Dariusz Płażewski z Bimber Distillery czeka na ekstradycję

Twórca londyńskiej Bimber Distillery został aresztowany i grozi mu ekstradycja do Polski, gdzie ma stanąć przed sądem za spisek mający na celu morderstwo. Jego prawdziwa tożsamość, jak podaje m.in. „The Tmes”, to Łukasz Ratajewski. Obecnie ma lat 46, uciekł z Polski 20 lat temu po tym, jak został skazany na trzy lata więzienia za posiadanie broni. Obecnie ma brytyjskie obywatelstwo.

Łukasz Ratajewski trafił do Londynu w 2004 roku i rozpoczął pracę w branży dewelopersko-budowlanej. W 2015 roku uruchomił w Londynie mikrodestylarnię skupioną na produkcji whisky.
W 2017 roku miałem okazję odwiedzić Bimber Distillery i spędzić cały dzień z jej twórcą. Napełniłem beczkę numer 200, kosztowaliśmy new make prosto z alembiku, próbek z beczek, kilku pomysłów na wódki i giny. W 2019 roku zadebiutowała pierwsza single malt Bimber Distillery. Dariusz Płażewski vel Łukasz Ratajewski, okazał się być przesympatycznym facetem, a do tego jego new make był naprawdę znakomity, o smaku wypieczonej skórki chleba. Płażewski otworzył też drugą destylarnię, Dunphail, w Speyside w Szkocji, a jego firma zatrudnia obecnie około 40 pracowników.
Twórca Bimber Distillery został aresztowany w styczniu w Anglii po tym, jak polska prokuratura wystąpiła z wnioskiem o jego ekstradycję celem postawienia go przed sądem za spisek mający na celu morderstwo i dostarczanie narkotyków oraz odbycia trzyletniego wyroku wydanego na niego w 2003 roku. W konfrontacji ze zdjęciem dołączonym do nakazów aresztowania przyznał, że jest osobą poszukiwaną i że przybywał w Wielkiej Brytanii od 2004 roku pod fałszywą tożsamością. Jego prawnicy złożyli przed Wysokim Trybunałem wniosek o zwolnienie go za kaucją 200 tys. funtów. Na razie sąd nie przychylił się do zwolnienia za kaucją. Rozprawa, na której zapadnie decyzja, czy zostanie odesłany do Polski, odbędzie się 4 maja.
Angielskie media donoszą, że grożą mu poważne zarzuty, choć dotyczące bardzo dawnych czasów. Podobno w 1997 roku dostarczył karabin AK47 i amunicję, które miały zostać użyte jako narzędzie zbrodni, jednak w rzeczywistości nie doszło do żadnego morderstwa. Grożą mu też dodatkowe zarzuty związane z narkotykami, w tym LSD i heroiną.
Polskim dystrybutorem Bimber Distillery jest Tudor House. W numerze 5/2017 magazynu „Aqua Vitae” publikowaliśmy obszerny wywiad z Dariuszem Płażewskim.
Jak podawał „Dziennik Łódzki” „Łukasz Ratajewski urodził się 19.04.1977 roku. Poszukiwany jest od 2004 roku na podstawie czterech listów gończych”.

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.