Wódka w animacjach

„Kto czyta, nie błądzi” – warto czytać etykiety”. 13 stycznia, w rocznicę wprowadzenia obowiązującej definicji Polskiej Wódki, chronionego oznaczenia geograficznego, nieoficjalnego święta naszego narodowego trunku – ruszyła akcja edukacyjna Stowarzyszenia Polska Wódka i Muzeum Polskiej Wódki.

Chronione oznaczenie geograficzne Polska Wódka/Polish Vodka odnosi się do wielowiekowej historii, tradycji, rodzimych surowców oraz jakości wódki wytwarzanej na terytorium naszego kraju. 13 stycznia 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, definiująca Polską Wódkę, jako tę produkowaną wyłącznie na terytorium Polski z ziemniaków albo tradycyjnych zbóż (żyto, pszenica, owies, jęczmień, pszenżyto), pochodzących wyłącznie z naszego kraju. Czym jest chronione oznaczenie geograficzne Scotch Whisky dla Wielkiej Brytanii a Champagne dla Francji, tym jest Polska Wódka dla Polski.
– Od kilku lat Stowarzyszenie Polska Wódka oraz Muzeum Polskiej Wódki buduje świadomość oznaczenia Polska Wódka/Polish Vodka – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia. – To bardzo trudne, odpowiedzialne i długofalowe zadanie, służące promocji i wspieraniu polskich rolników, gorzelników i producentów polskiej wódki. Polska wódka to nasze dobro narodowe, dziedzictwo historyczno-kulturowe, z którego powinniśmy być jako Polacy dumni. To element naszej tradycji. Dlatego powinniśmy promować unikalność i wyjątkowość tego polskiego trunku zarówno w kraju, jak i na całym świecie.
Częścią działań edukacyjnych jest stworzony przez Stowarzyszenie Polska Wódka cykl pięciu krótkich wideo-animacji, które mają namówić polskich konsumentów do czytania etykiet i dokładnego sprawdzania, po jaki produkt sięgają na półce sklepowej. Czytanie etykiet na butelce jest również niezmiernie ważne w promowaniu chronionego oznaczenia geograficznego Polska Wódka/Polish Vodka oraz wszystkich polskich wódek spełniających kryteria definicji oraz zatwierdzonej przez Unię Europejską specyfikacji technicznej.
W wideo-animacjach o polskiej wódce, w sposób lekki i żartobliwy przedstawione zostały wymogi, jakie musi spełnić wódka, aby móc używać chronionego oznaczenia geograficznego. Czy polską wódkę można wytworzyć z tofu? Czy można ją wyprodukować w Hiszpanii? I czy każda wódka wyprodukowana w Polsce jest polską wódką? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć w prezentowanych filmach.
Jak więc odróżnić na sklepowej półce polską wódkę, chronione oznaczenie geograficzne od innych wódek? Zgodnie z określonymi kryteriami polską wódką jest jedynie produkt z obowiązkowym oznaczeniem Polska Wódka/Polish Vodka na butelce. Dodatkowo mogą być umieszczone na niej: napis „chronione oznaczenie geograficzne” lub skrót ChOG oraz znak Stowarzyszenia Polska Wódka przygotowany dla uczestników programu oraz unijne logo chronionego oznaczenia geograficznego.
Polska Wódka, podobnie jak inne narodowe alkohole wpisane na listę chronionych oznaczeń geograficznych musiała spełnić wiele wymogów. Udokumentowana historia, wspaniałe tradycje, najwyższa jakość oraz powiązanie z naszym krajem przyczyniło się do znalezienia się w tym wyśmienitym gronie. Dodajmy, że polska wódka jest jednym z dwóch polskich napojów spirytusowym, które możemy na tej liście znaleźć.
– Anglicy mają swoje whisky, Meksykanie mają swoją tequilę itd. My mamy naszą polską wódkę i powinniśmy się nią chwalić – mówi jeden z bohaterów filmu rozpoczynającego zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki, znajdującego się w historycznym budynku Rektyfikacji na warszawskiej Pradze, w którym można zapoznać się z wielowiekowymi tradycjami i historią Polskiej Wódki.
Kreację i koncepcję kampanii przygotował Brand Kolektyw.
Linki do animacji:
https://pva.org.pl/pva_drupal/pl/kampania-edukacyjna

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.