Dalmore dla kolekcjonerów

Dalmore wypuścił kolejne kolekcjonerskie dzieło sztuki – trzy karafki z wyjątkowo rzadką whisky z Highlands oraz dwie rzeźby z bursztynowego szkła. Zestaw nosi nazwę The Dalmore Luminary – The Rare i jest drugą edycją w ramach projektu The Dalmore Luminary Series.

Pomysł na projekt jest wynikiem partnerstwa firmy Dalmore z V&A Dundee – światowej sławy instytutem designu i muzeum szkockiego wzornictwa, które łączy wybitne postacie ze świata whisky i designu architektonicznego. Autorką rzeźby jest Melodie Leung, dyrektorka słynnego biura Zaha Hadid Architects, zaś za whisky odpowiadają Gregg Glass oraz Richard Paterson OBE – mistrzowie destylacji w Dalmore.
W dynamicznej, szklanej, bursztynowej rzeźbie została umieszczona 49-letnia single malt. Alkohol dojrzewał w beczkach po bourbonie, a finisz odbył się w beczkach po porto Colhieta 1963, sherry Apostoles. Ostateczny szlif whisky otrzymała w specjalnie zaprojektowanej beczce hybrydowej dębowej 1951/Virgin Oak, suszonej na powietrzu w destylarni The Dalmore i ręcznie opalanej przez samego Gregga Glassa.
Whisky oferuje intensywne nuty madagaskarskiej wanilii, ciemnych owoców leśnych i kakao, z wyraźnymi w smaku nutami prażonych kasztanów, czarnej porzeczki, gruszek Doyenne i przypraw pâtisserie prowadzących do delikatnego, słodkiego dymnego finiszu.
Whisky została rozcieńczona do 40,6% zawartości alkoholu, ma naturalny kolor i nie była filtrowana na zimno.
Twórca whisky Greg Glass tak mówi o swojej współpracy z Richardem Patersonem i Melodie Leung: To było prawdziwe spotkanie umysłów, a whisky pięknie wyraża wspólną podróż, którą razem odbyliśmy. Podczas tworzenia naszych dwóch nowych whisky postawiliśmy na czas i staranne blendowanie, aby dzięki nim nastąpiła transformacja, po której The Dalmore wzniesie się na nowy poziom. Smak, kolor i forma spotykają się w całościowym doświadczeniu sensorycznym z teksturą, głębią, złożonością i niuansami. Jesteśmy zachwyceni, że wreszcie możemy podzielić się tymi wyjątkowymi whisky z całym światem.
Jeden zestaw zostanie wystawiony na aukcji w Sotheby’s w maju 2024 roku, a cały dochód będzie przekazany na rzecz Instytutu V&A Dundee. Szacuje się, że kwota z licytacji może osiągnąć liczbę sześciocyfrową.
Dla tych miłośników whisky, którzy nie dysponują takimi funduszami, Dalmore przygotował unikatową edycję The Dalmore Luminary – The Collectible. Będzie dostępna w czołowych sklepach luksusowych i specjalistycznych na całym świecie, w tym również w Polsce, od 2 kwietnia 2024 roku. W butelkach znajdzie się 16-letnia whisky dojrzewająca w beczkach po bourbonie i wykończona w beczkach po porto Graham’s Tawny i beczkach po sherry Apostoles.
Whisky ta zawiera niewielką ilość wyjątkowo rzadkiej torfowej whisky z The Dalmore, co wprowadza nutę ziołowego dymu i miodu Manuka, crème brûlée, starej skóry i delikatnych nut tropikalnych, uzupełnionych na podniebieniu bogatym smakiem dojrzałych fig, pomarańczy, leśnych owoców i brioche.
Butelka jest zamknięta w eleganckim etui, które zawiera również ręcznie wykonany opis zawartości i podpis mistrza destylacji The Dalmore, Richarda Patersona OBE.
Do sprzedaży trafi 20 tys. zestawów The Dalmore Luminary – The Collectible w cenie detalicznej około 275 funtów. Whisky będzie można kupić w wybranych sklepach luksusowych i specjalistycznych na całym świecie, a także w sklepach wolnocłowych na lotniskach. W Polsce dystrybutorem whisky jest Dom Wina.
Zaprojektowane przez Melodie Leung rzeźby wykonał Fiaz Elson z The Glass Foundry – jeden z nielicznych mistrzów szkła, posiadających niezbędne doświadczenie i wizję, aby doprowadzić szkło do pożądanej formy, łączących nowoczesne techniki z tradycyjnym rzemiosłem. Rzeźba przebywała w piecu 12 tygodni. Formowanie początkowe wykonano w temperaturze 890 stopni, co trwało 15 godzin – wszystko po to, aby pozbyć się wszelkich pęcherzyków powietrza i wilgoci. Temperaturę do pokojowej obniżano stopniowo o jeden stopień dziennie. Po wyjęciu z pieca, rzeźba o wadze 80 kilogramów polerowana była ręcznie, do uzyskania płynnej faktury i błyszczącego wykończenia. Cały proces trwał ponad 500 godzin.

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.