Alkohole sierpnia 2014

W sierpniu dużo podróżowałem, odwiedziłem: Czechy, Niemcy, Holandię, Belgie, a przede wszystkim Francję, spędzając niemal dwa tygodnie w Normandii i degustując tamtejsze kalwadosy oraz odwiedzając destylarnie. Łącznie w sierpniu spróbowałem 297 destylatów. Kalwadosy zdominowały sierpniowe zestawienie, długo jeszcze będę czuł smak jabłek w ustach. Wygrały w kategoriach: alkohol miesiące, odkrycie miesiąca, wydarzenie miesiąca, oczywiście także jest osobno kalwados miesiąca.


Alkoholem miesiąca wybrałem niezwykły trunek, nie tylko z racji walorów smakowych (degustowałem lepsze), ale w większym może stopniu ze względu na jego wartość historyczną. Jest to kalwados Christian Drouin ACC 1939, jedyny jaki zachował się sprzed II wojny światowej. Wydarzenia z 1944 roku, desant Aliantów, niemal zrównały region z ziemią. Niewiele zostało z dawnych piwnic, to nie Cognac, gdzie można cieszyć się trunkami pamiętającymi Napoleona. Wojna w Normandii zebrała krwawe żniwo, nie tylko ginęli ludzie, zniszczone zostały miasta, sady, uprawy, spłonęły zapasy kalwadosu. Christian Drouin, którego miałem okazję osobiście poznać, u którego gościłem w jego posiadłości w Coudray-Rabut, poczęstował mnie kalwadosem z 1939 roku. Udało mu się w 1986 roku kupić nie zniszczoną beczkę, obecnie jest mniej niż sto butelek tego trunku, cena butelki to ok. 900 euro. Ten kalwados zachował zaskakująco świeży aromat jabłek. Wspaniałe jest to, że popijając go człowiek czuje się uczestnikiem historii. To była wielka przyjemność móc popróbować tego szlachetnego trunku.
Francja i Niemcy to kraje znane z wysokiej klasy destylatów owocowych. Miałem okazję próbowania kilku najwyższej klasy, np. śliwowicy Coeur du Breuil Vieille Prune czy Meyer Eau de Vie Mirabelle. Ostatecznie wybrałem ten wspaniały alzacki destylat Meyera, rzadko bowiem trafiają się naprawdę dobre, aromatyczne, zachowujące smak owocu alkohole z mirabelek.
Wódką miesiąca wybrałem francuski eksperyment, wódkę z komosy ryżowej, Fair Quinoa Vodka (40%), w aromacie orzeźwiające nuty limonki i trawy cytrynowej, a w ustach słodycz.
W kategorii brandy miesiąca wygrywa Sarl Taillet Tres Vieille Fine de la Marne z Szampanii, bardzo słodka, przypominająca brandy z regionu Jerez, w ustach dużo rodzynek, bakalii, robiona z winogron szczepów: Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier, typowych dla tego regionu Francji.
Koniakiem miesiąca został Ragnaud-Sabourin Cognac Grande Champagne Fontvieille No 35 o aromacie wiśni i malin, w ustach również dużo czerwonych owoców i słodyczy, bardzo delikatny. Konkurentem był cięższy, o nutach tytoniu i smaku gorzkiej czekolady, L’Arche Cognac XO Grande Champagne 1er Cru 20 ans.
Armaniakiem miesiąca wybrałem rocznikowy Bas Armagnac Chateau de Laubade 1985 o aromacie rodzynek, w ustach bakalie i figi, piękny ciemny kolor.
Wizyta w Normandii obfitowała możliwością spróbowania blisko stu kalwadosów, dużych i małych producentów, o różnym wieku. Najstarszy pochodził z 1939 roku, najmłodszy (jeszcze nie kalwados) miał kilkanaście tygodni. Obfity wybór pozwolił mi docenić kalwadosy naprawdę najwyższej klasy, które otrzymały ode mnie najwyższą możliwą notę. Były to: Busnel Anée Réserve Prestige 20 ans, Adrien Camut Calvados Pays d’Auge Privilège 18 ans, Adrien Camut Calvados Pays d’Auge Réserve d’Adrien, Château du Breuil Calvados ACC Millésime 1973, Château du Breuil Calvados Royal Age d’Or, Lecompte Calvados Pays d’Auge 12 ans, Lecompte Calvados Pays d’Auge 18 ans, Lecompte Calvados Pays d’Auge 25 ans, Lecompte Calvados Pays d’Auge Multi-Vintage 1988-1989-1990, Lecompte Calvados Pays d’Auge 1988, Lecompte Secret, Lecompte Millesime 1987 z beczki nr C356, Boulard Calvados Pays d’Auge Extra, Boulard Calvados Pays d’Auge XO, Père Magloire Calvados ACC 35 ans, Père Magloire Calvados ACC 50 ans, Christian Drouin 1963 z beczki nr C133, Vivray Calvados Domfrontais 2009 z beczki nr C225, Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 20 ans, Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 1980, Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 1975, Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 1964, Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 1959, Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 1958, Louis de Lauriston Calvados Pomme Prisonniere, Christian Drouin Calvados Pays d’Auge 1986, Christian Drouin Calvados ACC 1962 czy wspomniany już Christian Drouin Calvados ACC 1939. Zwycięzcą tej arcytrudnej kategorii jest Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 1959, unikatowy kalwados, z czasów, kiedy nie istniała jeszcze apelacja Domfrontais, stanowiący doskonała mieszankę jabłek i gruszek, które odleżały wiele lat w starych dębowych beczkach, mimo tylu lat aromat jest zaskakująco świeży i delikatny, wyczuć można solony karmel, lukier, marcepan, kruszone ciasto.
