Aparat Barbeta

Emile Augustin Barbet był francuskim chemikiem i inżynierem, konstruktorem powszechnie używanych w XIX wieku aparatów kolumnowych do destylacji ciągłej, które wykorzystując cyrkulację wody ogrzewane były parą. Pierwsze patenty dotyczące aparatów do destylacji zaczął ogłaszać w Paryżu ok. 1870 roku. Pod koniec XIX wieku były one już montowane w wielu destylarniach, np. w zakładach J.A. Baczewski we Lwowie. Emile Augustin Barbet zajmował się zresztą nie tylko destylacją, miał na swoim koncie także patenty dotyczące budowy urządzeń chłodzących, w tym chłodziarek, które znajdowały zastosowanie w procesach fermentacji, m.in. przy produkcji win i cydrów oraz okowit owocowych.


Aparaty Barbeta zyskały wielką popularność w USA i Kanadzie. W USA otrzymały wpis patentowy w 1922 roku. Podczas prohibicji w USA na aparatach Barbeta masowo produkowano tanią whisky w Kanadzie. Aparaty takie, kanadyjskiej produkcji, do dzisiaj są używane np. w zakładzie Distilerias Unidas S.A. w Wenezueli, gdzie powstaje rum Diplomatico. To potężne urządzenia, wyposażone w jedną kolumnę do pierwszej destylacji, drugą do rektyfikacji, przy czym dwa osobne skraplacze umożliwiają odbiór spirytusu z niższą mocą i bez rektyfikacji.

1 komentarz do “Aparat Barbeta”

  1. Takie aparaty pracowały jeszcze w tym stuleciu w polskich zakładach spirytusowych, np. Polmos Wrocław. Jako ciekawostkę podam, że posiadam Wódkę Luksusową wyprodukowaną na tym aparacie w 2000 roku.

Komentarze są wyłączone.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.