Dalmore wypuścił kolejne kolekcjonerskie dzieło sztuki – trzy karafki z wyjątkowo rzadką whisky z Highlands oraz dwie rzeźby z bursztynowego szkła. Zestaw nosi nazwę The Dalmore Luminary – The Rare i jest drugą edycją w ramach projektu The Dalmore Luminary Series.
Pomysł na projekt jest wynikiem partnerstwa firmy Dalmore z V&A Dundee – światowej sławy instytutem designu i muzeum szkockiego wzornictwa, które łączy wybitne postacie ze świata whisky i designu architektonicznego. Autorką rzeźby jest Melodie Leung, dyrektorka słynnego biura Zaha Hadid Architects, zaś za whisky odpowiadają Gregg Glass oraz Richard Paterson OBE – mistrzowie destylacji w Dalmore.
W dynamicznej, szklanej, bursztynowej rzeźbie została umieszczona 49-letnia single malt. Alkohol dojrzewał w beczkach po bourbonie, a finisz odbył się w beczkach po porto Colhieta 1963, sherry Apostoles. Ostateczny szlif whisky otrzymała w specjalnie zaprojektowanej beczce hybrydowej dębowej 1951/Virgin Oak, suszonej na powietrzu w destylarni The Dalmore i ręcznie opalanej przez samego Gregga Glassa.
Whisky oferuje intensywne nuty madagaskarskiej wanilii, ciemnych owoców leśnych i kakao, z wyraźnymi w smaku nutami prażonych kasztanów, czarnej porzeczki, gruszek Doyenne i przypraw pâtisserie prowadzących do delikatnego, słodkiego dymnego finiszu.
Whisky została rozcieńczona do 40,6% zawartości alkoholu, ma naturalny kolor i nie była filtrowana na zimno.
Twórca whisky Greg Glass tak mówi o swojej współpracy z Richardem Patersonem i Melodie Leung: – To było prawdziwe spotkanie umysłów, a whisky pięknie wyraża wspólną podróż, którą razem odbyliśmy. Podczas tworzenia naszych dwóch nowych whisky postawiliśmy na czas i staranne blendowanie, aby dzięki nim nastąpiła transformacja, po której The Dalmore wzniesie się na nowy poziom. Smak, kolor i forma spotykają się w całościowym doświadczeniu sensorycznym z teksturą, głębią, złożonością i niuansami. Jesteśmy zachwyceni, że wreszcie możemy podzielić się tymi wyjątkowymi whisky z całym światem.
Jeden zestaw zostanie wystawiony na aukcji w Sotheby’s w maju 2024 roku, a cały dochód będzie przekazany na rzecz Instytutu V&A Dundee. Szacuje się, że kwota z licytacji może osiągnąć liczbę sześciocyfrową.
Dla tych miłośników whisky, którzy nie dysponują takimi funduszami, Dalmore przygotował unikatową edycję The Dalmore Luminary – The Collectible. Będzie dostępna w czołowych sklepach luksusowych i specjalistycznych na całym świecie, w tym również w Polsce, od 2 kwietnia 2024 roku. W butelkach znajdzie się 16-letnia whisky dojrzewająca w beczkach po bourbonie i wykończona w beczkach po porto Graham’s Tawny i beczkach po sherry Apostoles.
Whisky ta zawiera niewielką ilość wyjątkowo rzadkiej torfowej whisky z The Dalmore, co wprowadza nutę ziołowego dymu i miodu Manuka, crème brûlée, starej skóry i delikatnych nut tropikalnych, uzupełnionych na podniebieniu bogatym smakiem dojrzałych fig, pomarańczy, leśnych owoców i brioche.
Butelka jest zamknięta w eleganckim etui, które zawiera również ręcznie wykonany opis zawartości i podpis mistrza destylacji The Dalmore, Richarda Patersona OBE.
Do sprzedaży trafi 20 tys. zestawów The Dalmore Luminary – The Collectible w cenie detalicznej około 275 funtów. Whisky będzie można kupić w wybranych sklepach luksusowych i specjalistycznych na całym świecie, a także w sklepach wolnocłowych na lotniskach. W Polsce dystrybutorem whisky jest Dom Wina.
Zaprojektowane przez Melodie Leung rzeźby wykonał Fiaz Elson z The Glass Foundry – jeden z nielicznych mistrzów szkła, posiadających niezbędne doświadczenie i wizję, aby doprowadzić szkło do pożądanej formy, łączących nowoczesne techniki z tradycyjnym rzemiosłem. Rzeźba przebywała w piecu 12 tygodni. Formowanie początkowe wykonano w temperaturze 890 stopni, co trwało 15 godzin – wszystko po to, aby pozbyć się wszelkich pęcherzyków powietrza i wilgoci. Temperaturę do pokojowej obniżano stopniowo o jeden stopień dziennie. Po wyjęciu z pieca, rzeźba o wadze 80 kilogramów polerowana była ręcznie, do uzyskania płynnej faktury i błyszczącego wykończenia. Cały proces trwał ponad 500 godzin.