zakłady gorzelnicze powstały w Raciborzu w XIX wieku. Po wojnie, na bazie gorzelni Schlesingerów, utworzono zakłady spirytusowe, które zostały włączone do struktur Polmosu. W latach 70. XX wieku zakład całkowicie przebudowano. Powstała przemysłowa gorzelnia melasowa. W roku 1987 produkcję w gorzelni zatrzymano ze względów ekologicznych, podjęto działania inwestycyjne w celu przebudowy zakładów na rozlewnię wódek. Produkcję wódek w Raciborzu rozpoczęto dopiero w 1991 roku. W 2006 roku Polmos Racibórz został sprywatyzowany, produkcja alkoholu i spirytusu była kontynuowana. Ponowna sprzedaż zakładów spirytusowych została dokonana w 2011 roku, nowy właściciel zdecydował o likwidacji zakładów, fabrykę wyburzono. W maju 2011 roku powstała nowa firma – Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego Wódki Raciborskie Andrzej Kostyk, założona przez długoletniego dyrektora zakładów spirytusowych w Raciborzu. Obecny zakład produkcyjny mieści się na terenie raciborskiego browaru. Przy ulicy Opawskiej 67 w Raciborzu działa sklep firmowy.

Oferta obejmuje dziś wódki czyste: Raciborska, Raciborska Złota, Raciborska Mocna 45% i Raciborska Mocna 50%, wódki gatunkowe: Wódka Górnicza 40% i 50%, Raciborska Orzech, Raciborska Śliwka (40%, 50%, 60% i 70%), Raciborska Wiśnia i Przepalanka Raciborska, likiery na bazie surowców naturalnych, m.in.: wiśniowy, cytrynowy, cytryna z miodem, orzechowy, czarna kawa, aroniowy, malinowy, pigwowy, różany, z czarnego bzu oraz mleczne: czekoladowy, kawowy i kokosowy, a także Likier Raciborski Jajeczny. Butelkowane są też spirytusy rektyfikowane – neutralny 96% i nalewkowy 65%.
Firma współpracuje z Zakonem Franciszkanów z Katowic-Panewnik w celu produkcji preparatów ziołowych opartych na kilkusetletnich recepturach franciszkańskich. Prawdziwym hitem okazały się być Balsam Panewniki oraz Franciszkański Balsam Jerozolimski.

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail