Zebraliśmy tu najciekawsze polskie produkty 2017 roku – wódki, likiery, okowity, whisky. Medalem Debiut roku honorujemy to, co innowacyjne, wyjątkowe i najwyższej jakości w swojej kategorii. Pod uwagę branych było 315 próbek różnych alkoholi. Średnia z ocen w skali 0-100 wynosi 68, co pokazuje, że jakość polskich alkoholi jest bardzo wysoka – pod uwagę brane były wszystkie segmenty, od ekonomicznego po super premium, a także – w niewielkiej licznie – nadsyłane alkohole domowe.


Tabela i wykres pokazują jak oceny rozkładały się w przedziale jakościowym. Ocen bardzo niskich, w przedziale 0-20 było bardzo niewiele, natomiast oceny 80-100 przeważają.

Jak oceniano próbki?

Wartość 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 50-60 60-70 70-80 80-90 90-100
Liczba próbek 5 3 8 23 22 32 51 64 89 21

Debiut roku 2017 – wódka czysta

Splendor Orkisz 40% (AWW)
Na rynku dłużej, ale w 2017 roku trafiła do sprzedaży w kraju, wcześniej dostępna była jako wódka eksportowa. Aromat delikatny, ale smak wyrazisty – słodycz ziarna, nuty mleczne, ale finisz pieprzny.

Debiut roku 2017 – wódka starzona

Starka 35YO First Edition 40% (Szczecińska Fabryka Wódek Starka)
Po długiej nieobecności Starka powróciła na rynek, a edycja trzydziestopięcioletnia zachwyca bogactwem aromatów, pokazuje jak wielkim skarbem dysponują szczecińskie piwnice.

Debiut roku 2017 – wódka smakowa

U’luvką Watermelon & Pepper 40% (U’luvką/MV Poland)
Ta wódka jeszcze nie miała oficjalnej premiery. Niezwykłe połączenie delikatnej soczystej słodyczy arbuza i ziołowej pikantności pieprzu. Takiej wódki dotąd nie było.

Debiut roku 2017 – wódka gatunkowa

Dwór Sieraków Palona 52% (Dom Wina)
Wysokiej klasy wódka, robiona ze spirytusu żytniego z prażonych ziaren, z dodatkiem karmelu i kompozycji zmacerowanych ziół. Harmonijnie łączy smaki i aromaty – słodkie, owocowe, taniczne, nawet tytoniowe.

Debiut roku 2017 – wódka jałowcowa

Chrobry Królewski Skarbiec Jałowcówka 38% (Polmos Bielsko-Biała)
Wódka jałowcowa w starym stylu, nie jest to gin, ale właśnie jałowcówka, w spirytusie macerowano jałowiec. W efekcie uzyskano wyrazisty i aromatyczny trunek, w dodatku w atrakcyjnej cenie.

Debiut roku 2017 – likier ziołowy

Dębowa Polska Likier Klasztorny 38% (Dębowa Polska)
Receptura – zgodnie z nazwą – przypomina stare klasztorne kordiały, poza anyżem jest tu szafran. Aromat korzenno-anyżowy, w smaku czujemy głównie anyż, poza tym miodowa słodycz, z nutą kopru i mlecznej czekolady. Bardzo rozgrzewające.

Debiut roku 2017 – likier owocowy

Tarniówka Gen. Józefa Bema 30% (Toorank Polska)
Tarnina macerowana w winiaku. Bardzo przyjemnie łączy słodycz i cierpkość, czuć wysokiej klasy alkohol i naturalny owocowy macerat, dobrze dobrano moc, gęstość. Jest likierowa, ale w stylu domowej nalewki.

Debiut roku 2017 – likier kremowy

Dębowa Likier Czekoladowy Gęsty 18,5% (Dębowa Polska)
Gęsta, dobrej jakości czekolada, nie za słodka. Słoik, z którego chce się łyżeczką brać i brać. Wielka pyszność.