W kategorii marc/grappa miałem okazję zagustować w marcach szampańskich. Wygrywa Christian Senez Vieux Marc de Champagne, zachwycający kwiatowymi i trawiastymi aromatami z nutą drewna, wygrywając z Sarl Taillet Tres Vieux Marc de Champagne.
Co ciekawe, pomimo pobytu we Francji, która lubuje się w rumach, nie próbowałem niczego wartego uwagi, kilka, które wpadły mi w ręce było poniżej oczekiwań i nie ma rumu miesiąca w sierpniu. To samo dotyczy kategorii gin, nie próbowałem w sierpniu niczego, co zasługiwałoby na wyróżnienie.
Na tequilę miesiąca wybrałem elegancką, bardzo delikatną, o zaskakującym kremowym smaku Avión Silver, białą, oczywiście 100% błękitnej agawy.
W kategorii single malt whisky brałem pod uwagę kilka pierwszorzędnych trunków. Najbliższe doskonałości były: Jura Diurachs’ Own 16 yo o potężnych nutach tytoniu, skóry, ale też słodszych – brzoskwiń i piwa porter, potężna whisky butelkowana z mocą beczki 65,9% o słodkim, waniliowo-czekoladowo- śmietankowym smaku Blackadder 1990 Tormore Raw Cask bottled 2002 oraz wzruszająca ośmioletnia whisky z zamkniętej destylarni Littlemill, o egzotycznym aromacie mango i banana. Ostatecznie wygrała Jura, ale właściwie wszystkie trzy są na podobnym poziomie – bardzo dobre, choć żadne nie jest doskonała.
Z whisky blendowanych najbardziej przypadła mi do gustu nie produkowana już, zabytkowa niejako, Scots Grey. Blenderem była firma z Edynburga – Grey Rogers & Co., znana właściwie tylko z tej whisky, w smaku bardzo delikatna, mieszają się nuty karmelu, śmietany i kawy z mlekiem, aromaty również delikatne – toffi i dużo słodu, odrobina porto.
W tym miesiącu jest też osobno single grain whisky, bardzo ciekawy japoński eksperyment, kukurydziana whisky destylowana w starym szkockim aparacie kolumnowym – Nikka Coffey Grain (45%), o słodkim, kwiatowym aromacie i orzeźwiającym smaku egzotycznych owoców. A Nikka miała konkurencję w postaci również bardzo ciekawej, słodowo-owocowej w smaku North British Distillery Bourbon Barrels Vintage 2003 z serii The Ten.
Likierem miesiąca zostaje Benedictine Single Cask, wygrywając z innym likierem z Fecamp – Benedictine B&B, a także znakomitym szampańskim Jackie Charlier Liqueur des Champenoises au Marc de Champagne.
Bourbonem sierpnia został perfekcyjny Jack Daniel’s Sinatra, jedna z najlepszych amerykańskich whisky, o aromacie toffi i kandyzowanych owoców, w ustach mleczna czekolada z orzechami i śmietana – zaskakująco deserowy.
W kategorii odkrycie miesiąca wygrywa linia kalwadosów Lecopmte, z małej destylarni należącej do Père Magloire, próbowałem siedmiu ich kalwadosów butelkowanych i trzech prosto z beczki, są wyjątkowe, bardzo słodkie, a jednocześnie wyraziste, z dużą ilością tanin, wyczuwalne są pieczone jabłka i tytoń, to cudowne kalwadosy.
Wydarzeniem miesiąca była wizyta w regionie Calvados w Normandii, podczas które miałem okazję odwiedzenia czternastu producentów kalwadosu, cydru i pommeau, w tym wszystkich największych, oraz działających we wszystkich apelacjach: Pays d’Auge, AOC i Domfrontais.
I na koniec lektura miesiąca. Jest nią książka szwedzkiego entuzjasty kalwadosu, Henrika Mattssona (napisana wspólnie z ojcem) „The world’s premier apple brandy”, jedyna po angielsku obszerna publikacja przedstawiająca gatunki kalwadosu, metody produkcji, apelacje, dużych i małych producentów, a także kalwados w kuchni i w drinkach. Jest tu mapa, na której przedstawiono ponad sto firm produkujących kalwados, cydr i pommeau, jest też mapa zasięgu poszczególnych apelacji.
W sierpniu, jak wspomniałem, spróbowałem 297 nowych mocnych trunków. Oczywiście alkohole sierpnia, to nie są trunki, które w czerwcu 2014 roku pojawiły się na rynkach, ale moje subiektywne podsumowanie tego, co próbowałem i zrobiło na mnie największe wrażenie.

