Autor „Dziejów Piwowarstwa” inż. Marian Kiwerski (1884-1960) planował przed wojną opisać w trzech tomach całą historię złocistego napoju, poczynając od starożytności po czasu mu współczesne. Publikował swoje dzieło w odcinkach w tygodniku „Przemysł Piwowarski”, którego był redaktorem. W 1931 roku ukazał się także w formie książki tom pierwszy, obejmujący piwowarstwo od czasów starożytnego Babilonu i Egiptu, po historię piwowarstwa w krajach europejskich (ale bez Polski). W 1932 roku na łamach „Przemysłu Piwowarskiego” ukazywał się w odcinkach tom drugi, opisujący piwowarstwo w: Azji, Afryce, Amerykach i Australii. Niestety, wskutek kryzysu gospodarczego w kraju zaprzestano wydawać czasopismo i tom ten urywa się nagle, mniej więcej w 2/5 zakładanej treści przy opisie piwowarstwa w Chinach.
W latach 1936-39 w magazynie „Przegląd Piwowarsko-Słodowniczy” ukazały się trzy dość obszerne artykuły Kiwerskiego, odpowiadające w jakiejś mierze planowanej zawartości tomu trzeciego, a więc dziejom piwowarstwa w Polsce.
Wśród obecnych wyznawców piwnej rewolucji i ogólnie pasjonatów piwowarstwa prace Mariana Kiwerskiego są niemal zupełnie nieznane. Wynika to stąd, że dostęp do „Dziejów Piwowarstwa” jest możliwy wyłącznie w kilku największych bibliotekach. Dziś, dzięki wydaniu elektronicznemu, wszystkie teksty Kiwerskiego znów są szeroko dostępne. Dla miłośników piwa i jego historii jest to wartościowa pozycja, której ocenę obniża jedynie to, że autorowi nie udało się jej dokończyć.