Château de Laubade

producent armaniaku z miejscowości Sorbets d’Armagnac w sercu regionu Bas Armagnac. Początki przypadają na 1870 rok, od 1974 roku marka należy do rodziny Lesgourgues wraz z posiadłością ziemską i 260 ha upraw winorośli. Jednym z właścicieli majątku i winnic był na początku XX wieku Joseph Noulens, francuski ambasador w Rosji, gdzie przebywał podczas rewolucji 1917 roku, a także minister w rządzie Georgesa Clemenceau. Druga żona Josepha Noulens, Jeanne Paquin, była sławną projektantka mody oraz muzą Coco Chanel. W 1974 roku Château de Laubade kupił Maurice Lesgourgues, on też wznowił produkcję armaniaku. Od 1998 roku firmą kierują bracia Arnaud i Denis Lesgourgues, wnukowie Maurice’a. W należących do rodziny piwnicach spoczywają beczki z destylatem z 1910 roku, a więc pamiętające czasy Josepha Noulensa. Firma ma na swoim koncie ponad 120 medali za armaniaki, w tym z: San Francisco, Nowego Jorku czy Londynu, a jej wyroby dostępne są na pięciu kontynentach. Château de Laubade jest jedynym wśród producentów armaniaku zdobywcą tytułu World Class Distillery, w latach: 2010, 2011 i 2012. Armaniaki zestawiane są z destylatów robionych z win z winogron szczepów: Ugni Blanc, Baco, Colombard i Folle Blanche. Mają największe w regionie uprawy winorośli Baco. Destylacja odbywa się w tradycyjnych miedzianych aparatach typowych dla armaniaku oraz w zaprojektowanym w 1974 roku alembiku, gdzie odbywa się pojedyncza destylacja. Do starzenia wykorzystywany jest gaskoński czarny dąb, w piwnicach spoczywa 3000 beczek napełnionych trunkiem, o pojemności 400 l każda. Kolekcja obejmuje armaniaki: VSOP (6-12 lat w dębie, mieszanka eau-de-vie z winogron wszystkich uprawianych tu szczepów), Intemporel Hors D’âge (12-20 lat w dębie), XO (15-25 lat), Extra (32-40 lata), ponadto butelkowane są rocznikowe armaniaki typu cask strength, typu vintage (w tym starsze niż 50 lat) oraz Intemporel N.5, będący specjalną mieszanka 40 wyselekcjonowanych eau-de-vie tylko z winogron Baco. Laubade XO to wspaniały delikatny armaniak, w którym – biorąc pod uwagę wiek trunku – zaskakująco mało jest tanin dębu. Udaje się to uzyskać dzięki złożonemu procesowi starzenia, tylko pierwszych 18 miesięcy trunek spędza w nowych beczkach, resztę czasu – w starym drewnie, które nie przekazuje już trunkowi zbyt wiele, dzięki czemu udaje się zachować winogronową świeżość i słodycz. Miałem też okazję próbować wersji Vintage z 1974 roku, ten jest bardziej nasycony taninami dębu, ale jednocześnie ma nuty czekoladowe, wyrazisty, pierwsza klasa.

Na zdjęciach poza armaniakami: Jean-Jacques, Denis i Arnaud Lesgourgues w swoim Château oraz Denis na targach ProWein w Dusseldorfie, posiadłość Château de Laubade, winnice, piwnice i skarbczyk – najstarsze rodzinne eau-de-vie

SONY DSC SONY DSC Jean-Jacques, Denis et Arnaud Chateau Laubade Chateau Laubade (1) Chateau Laubade (2) Chateau Laubade (3) Chateau Laubade (4) Chateau Laubade (5) Chateau Laubade (8) Chateau Laubade (9)

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.