W latach 1872-1920 w Stargardzie działały zakłady produkcji spirytusu – gorzelnia parowa oraz fabryka wódek, likierów i octu Friedrich Rasch Dampf Destillation. Niewiele na ich temat wiadomo, najbardziej cenionym wyrobem był likier Onkel Doctor. Zakład Produkował także arraki, wiśniówki, curacao czy ziołowe likiery: Boonekamp, Halb und Halb, Halbgendarm, Kräutermagen, Kulturträger feinster Tafellikör czy Kurfürsten. Fabryka ulokowana była przy ulicy Große Wall Straße, działała tu także restauracja. W godle firmy była stargardzka Brama Wałowa, widoczna na zachowanych butelkach. Po 1920 roku zakład został wykupiony i zmienił się jego charakter, działała tu fabryka tytoniu i tabaki I. Goldfarb.


Informacji o starej fabryce Friedricha Rascha bez powodzenia szukałem w związku z moją własną kolekcją, w której mam starą butelkę z napisem Friedr. Rasch Dampf Destillation Stargard Pom.

Komentarze

Komentarze

  1. Witam serdecznie!
    W tekście jest raz Stargard, raz Starogard, to niekoniecznie to samo. Brama Wałowa jest w Stargardzie (zachodniopomorskie)
    Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail