World Class Poland – 12 finalistów konkursu

W 2019 roku World Class świętuje swoją piątą rocznicę w Polsce. Do tej pory już czterech barmanów reprezentowało nasz kraj w globalnych konkursie. Marcin Kruk (Berlin, 2018), Janusz Lemiesz (Meksyk, 2017), Paweł Rodaszyński (Miami, 2016) i Mateusz Szuchnik (Kapsztad, 2015) – to dziś gorące nazwiska sceny barowej, trenerzy, eksperci i koktajlowi influencerzy. Wkrótce, bo już w czerwcu poznamy piątego, polskiego delegata do finału World Class Competition, który tym razem odbędzie się w Szkocji.


Jest ich dwanaścioro. Mają od 23 do 30 lat, wśród nich jedna kobieta. Pracują na co dzień w 11 koktajlbarach w Polsce. Wszyscy zadziwili międzynarodowe grono jurorów, którzy przystąpili do oceny umiejętności 30 półfinalistów z całego kraju. Kandydaci zmierzyli się w dwóch wymagających konkurencjach. Wzięli też udział w warsztatach z szefem kuchni Julianem Karewiczem oraz globalnym ambasadorem marki Singleton, Ervinem Trykowskim.
W Top 12 World Class Poland: Łukasz Chodacki / Flisak ’76, Gdańsk; Marek Pobłocki, Nowy Świat Restaurant & Cocktailbar, Sopot; Sonia Garbowska / El Koktel; Dawid Pytkowski / El Koktel; Adam Grądziel / KiTi Bar i Kita Koguta; Piotr Mężeński / LAS Lokalna Atrakcja Stolicy; Jakub Sienkiewicz / Zamieszanie cocktail bar; Adrian Szpadzik / Affogato Restaurant; Hubert Workert / Brush Barber Shop; Maciej Mazur / Z ust do ust; Daniel Kędzior / Papa Bar; Maciej Krzywoszyński / Papa Bar.

Łukasz Chodacki
Lat 27, za barem od ponad 5 lat. Barman w Flisak ’76, Gdańsk.
Urodził się w Radomiu, gdzie uczył się zawodu barmana w technikum. Ukończył też filozofię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ale wizja pracy za barem wzięła górę. Dziś w barze Flisak ’76 w Gdańsku zachwyca połączeniami smakowymi i składnikami, także nietypowymi, jak pikle i kiszonki. W dążeniu do perfekcji w swojej pracy jest tak niezłomny, jak jego ulubiony bohater filmowy Rocky Balboa czy superbohaterowie z komiksów Marvela. W World Class startuje po raz pierwszy.

Marek Pobłocki
Lat 29, za barem od 11 lat. Menedżer baru w Nowy Świat, Sopot.
Urodził się w Gdyni, ale całe swoje życie prywatne i profesjonalne związał z Sopotem, z rocznym epizodem w Warszawie. W zawodzie przeszedł całą ścieżkę, od barbacka, po szefa baru. Specjalista od pianek, pudrów i nietypowych składników, jak rzodkiewka, suszone grzyby czy musztarda. Ostatnio zgłębia ekonomikę barową. Z treningów rugby wyciągnął zacięcie do zdrowej rywalizacji. W World Class Poland startuje po raz czwarty, w tym do finału zakwalifikował się po raz trzeci.

Sonia Garbowska
Lat 28, za barem od 5 lat. Barmanka w El Koktel, Warszawa.
Urodziła się w Łodzi, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki za barem. Od 2017 roku pracuje w Warszawie, obecnie w stołecznym El Koktelu. Studiowała pedagogikę wychowania fizycznego oraz kulturoznawstwo, z którego czerpie inspirację. Najbliższa jej sercu jest jednak koktajlowa kultura tiki! W World Class startuje po raz pierwszy, ale na swoim koncie ma już miejsca na podium w licznych konkursach, także światowych. W pracy za barem jest kolekcjonerką ciekawych historii gości, z których czerpie inspirację.

Dawid Pytkowski
Lat 30, za barem od 12 lat. Barman w El Koktel, Warszawa.
Znany bywalcom stołecznych koktajlbarów, bo jako barman zaskakuje ich smakami i zajmuje rozmowami od 12 lat. Praca za barem, która miała zapewnić fundusze na kurs maklera giełdowego, skradła jego serce na dłużej i przyniosła sukcesy w konkursach. Szlify zdobywał w kilku warszawskich lokalach, a obecnie reprezentuje El Koktel. Jak na technologa energii odnawialnej oraz menedżera i inżyniera produkcji SGGW przystało, wyznaje inżynierskie podejście do sztuki barmańskiej i poznawania nowych składników. W ubiegłym roku zdobył 4. miejsce w polskich finałach World Class.

