W miasteczku Dražíč w regionie Południowoczeskim (Jihočeský kraj), w ładnym starym budynku z obrośnięty bluszczem kominem, działają: restauracja, pensjonat, browar i gorzelnia. To Pivovarský dvůr Lipan, którego zielono-pomarańczowe zabudowania z ciężkimi, brązowymi dachówkami, odbierają mu nieco majestatu – wygląda z daleka jak zajazd przy drodze. Pierwotnie był to jednokondygnacyjny, prosty budynek na planie prostokąta, który później był wielokrotnie, przebudowywany i rozbudowywany. Zachowała się oryginalna piwnica o kolebkowym sklepieniu.
W 1622 roku założył browar pan na włościach Dražíč – Jan Svatkovský. Po wojnie trzydziestoletniej skonfiskowano 2/3 jego ziem, między innymi browar. Do początku XVIII wieku zarządzał tu rycerz Adam Lipovský z Lipovice, a potem został kupiony przez hrabinę Pöttingovą. Browar produkował niedużo, zaledwie 100 hektolitrów piwa rocznie i z biegiem czasu produkcja malała. W 1729 roku został sprzedany rodzinie Thama i w połowie XVIII wieku już rocznie wytwarzano 600 hektolitrów. Jan Václav Thame rozbudował, odnowił browar, który można już było nazwać nawet przedsiębiorstwem. W 1806 roku pojawił się nowy właściciel – Charles, hrabia z Paar. Zamienił on browar na gorzelnię, rozbudował i zmodernizował, i aż do połowy lat 70. XX wieku destylowała spirytus głównie z owoców, potem ją znacjonalizowano, ulegała powolnej dewastacji.
W 1995 roku kupił ją prywatny właściciel – Jiří Papula, wyremontował (wg projektu architekta Vratislava Vokurky) i w 1998 roku browar znów zaczął funkcjonować, założył też restaurację i pensjonat. Recepturę opracowali eksperci z VÚPaS Praha. Zachował również dawną funkcję gorzelniczą obiektu, można tu przywieźć własne owoce, które zostaną przerobione na owocowe destylaty. Niestety, nie wyrabiają własnych alkoholi i pracują tylko sezonowo w okresie zbiorów, nie można zatem na miejscu popróbować ich spirytualiów, jest natomiast polewane własne piwo.
Na początku rocznie produkowano ok. 150 hektolitrów, obecnie już 1200 hl. Wytwarzają piwa jasne i ciemne, jak tmavý dvanáctistupňový ležák Lipan, który zawdzięcza nazwę od rodu Lipovských z Lipowce, ale też polotmavá 13° Portyčák czy světlá 10° Žižka. Wszystkie piwa są niepasteryzowane, niefiltrowane i nie mają żadnych innych dodatków, są lekko mętne z uwagi na pozostawione śladowe ilości drożdży. Produkcja głównie jest przeznaczona na potrzeby pubu przy restauracji czy też dla okolicznych mieszkańców i turystów, ale można skosztować go również z kranika w pubach w Písku, Taborze, Týně nad Vltavou, a i w Pradze, gdyż kegi z piwem i tam docierają.