmenlauzis to – oprócz okowity jęczmiennej – likiery na jej bazie: ziołowy, chrzanowy, żurawinowy, rokitnikowy, jarzębinowy i kawowy.

 

Powiązane artykuły

Degustacje
degustacje, wermut

Kolekcja Vermouth La Copa marki González Byass, wprowadzona ponownie na rynek w 2017 roku, opiera […]

Wydarzenia
bourbon, whiskey amerykańska

Heaven Hill wprowadza 15-letniego bourbona Elijah Craig do swojej oferty single barrel o wyższej zawartości […]

Alkohole dnia
single grain, whisky japońska

Mieszanka beczek z 1996 roku i 2001 roku, whisky destylowana z ryżu, leżakowana w beczkach […]

Lektury
cachaça, recenzje

Książka jest relacją z podróży do Brazylii, jaką autor odbył w styczniu 2022 roku, nie […]

Degustacje
degustacje, single malt, whisky szkocka

Do sprzedaży trafił zestaw czterech miniaturek Whisky Miler z rozlewu w listopadzie 2025 roku. –To […]

Degustacje
degustacje, wino

27 marca o godzinie 19.30 odbędzie się 229. spotkanie Akademii Wina. Sycylia. Do spróbowania będą […]

Alkohole dnia
single malt, whisky japońska

Edycja z beczek po sherry, dostępna tylko w destylarni Miyagikyo, zabutelkowana z mocą 55%. Aromat […]

Wydarzenia
degustacje, rynek

W dniach 15-17 marca w Düsseldorfie zaprezentowało się 3400 wystawców z 63 krajów. Rok wcześniej […]

Przewijanie do góry
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.