wódka produkowana od 2014 roku przez Fabrykę Copernicus w Nieszawie, w dawnej gorzelni rolniczej, w zabytkowych pomieszczeniach z czerwonej cegły, pochodzących z 1921 roku. Rozbudowywana na początku obecnego wieku fabryka została wyposażona w najnowocześniejsze instalacje francuskiej firmy Interis do rektyfikowania spirytusu metodą hydroselekcji. W 2011 roku obiekt stał się własnością Pomorskiej Fabryki Wódek, która zlikwidowała produkcję spirytusu, natomiast zaczęła rozlewać wysokoprocentowe wódki czyste oraz smakowe. W 2014 roku Fabryka pozyskała inwestora strategicznego – firmę Skraw-met z branzy hydraulicznej – który utworzył nową spółkę, Fabryka Copernicus Sp. z o.o. (od lutego 2017 roku jako Manufaktura Alkoholi Gatunkowych Copernicus.) Spółka przejęła prawa do niektórych marek z Polmosu Toruń. Fabryka jest producentem oraz dystrybutorem m.in. takich marek jak Copernicus z ponad stuletnią tradycją oraz popularnej od lat 80. XX wieku wódki Biała Wytrawna, wytwarzanej przez Polmosy, a po podziale marek Polmosu produkowana w Toruniu. Większość marek wytwarzana jest ręcznie. Zakład ma dwie linie do rozlewu wódek czystych oraz smakowych. Pierwsza służy do ręcznej produkcji manufakturowych wyrobów własnych oraz pod markami podmiotów zamawiających. Druga to automat dedykowany dla własnych marek oraz produktów private label. Są tu także – zestawialnia wódek oraz maceratów do likierów i wódek gatunkowych. Od 2017 roku poza markami Copernicus (w wielu wariantach smakowych) i Biała Wytrawna, oferowana jest linia wódek rzemieślniczych – są to okowity, absynt i gin.
Aby docenić wódkę Copernicus w jej obecnej edycji dobrze jest odstawić napełniony kieliszek na ok. 10 minut żeby się napowietrzyła, gdyż w pierwszej chwili nieprzyjemnie atakuje zapachem etanolu. Potem nabiera ogłady, staje się słodka w aromacie, wyczuć też można delikatne nuty polnych kwiatów i skórkę jabłka. W ustach bynajmniej nie słodka, przeciwnie – wyrazista, w klasycznym polskim stylu, z nutą pieprzna, może nawet trochę imbirową. Nieco oleista. Pozostawia w ustach smak pikantny – w finiszu nawet nie czarny a czerwony pieprz. Dostępna w kilku edycjach: Copernicus Premium, Copernicus Platinum, Copernicus Premium Gold Rye, Copernicus Premium Gold Potato oraz smakowe: Copernicus Miodowy. Wszystkie w eleganckich opakowaniach z podobizną Kopernika. Copernicus Żurawina, Copernicus Piernik, Copernicus Pigwa, Copernicus Orzech Laskowy (wszystkie o mocy 32%) i likiery: Copernicus Kawa Biała, Copernicus Kawa Czarna i Copernoicus Black (wszystkie o mocy 21%).
Kiedyś Copernicus był całkiem udaną wódką z Polmosu Toruń, przed laty produkowaną w wersjach Light i Luxury, ta druga była pięknie pakowana w satynowane szkło z podobizną Mikołaja Kopernika. Miała moc – 40%, była to wódka wyrazista, ostra, o smaku prażonych ziaren, ale z przyjemną słodyczą, jaką zawdzięczała dodatkowi miodu. Była to bardzo oryginalna receptura, wódka wyjątkowa, choć nie z pierwszej ligi.
Nieszawa – tu powstaje obecnie Copernicus
A tak wyglądała wódka Copernicus w czasach gdy powstawała w Polmosie Toruń