Adam Grądziel
Lat 30, za barem od 11 lat. Współtwórca KiTi Bar i Kita Koguta, Warszawa.
Współwłaściciel popularnych, stołecznych koktajlbarów – KiTi Bar i Kita Koguta. Znany jako Święty z Bostonem, autor książki „Warszawska Scena Barowa – Jedna Miłość, Wiele Historii”. Barmański ekspert, doceniony w licznych konkursach, w tym w finale Ligi Niezwykłych Dżentelmenów 2013 i plebiscycie Bar Roku 2015 („Osobowość Roku”). Dawniej wykładowca Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów w Warszawie. Aż trudno uwierzyć, gdy twierdzi, że do zawodu trafił, by nabrać pewności siebie. To z pewnością się mu udało, podobnie jak sukcesy w barowym biznesie.

Piotr Mężeński
Lat 28, za barem od 8 lat. Szef baru w LAS Lokalna Atrakcja Stolicy, Warszawa.
Praca za barem to miał być chwilowy romans, który przerodził się w miłość na lata. Choć miejsca się zmieniały, bo jego koktajlowe kompozycje mieli okazję poznać bywalcy kilku stołecznych barów i goście jednego z lokali w Nowym Jorku! Za barem jest samoukiem. Kocha podróże, a wspomnienia ze swoich wojaży przemyca w koktajlowych kompozycjach – podobnie jak kulinarne techniki. Pochodzi z Łomży. Ukończył SGGW w Warszawie na kierunku Profilaktyka i Terapia Uzależnień.

Jakub Sienkiewicz
Lat 28, za barem od 6 lat. Szef baru w Zamieszanie cocktail bar, Warszawa.
Studiował zarządzanie i marketing na Uniwersytecie Gdańskim i od dziecka obserwował rozwój rodzinnego biznesu. Jednak te doświadczenia zainspirowały go do czegoś nowego – przygody w gastronomii. Pierwsze kroki za barem stawiał w Gdańsku. Od kilku lat rozwija swoje pasje w Warszawie, pracował między innymi w barze inspirowanym kulturą „tiki”, a obecnie prowadzi niecodzienny bar specjalizujący się w koktajlach „ready to drink”. Inspiracje czerpie z podróży, z których przywozi koncepty smakowe i klimat odwiedzanych miejsc. W ubiegłym roku zajął 8. miejsce w krajowym finale World Class.

Adrian Szpadzik
Lat 28, za barem od 8 lat. Barman w Affogato Restaurant, Łódź.
Za bar trafił po raz pierwszy, by zasilić budżet na wyjazdy deskorolkowe. Został na dłużej – dziś to już 8 lat. Urodził się w Łodzi, przez kilka lat pracował w Warszawie, by wrócić do rodzinnego miasta. Jego ulubione koktajle to te, które potrafią zaskoczyć. W tworzeniu ich receptur inspiruje się sztuką kulinarną i rozmowami z gośćmi. Startował w kilku konkursach, ale w World Class jest debiutantem.

Hubert Workert
Lat 25, za barem od 6 lat. Szef baru w Brush Barber Shop, Łódź.
Dobrze znany bywalcom kilku łódzkich koktajlbarów, obecnie reprezentuje barwy Brush Barber Shop. Jak to często bywa w przypadku barmanów, praca za barem miała być kilkumiesięczną przygodą. Okazała się jednak miłością na lata. Ma wykształcenie techniczne, dzięki czemu swoje receptury konstruuje z matematyczną precyzją. Najczęściej z góry obiera określony temat koktajlu, ale przyprawia go o nieoczywiste, zaskakujące rozwiązania. W konkursie World Class startuje po raz trzeci.

Maciej Mazur
Lat 24, za barem od prawie 4 lat. Manager baru Z ust do ust, Kraków.
Absolwent zarządzania o specjalizacji: gospodarka nieruchomościami. Z gastronomią miał do czynienia początkowo sporadycznie, pracując sezonowo lokalach w rodzinnym Świnoujściu. Prawie 4 lata temu za barem stanął tylko na chwilę – i tak już zostało! Ukończył kursy barmańskie w Poznaniu i Amsterdamie, by po pierwszych doświadczeniach w poznańskich lokalach trafić do Krakowa. W międzyczasie odniósł sukcesy w kilkunastu konkursach, w tym w finale World Class Poland 2018 zajął 3. miejsce. Dziś jego koktajli można skosztować w koktajlbarze Z ust do ust w Krakowie.

Daniel Kędzior
Lat 25, za barem od 5 lat. Szef baru w Papa Bar, Wrocław.
Urodził się Rzeszowie. Ukończył geografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Tymczasowa praca za barem w czasie studiów przerodziła się w pasję, która zagwarantowała mu podium w kilku krajowych konkursach barmańskich. W World Class Poland swoich sił próbuje po raz drugi. W pracy za barem najbardziej ekscytuje go możliwość zaskakiwania gości smakami i aromatami, których nie znali do tej pory.

Maciej Krzywoszyński
Lat 23, za barem od 2 lat. Barman w Papa Bar, Wrocław.
Posiadacz tytułu inżyniera produkcji, a wkrótce magister zarządzania produkcją, który sprawnie połączył studia dzienne z pracą za barem. Jak na dobrego menedżera przystało, sprawnie zarządza swoim czasem, by szlifować umiejętności barmańskie, pogłębiać wiedzę o smakach i eksperymentować z nowymi recepturami. Specjalizuje się w koktajlach z udziałem warzyw, mięty i herbaty.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.