Wizyta w Woodford Reserve

Woodford Reserve to najmniejsza z dużych destylarni bourbona, należy do koncernu Brown-Forman. Destylarnia leży w stanie Kentucky, w Woodford County, niedaleko Versailles. Nie licząc specjalnych edycji, produkują zaledwie dwa bourbony z górnej półki. Każda butelka jest numerowana, podany jest numer beczki i numer butelki. Ich mała destylarnia otwarta jest dla odwiedzających i rocznie przybywa tu ok. 140 tys. osób.


Firma powstała w 1838 roku, są jedną z najstarszych destylarni bourbona (wcześniej w tym samym miejscu działała inna, mała gorzelnia, prawdopodobnie od 1780 roku). Początkowo działali jako Old Oscar Pepper Distillery. Założycielem był Elijah Pepper, a rozwinął ją jego syn, legenda w świecie bourbona, Oscar Pepper. W tamtych latach w firmie pracował też dr James Crow (znany w historii jako Doc Crow, szkocki fizyk, który w XIX wieku opracował technologię destylacji whiskey typu sour mash, czyli z osadami z fermentacji zboża). W 1878 roku rodzina Pepperów sprzedała jednak zakład spółce panów Leopold Labrot i James Graham (Labrot & Graham Distillery). Z przerwą na lata prohibicji firma funkcjonowała do 1941 roku, kiedy gorzelnie przejął obecny właściciel, Brown-Forman.
Destylarnię jednak zamknięto, potem ja odsprzedano, potem znów wróciła do Brown-Forman. Na rynek whiskey pod marką Woodford Reserve wkroczyła dopiero w1996 roku. Przez pierwszych szesnaście lat produkowano tu tylko jednego bourbona. W 2012 roku zadebiutowała bardzo udana Woodford Reserve Double Oaked Bourbon, siedem lat leżakująca w mocno wypalonych beczkach i na dodatkowy rok kierowana do specjalnie przygotowanych, lekko wypalonych i jednocześnie mocno opieczonych beczek, co dodaje trunkowi głębszego, dymnego, aromatu. Beczki przygotowuje macierzysta firma Brown-Forman.
Firma ma trzy stare magazyn z wapienia na 5000 beczek, z których tylko jeden jest wypełniony dojrzewającym trunkiem. Mashbill Woodford Reserve to 72% kukurydzy, 10% słodowanego jęczmienia, reszta to żyto. W efekcie jest bardziej kukurydziany w aromacie niż większość bourbonów. Gotowany przez sześć godzin zacier w kotle o pojemności 28390 l, trafia na sześć dni fermentacji w stuletnich kadziach z cyprysowego drewna. Drewno to element tradycji, podobno nie wpływa na ostateczny smak, równie dobrze można stosować tańsze stalowe kadzie, cyprysowe ma też Maker’s Mark. Jako jedyni w USA mają trzykrotną destylację spirytusu na bourbon. Pracują tu trzy potężne sprowadzone ze Szkocji alembiki o pojemności 6245,9 l (high wine i spirit still) i trzeci 9463,5 l (beer still). W środkowym alkohol ma 55%, w trzecim i 79%. Używają beczek 53 galonowych, w których alkohol dojrzewa nawet do 15-16 lat. Leżą w rzędzie od podłogi na 10 beczek w górę. Młody destylat, którego można na miejscu spróbować, ma bardzo kukurydziany aromat. Jest tu własna linia butelkowania.
Klasyczna whiskey Woodford Reserve Distillers Choice ma słodki kukurydziany aromat z nutą miodową. W smaku zdecydowany, lekko wytrawny, nuty orzechów i malin, a w finiszu bita śmietana. Jest to połączenie destylatów, które leżakowały w beczkach od 6 do 9 lat. Butelkowany jest mocą 45,2%. Woodford Reserve Double Oaked Bourbon też ma 45,2% I leżakuje o 6-12 miesięcy dłużej we wspomnianych specjalnych opiekanych beczkach. Znacznie mniej aromatyczna, bardzo gładka, nuty maślane i nugatowe. Obydwie są różne, trudno wskazać lepszą, to kwestia upodobań, pierwsza jest na pewno bardziej typowa dla american whiskey. Od 2005 roku firma co roku w listopadzie wypuszcza specjalne limitowane edycje znane jako Woodford Reserve Master’s Collection (przy czym nie są to zwykle bourbony lecz różne wariacje american whiskey). Są to, poczynając od 2005 roku: Four Grain Batch #1 (46,2%), Four Grain Batch #2 (46,2%), Sonoma Cutrer Finish (43,2%), Sweet Mash 1838 (43,2%), Seasoned Oak Finish (50,2%), Maple Wood Finish (47,2%), Aged Cask Rye (46,2%), New Cask Rye (46,2%), Four Wood (47,2%), Classic Malt (45,2%) i Straight Malt (45,2%). Miałem okazje próbowania tylko dwóch z tych edycji – Aged Cask Rye i New Cask Rye – i było to niezwykle ciekawe doświadczenie, jak wiele zmienia nowa i używana beczka. New Cask to zdecydowany waniliowy i bananowy aromat, barwa wrzosowego miodu, smak bardzo wyrazisty, wykwintny, finisz zdecydowanie bananowy, a Aged Cask to bardzo delikatny aromat moreli i bananów, słomkowa barwa, smak bardziej zgaszony, banan przełamany tytoniem, finisz ciężki.
Od 1995 roku gorzelnia jest wpisana do National Register of Historic Places, a od 2000 roku ma status zabytku – National Historic Landmark.

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.