C.E. Page „Armagnac. The Spirit of Gascogny”

Książka bardzo przejrzyście napisana, przedstawia w skrócie region, historię, terroir trzech apelacji Armagnac, metody produkcji i producentów armaniaku.

W Gaskonii jest ok. 15 tys. winiarzy, z czego ok. 1400 destyluje swoje wina, korzystając z tradycyjnych w regionie obwoźnych alembics ambulants czy alembics armagnacais. Duzi producenci stosują aparaty zwane bouilleurs de cru. Alkohol jest destylowany do mocy 52-58%. W latach 1936-1972 nie było dozwolone używanie alembików typu szarentejskiego do wyrobu armaniaku. Armaniak musi być robiony z lokalnych winogron, destylowany w regionach apelacji i leżakowany we francuskim dębie szypułkowym, najbardziej ceniony jest czarny gaskoński dąb z Le Freche lub Monlezun, kontrowersje budzą natomiast typowe dla koniaku beczki z Limousin. Typowa beczka ma 400-420 l. a jego charakter wpływ mają przede wszystkim: gleba, odmiany winorośli, warunki pogodowe w roku zbiorów winogron, sposób zbioru winogron, fermentacja, sposób destylacji i maturacja. Około 40% armaniaku jest wypijane na miejscu, a 80% we Francji.
Gaskończycy lubią się chwalić, że armaniak jest najstarszą brandy świata, ale ponieważ zawsze był to trunek lokalny, ludowy, to jego prawdziwa historia jest mało znana, bo nie pojawia się w księgach handlowych czy ogłoszeniach – jak choćby młodszy brat, koniak. Wiemy natomiast, bo to jest udokumentowane, kiedy armaniak zaczął być destylowany w inny sposób niż koniak. W 1801 roku markiz Antonie de Mellet, który był zafascynowany odkryciami techniki, zainstalował na swojej winnicy pierwszy aparat do destylacji ciągłej. Dawało to wysoką wydajność i niższe koszty, więc w ciągu następnych dwudziestu lat w Gaskonii kolumna zaczęła dominować nad typowymi alembikami. Technologia pozwala wyprodukować ze 100 l wina ok. 20 l destylatu z mocą 52-58%, a więc znacznie niższą niż a szarentejskiego alembika (ok. 70-72%).
Armaniak powstaje z gaskońskich winogron i jest destylowany w Gaskonii, ale może być sprzedawany luzem (w beczkach, cysternach) i butelkowany gdzie indziej – zarówno we Francji (m.in. butelkują go negocjanci w: Cognac, Normandii, Burgundii, Bordeaux czy Alzacji), jak i w krajach, które były tradycyjnymi importerami armaniaku, a jest to długa lista.
Gaskonia została wyodrębnioną francuską prowincją w 1598 roku, w czasach panowania Henryka IV. Rozciąga się od Pirenejów po Bordeaux, z główną rzeką Garonną. Najważniejszym miastem w sercu regionu jest Gers. To rolniczy region, uprawia się tu głównie winorośl i kukurydzę. Tę ostatnią z myślą o wykarmieniu milionów gęsi, które potem zostaną wykorzystane do przygotowania foie gras. Region apelacyjny armaniak dzieli się na trzy części: Haut, Bas i Tenareze. Dopuszczone szczepy winogron to: baco 22a, clairette, colombard, folle blanche, plant de graisse, mauzac blanc, meslier st François, ugni blanc, a także praktycznie nie używane do destylacji jurancon blanc i st Emilion. Obecnie dominuje ugni blanc, to ponad połowa nasadzeń przeznaczonych na armaniak. Jakość armaniaku certyfikuje BNIA – Le Buremu Naztional Interprofessionnel de l’Armagnac, jednak część małych producentów nie jest zadowolonych ze współpracy z organizacją – Gaskończycy nie lubią, gdy ktoś im mówi, jak mają teraz robić coś, co potrafią robić od pokoleń. BNIA wyodrębnia cztery apelacje dla armaniaku, trzy tradycyjnie wyodrębnione przez terroir: Bas, Teneraze i Haut i nową, czwartą, która kodyfikuje produkcję Blanche Armagnac, który nie jest starzony.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.