Wizyta w L’Encantada

To bajeczne miejsce dla miłośników armaniaku. Ilość próbek, buteleczek, butelek, słojów z alkoholem przyprowadzić może o zawrót głowy. Pracują z 25 małymi producentami, których alkohole leżakują we własnych beczkach, część z tych małych rodzinnych firm już nie destyluje. Mają łącznie trzy magazyny i ok. 380 beczek oraz centrum kupażowania i butelkowania, otwarte dla zwiedzających, z salą degustacyjną, w Vic-Fezensac. Najstarszy armaniak mają z 1972 roku.

– Nie szukam starych beczek, wolę sam leżakować dobry destylat. Obecnie robi się dużo lepsze armaniaki, bo są nowsze technologie, stare roczniki to atrakcja porównywalna z wizytą w antykwariacie – mówi Vincent Cornu, maître de chai, który odpowiada tu za wszystko, od skupu destylatów, przez starzenie, destylację, a nawet lakowanie i etykietowanie, bo każda butelka ma tu indywidualny charakter i pokryta jest charakterystycznym pomarańczowym lakiem.
W 2011 roku zabutelkowali pierwszy armaniak. Od 2021 roku sami destylują. Napełniają mniej niż beczkę dziennie, destylując na alembiku z 1920 roku z talerzami pajączkowymi w kolumnie. Mają tylko 2 ha winnic baco i folle blanche.
– Nie mieszam beczek, butelkuję z mocą beczki na żądanie. Używamy różnych beczek i różnego poziomu wypalenia. Beczki leżakują na różnych poziomach, górne poziomy latem są nawilżane. Destylując daję alembikowi szansę pokazania, jaka będzie najlepsza moc alkoholu. Sama ilość procentów nie ma dla mnie znaczenia, liczą się smak i aromat – mówi Vincent Cornu.
Kolekcje armaniaków L’Encantada dzielą się na Millésimes, blisko 30 różnych roczników, od różnych producentów oraz Assemblages, czyli kupaże. Do tego dochodzi od niedawna ich armagnac blanche pod marką L’Encantada Extra White. Współpracują m.in. z producentami: Les Bidets, Del Cassou, De Mounet, Le Parre, Lous Pibous i Le Sablé. Ich najważniejsze kupaże to L’Encantada 20 Ans i L’Encantada 25 Ans. Ich alkohole są nie filtrowane i często butelkowane z mocą beczki.
L’Encantada dba o kolekcjonerów i miłośników armaniaku, butelkując przeważnie w pojemności 250 ml, ale też i mniejszych – 150 i 50 ml, by jak najwięcej osób mogło spróbować ich rzadszych beczek.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.