Alkohol sierpnia 2014: Christian Drouin Calvados ACC 1939 (Francja)

SONY DSC
Wódka sierpnia 2014: Fair Quinoa Vodka (Francja)

SONY DSC
Destylat owocowy sierpnia 2014: Meyer Eau de Vie Mirabelle (Francja)

SONY DSC
Brandy sierpnia 2014: Sarl Taillet Tres Vieille Fine de la Marne (Francja)

SONY DSC
Koniak sierpnia 2014: Ragnaud-Sabourin Cognac Grande Champagne Fontvieille No 35 (Francja)

SONY DSC
Armaniak sierpnia 2014: Bas Armagnac Chateau de Laubade 1985 (Francja)

SONY DSC
Kalwados sierpnia 2014: Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 1959 (Francja)

SONY DSC
Marc/grappa sierpnia 2014: Christian Senez Vieux Marc de Champagne (Francja)

SONY DSC
Tequila sierpnia 2014: Avión Silver (Meksyk)

SONY DSC
Single malt whisky sierpnia 2014: Jura Diurachs’ Own 16 yo (Szkocja)

SONY DSC
Whisky blendowana: Scots Grey (Szkocja)

SONY DSC
Single grain whisky sierpnia 2014: Nikka Coffey Grain (Japonia)

SONY DSC

American whiskey sierpnia 2014: Jack Daniel’s Sinatra

SONY DSC

Likier sierpnia 2014: Benedictine Single Cask (Francja)

SONY DSC
Wydarzenie sierpnia 2014: wizyta w Normandii w regionie Calvados

SONY DSC
Odkrycie sierpnia 2014: Lecopmte (Francja)

SONY DSC
Lektura sierpnia 2014: Henrik Mattsson „The world’s premier apple brandy” (Flavourrider.com)

Henrik Mattsson 1

 

1 komentarz do “Alkohole sierpnia 2014”

  1. Umarłabym od samego wąchania takiej ilości win !!! fakt, umarłabym szczęśliwie:))) ale są jeszcze przecież smaki, SZKODA BY BYŁO 🙂

Komentarze są wyłączone.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.