Debiut roku 2017 – absynt

Copernicus Absynt 60% (Manufaktura Alkoholi Gatunkowych Copernicus)
Bardzo orientalny aromat. W nosie: hysop, mięta, lukrecja, trawa cytrynowa, piołun. W ustach – sól, lukrecja, koper, anyż, mak, oliwa z oliwek.

Debiut roku 2017 – okowita ziemniaczana

Młody Ziemniak 2016 40% (Polmos Siedlce/Chopin)
Co roku nowa edycja Młodego Ziemniaka to najbardziej wyczekiwany przez koneserów alkohol. Tym razem w aromacie są mleczna czekolada i karmel, ale też kontrastowo kiszonka. W ustach dominują nuty warzywne i nuty dymne.

Debiut roku 2017 – okowita owocowa

Porzeczkowica Łącka z Czarnej Porzeczki 2016 50% (Manufaktura Maurera)
Nowy rozlew jednej z najlepszych okowit owocowych mistrza Maurera. Uwodzi naturalnym aromatem – owocu, liści, łodygi, czuć nawet pestki czarnej porzeczki, a przecież to nie nalewka, a wysokoprocentowy destylat.

Debiut roku 2017 – whisky

Wolf Smoky #1 CS 60,5% (Wolf Distillery)
Ponad trzy lata leżakowała w beczkach po moskatelu i ponad pół roku w uwędzonej z torfem beczce 30 l. Uwodzi swojskimi polskimi aromatami, takimi jak: susz, wędzony boczek, a nawet oscypek.

Debiut roku 2017 – innowacja

Orkisz 40% (Manufaktura Alkoholi Gatunkowych Copernicus)
Wódka smakowa – mieszanka alkoholu z ziaren orkiszu z Kujaw z odleżakowanym spirytusem pszenicznym, z dębowych beczek. Delikatny aromat, smak słodki, finisz aż ocieka miodem.

ex-equo

Żytniówka Chlebowa 37,5% (CEDC)
Zaskakujący aromat – kwas chlebowy, wytrawny, jak te z Wilna. Do tego nuta mineralna, orzeźwiająca, aromaty warzywne – seler i pietruszka. W smaku skórka czarnego chleba, nadal kwas chlebowy, słodko i wytrawnie, nieco karmelu, liście chrzanowe, liść laurowy, koper. Niezwykle oryginalna receptura.

ex-equo

Wyborowa od Mistrza 40% (Pernod Ricard)
Pierwsza taka wódka w Polsce, która wskazuje na dziewiczego producenta, gorzelnię rolniczą – w tym przypadku Gorzelnię Radzicz i mistrza Łukasza Karmowskiego. Rolnicza gorzelnia to historia polskiego folwarku, a i polskiej branży spirytusowej. Zbyt łatwo o tym zapomnieliśmy. A sama wódka? Zapach łąki i… obory, kwiatów polnych, zielonego zboża, siana, wysuszonych orzechów włoskich, wypieczona skórka chleba.

Debiut roku 2017 – tradycja

Bimber Rozlany Nocą 41% (Destylarnia Piasecki)
Okowita ze słodowanego jęczmienia, konsystencja oleista, zapach mleczno-chlebowy. Zwłaszcza te nuty wypieczonego chleba wabią i nęcą. Czuć drożdże, czuć jabłka, delikatnie morele. W ustach zaskakująco słodkie – miód, słodkie jabłka, bardzo delikatne. Finisz to już sam miód.

ex-equo

Miodula Prezydencka 2017 40% (Toorank Polska)
Piękna tradycja butelkowania co roku kolejnych beczek tego wykwintnego trunku. W aromacie dużo wanilii, kwiatów, mleczna czekolada. Mimo swojej słodyczy i gęstości, okazuje się być trunkiem nie tylko na zimowe wieczory, ale tez dobrym składnikiem koktajli.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail