Imię Świętego Mikołaja nosi największy na słowackim rynku producent alkoholi. Pod obecną marką firma działa od 1995 roku, jako spółka akcyjna. Jej historia sięga jednak 1867 roku. Założył ją w Liptowskim Mikulaszu, u podnóża Tatr, blisko granicy z Polską, Armin Stark. Stark rozbudowywał firmę, , która szybko zaczęła być jednym z liderów rynku gorzelniczego w regionie. Do II wojny światowej gorzelnia była w rękach rodziny Starków, potem przejęli ją Niemcy i kontynuowali produkcję. W latach Czechosłowacji znacjonalizowana, działała jako Stredoslovenské konzervárne a liehovary n.p. Liptovský Mikuláš. Sprywatyzowana w 1993 roku.
Dziś oferta obejmuje destylaty i wina. Firma jest największym na rynku słowackim producentem alkoholi, w szczególności zaś czystej wódki (marka Nicolaus Vodka Extra Jemná), a także wódek owocowych i okowit. Zajmują też piąte miejsce pod względem wielkości sprzedaży na rynku czeskim. Duży udział w rynku mają wódki owocowe, niedrogie ale smaczne alkohole sprzedawane pod marką Jubilejná (gruszka, śliwka, czereśnia, morela, gruszka z miodem i borovička) – w charakterystycznych butelkach przypominających gruszkę, z kawałkami owoców na dnie butelek. Inny ważny i wysoko oceniany produkt, to ziołowe likiery Demänovka, produkowane od lat 60. XX wieku. Z wielu innych alkoholi na uwagę zasługują noszący imię założyciela firmy ziołowy Armin Stark Fernet, Slovenská Borovička, Old Tower Gin oraz pierwszej klasy owocowe destylaty – Pravé Zbojnícke Destiláty – czereśniowica, gruszkowica i śliwowica, destylowane w zakładach Várda na Węgrzech, które należą do St. Nicolaus Group. W niższym segmencie cenowym są takie owocowe alkohole jak linia produktów Kopaničiarska Zlatá, tu są dostępne: gruszka, śliwka, morela i malina. Produkowane są też wódki owocowe pod marką Party oraz inne pod markami St. Nicolaus i Leon (m.in.: wódka czysta, gin, borovička, rum i wiele innych). Firma jest też importerem kilku ważnych marek, w tym popularnego na Słowacji hiszpańskiego brandy de Jerez – Soberano. Przy zakładzie w Liptowskim Mikulaszu działa duży sklep z pełnym asortymentem wyrobów St. Nicolaus.
Borovička, która jest narodowym słowackim trunkiem, stanowi trzeci ważny segment oferty firmy. Do produkcji borovički, których St. Nicolaus ma kilka marek, wykorzystywany jest głównie słowacki czarny jałowiec oraz albański czerwony jałowiec.
Do Nicolaus Group, poza głównym zakładem w Liptowskim Mikulaszu, należą wspomniana destylarnia Várda na Węgrzech oraz gorzelnia Leopoldov. Firma jest prywatna, należy do słowackich inwestorów. – Alkohol na wódki i borovičkę destylowany jest wyłącznie z kukurydzy – mówi pani Jana Ivanková, która od trzydziestu lat pracuje w destylarni i odpowiada m.in. za wprowadzanie nowych produktów. Destylacja i rektyfikacja odbywa się w Leopoldov, gdzie zainstalowano sześć 42-metrowych kolumn. W Liptowskim Mikulaszu alkohol jest filtrowany, zestawiany (z udziałem wody z tatrzańskich źródeł) oraz butelkowany. Tu też odbywa się destylacja borovički. Stosowane są rosyjskie filtry z aktywnego węgla oraz srebra.
Jednym z najlepszych produktów jest wprowadzona na rynek w 2014 roku wódka klasy premium, Tri Borievky. – Wykorzystywane są do niej starannie wyselekcjonowane ziarna kukurydzy uprawianej w południowej Słowacji, wódka destylowana jest w Leopoldov w małych partiach, raz na pół roku wykorzystywany jest tylko pierwszy tysiąc litrów dziewiczego spirytusu, spływającego z kolumn zaraz po ich oczyszczeniu z poprzednich frakcji produkcji. Dodawane są jagody słowackiego czarnego jałowca i rzadkie esencje dziesięcioletnich win tokajskich ze wschodniej Słowacji. Przez miesiąc leży w stalowych cysternach przed ostateczną filtracją – opowiada pan Viktor Devečka, dyrektor ds. technicznych. Wódka ma delikatnie słodki aromat, a w smaku czuć jałowiec, jest lekko żółta ze względu na tokajskie esencje. Finisz jest przyjemny jak tokajskie rodzynki.
Sztandarowy produkt, likier Demänovka, to nastaw ziół macerowanych przez kilka tygodni w spirytusie z kukurydzy, dostępna w wersjach słodka i gorzka. Produkowane są także wódki smakowe Nicolaus: grapefruit, czarna porzeczka, limonka i żurawina. Rocznie St. Nicolaus Group produkuje 11 mln l spirytusu zbożowego 96%, a wszystkich napojów alkoholowych robią ok. 19 mln l.