Wizyta w Kingsbarns Distillery

Destylarnia Kingsbarns powstała w 2014 roku. Jest pięknie położona na starej farmie z XVIII wieku, na wysokim klifie ok. 300 m od morza. Region Fife i okolice St. Andrews, słynące z pól golfowych – to region odwiedzany przez turystów i bogatych biznesmenów, a Kingsbarns jest tu teraz kolejną dużą atrakcją i dodatkowym powodem odwiedzin. Rodzina Wemyss kupiła teren w 2011 roku, a już trzy lata później popłynął z alembików pierwszy spirytus. Inwestycja pochłonęła 3 mln funtów.

Ród Wemyss zapisał się kilkakrotnie w historii Szkocji. Od XII wieku ich posiadłością jest wielki zamek Wemyss Castle na morskim klifie, miejscowość też nazywa się Wemyss, drugi zamek – Elcho – znajduje się niedaleko Perth. Jedną z ich aktywności jest firma Wemyss Malts, założona w 2005 roku i zajmująca się pozyskiwaniem beczek i butelkowanie whisky single malt oraz własnych blendów. Za projekt odpowiadają William i Isabella Wemyss, oni także stworzyli destylarnię Kingsbarnas.
Menadżerem destylarni Wemyss jest Peter Holroyd. Studiował browarnictwo i gorzelnictwo na Heriot Watt University, w Kingsbarns jest od momentu, kiedy dopiero zaczynano instalować alembiki. Do produkcji whisky wykorzystują tylko lokalny jęczmień. Fife znane jest z upraw jęczmienia, jest tu bardziej sucho i lepsze gleby niż na północy Szkocji, aż 70% produkcji zboża z Fife trafia do whisky. Młyn mieli tonę ziarna, odmiana jęczmienia Laureate z Fife, słodownia w Yorkshire, tylko słód nie torfowany. Mają ujęcie wody oligoceńskiej 100 m w głąb, przepływa i filtruje się przez pokłady piaskowca. Kadź zacierna to 1,5 tony. Siedem zacierów tygodniowo, czyli razem 9 ton. Do fermentacji używają dwóch rodzajów drożdży, każdy daje inny efekt. Drożdże fermentis są odpowiedzialne za zapachy tropikalnych owoców i bananów, a anchor szybko produkuje alkohol. Mieszane są osobno, potem razem trafiają do kadzi fermentacyjnej, fermentacja trwa od 72 do 120 godzin w temperaturach 18-22 stopnie. Są tu cztery stalowe fermentatory po 7800 l, do każdego dodaje się 7 kg drożdży. Alembiki mają po 5 m wysokości: 8500 l i 4500 l. Odbierają 850 l alkoholu z jednego obiegu.
– Destylacja jest powolna, serce destylacji odbieramy w przedziale 69-75%. Chcemy uzyskać delikatny alkohol o owocowych aromatach typowy dla Lowlands – mówi Peter Holroyd.
Moce produkcyjne to 200 tys. l etanolu rocznie. Tygodniowo napełniają 34 beczki, głównie first fill bourbon, a także beczki STR po czerwonych winach. Beczki napełniają z mocą 62,5%.
Destylarnia jest otwarta dla zwiedzających, są tu bar i restauracja. W ofercie od początku jest butelkowana Kingsbarns New Make (63,5%), w 2017 roku pojawiła się w sprzedaży dwuletnia ekspresja po bourbonie Kingsbarns (62,8%), a pierwsza oficjalna whisky to Kingsbarns Dream to Dram (46%) z 2019 roku z beczek po bourbonie i STR. W 2020 roku core range powiększyła whisky Kingsbarns Balcomie (46%) z beczek po sherry oloroso, a w marcu 2023 roku whisky Kingsbarns Ducut (46%) – siedmioletnia, beczki w 90% po bourbonie Heaven Hill i 10% STR po czerwonym wytrawnym portugalskim winie. Ukazała się też już pokaźna kolekcja edycji single cask.
Polskim importerem whisky Kingsbarns jest Vininowa.

Wizyta była okazją do spróbowania kilku produkowanych tu whisky.

Kingsbarns Spirit Drink New Make (62,5%)
Zapach bardzo ziarnisty i owocowy, mąka, kwiaty, politura. Smak owocowy, sporo bananów, ale też piwne nuty.
4/5
25,5/26/26,5/7,5=85,5

Kingsbarns Dream to Dram (46%)
Beczki w 90% po bourbonie Heaven Hill i STR po czerwonym wytrawnym portugalskim winie. Zapach toffie, creme brulee, wanilii, banany, ananas, masa zielonych jabłek, orzechy i mocno wyczuwalny alkohol. W smaku jest nuta drewna – gorzka, ostra, cierpka, pieprz, imbir, jabłka, marakuja i sól. I dużo bananów. W finiszu tropikalne owoce i pieprz, cynamon, toffi, nuta zbożowa, dojrzałe jabłka, cierpkie winogrona i słoność.
3/5
22,5/22/20/6=70,5

Kingsbarns Balcomie (46%)
Beczki po sherry oloroso, whisky ma ok. 5 lat. Zapach bardzo słodki, cukierkowy, malinowe landrynki, budyń waniliowy, kakao, prażone ziarno, drożdże. W smaku czekolada z rodzynkami, figi, daktyle, orzechy włoskie, pieczone jabłka, są też nuty pikantne – imbir. bardzo intensywny wpływ sherry. W finiszu nuty nieco ostrzejsze – pieprz, sporo surowego drewna, imbir, cynamon, kardamon, ale i miód, wanilia.
3/5
19/19,5/19/6=63,5

Kingsbarns Doocot (46%)
Beczki w 90% po bourbonie Heaven Hill i STR po czerwonym wytrawnym portugalskim winie. Siedmioletnia, zadebiutowała w marcu 2023. W zapachu: banany, morele, gruszki, pigwa, ananas, owocowo i słodko. W smaku owoce tropikalne, pieprz, imbir, taniczność, cynamon. I dużo bananów, papaja, jest i pigwa. Finisz jest najpierw słodki – budyń waniliowy, bardzo dojrzałe jabłka i gruszki, banany, ale potem przechodzi w nuty korzenne, cynamonowe, ziela angielskiego.
4/5
25/25,5/25/7=82,5

Kingsbarns 2016 6YO Cask #749 (58,7%)
Edycja torfowa, leżakowana w beczkach po torfowej whisky z Islay. W zapachu wędzony ser, oscypek, medyczność, trawiastość. W smaku jest przyjemna taniczność, trawiastość, tytoń, imbir. Finisz krótki, medyczny, prażone ziarno, torf.
2.5/5
15/21/17/5,5=59,5

Kingsbarns 6YO Single Cask 1510247 (46%)
323 butelki, beczka pierwszego napełnienia po bourbonie, moc obniżono do 46%. Zapach pełen bananów, cytrusów, meringue, creme brulee, jest też przyjemna mineralność. W smaku dość pikantna, dużo cytrusów, oleista. Finisz korzenny – cynamon, pieprz, imbir, cytrusy i banany.
4/5
25,5/25/25/7=82,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.