Wizyta w Georgian Wine & Spirits

Firma Georgian Wine & Spirits (GWS) powstała w 1993 roku na przedmieściach Telavi, na bazie dawnych radzieckich zakładów Telavi 2, które działały od 1976 roku. Mają 400 ha winnic w regionie Kachetii (m.in. w DOC Mukuzanii oraz Tsinandali, Tvishi, Napareuli, Kindzmarauli, Khvanchkara czy Akhasheni), ale dodatkowo skupują winogrona. Aż 70% upraw, to szczepy lokalne. Około 280 ha zajmują nasadzenia czerwonych winogron – głównie saperavi, resztę białe, poza szczepami europejskimi są to: rkatisteli, mtsvane czy tsolikouri. Właścicielem GWS są szwedzcy inwestorzy, którzy mają także znaną gruzińską winiarnię Mukhrani. W Polsce wina GWS są w ofercie Vininova.
GWS butelkuje wina pod markami: Old Tbilisi, Tamada, Vismino i Adamanti. Robią także chacha i brandy.


Mają 20 kwewri, 30% produkcji jest z kwewri, największe mają po ok. 2000 l. Robią chacha a w przyszłym roku będzie brandy. W budowie jest nowa destylarnia brandy, na razie korzystają ze starych potężnych aparatów z czasów ZSRR. Do leżakowania wykorzystują głównie dąb francuski, w mniejszym stopniu amerykański. Prezesem i głównym winemakerem jest Francuz, Philippe Lespy. Wcześniej pracował w Bordeaux, przez osiem lat praktykował w słynnej winiarni Baron Philippe de Rothschild, pracował także w: Château Lagrange w Saint Julien czy Château Serilhan w Saint Estèphe. Był tez winemakerem m.in. w Burgundii czy w Maroko.
– Moją przygodę z winami gruzińskimi zacząłem sześć lat temu. Kiedy tu przyjechałem, przede wszystkim musiałem nauczyć się robić gruzińskie wina, w stylu gruzińskim, nie w stylu francuskim. Pierwszy okres to był czas błędów i ryzykownych eksperymentów, ale miałem mocne wsparcie gruzińskich winemakerów. Pierwsze wina wychodziły bardzo taniczne, a szukałem większej elegancji. Saperavi to cudowny szczep, ale tak naprawdę jest wiele jeszcze ciekawszych gruzińskich szczepów, które wymagają ponownego odkrycia – mówi Philippe Lespy.
Firma butelkuje chacha głównie na rynek lokalny i eksport do Rosji. Destylowana z winogron rkatsiteli i mtsvane, starzona we francuskim dębie, butelkowana z mocą 42%. W aromacie: rumianek, wanilia, słonecznik, rodzynki. Smak słodki – daktyle, rodzynki, suszona persymona. Finisz słodki, bakaliowy. Brandy na razie nie jest butelkowana, dojrzewa w beczkach. Próbowałem wersji z dębu amerykańskiego, prosto z beczki, o mocy 62%, starzoną ponad 24 miesiące. Winogrona rkatsiteli i mtsvane, bardzo przyjemny winogronowy aromat. Smak cierpki i drewniany, sporo czuć amerykańskiego dębu. Finisz bardzo słodki, winogronowy.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.