Wizyta w Marsovin Winery

W miejscowości portowej Marsa, blisko międzynarodowego lotniska na Malcie, znajduje się zakład i piwnice największego lokalnego producenta win i likieru opuncjowego Bajtra – firma Marsovin. Mają pięć własnych niewielkich winnic w różnych regionach Malty oraz na Wyspie Gozo, robią ok. 1,5 mln l wina rocznie. Kultywują m.in. jedyne dwa endemiczne szczepy z czasów przed filokserą – czerwone gellewża i białe girgentina, poza tym m.in.: chardonnay, cabernet sauvignon, cabernet franc, syrah czy merlot.

Z uwagi na klimat – bardzo dużo (ok. 300) dni słonecznych, ale też nisko położone winnice, winogrona są zbierane wcześnie i mają mało tanin. Gleby są wapienne, idealne do uprawy winorośli, ponieważ umożliwiają łatwy drenaż podczas nielicznych, ale ulewnych opadów. Winnice z jednej strony są narażone na gorące powietrze znad Sahary, które niesie też piasek, z drugiej na chłodniejsze prądy z północy. W każdym właściwie winie wyczuwalna jest sól, czuć bliskość morza.
Piwnice Marsovin znajdują się w budynku pochodzącym z czasów Zakonu św. Jana, znajduje się tu ponad 220 dębowych beczek – dąb francuski i amerykański. Markę stworzył w 1919 roku Anthony Cassar. Zaczynał od skupowania winogron od lokalnych winogradników, a wina sprzedawał bezpośrednio z cysterny. Jako pierwszy na Malcie zabutelkował wino, pierwszy zaczął robić tradycyjną metodą wina musujące. Obecnie firma jest w rękach trzeciego pokolenia rodziny, prowadzi ją Jeremy Cassar. Mają kilka linii win, m.in.: Antonin, La Valette czy 1919. Robią świetne wino Primus w stylu amarone z podsuszanych na matach winogron szczepów gellewża i shiraz, a także wino słodkie Ġuże Moscato Passito w stylu zibibbo passito z Pantalleria. Mają też słodkie passito czerwone, z winogron shiraz.
Likiery robią pod marką Zeppi’s, jest to marka numer jeden na Malcie, na rynku od 2002 roku. Flagowy produkt to Zappi’s Bajtra ze słodkich owoców opuncji macerowanych w alkoholu. Sam destylat jest importowany, na Malcie nie ma destylarni. Owoce opuncji zbiera się od sierpnia do września, częściowo są fermentowane, częściowo macerowane do wyrobu likieru. Inne likiery Zeppi’s to: Limuncell (cytryna), Rummiena (granat), Ħarruba (owoce drzewka świętojańskiego), Tina (figa), Lewża (migdał), Honey (lokalny miód), Bużbieża (koper włoski).

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.