Gilka

w 1836 roku w Berlinie powstała wytwórnia alkoholi, założona przez Carla Josepha Aloysa Gilka (1812-1873), umiejscowiona przy Schützenstraße 9. Pieniądze na założenie fabryki, w wysokości 15 tys. talarów, pochodziły z posagu jego żony, Auguste Henriette Schmidt. Spirytus do produkcji alkoholi J.A. Gilka pochodził z gorzelni w Düppel. Najsłynniejszym napitkiem J.A. Gilka był Kaiser-Kümmel (znana etykieta z pingwinem w kajzerskim hełmie z binoklem), o mocy 38%, lekko słodzony likier na bazie kminku. Trunek pijany był nawet na dworze w Wiedniu.


Firma przechodziła z ojca na syna, kolejni właściciele to Theodor, Hermann i Arthur – w Berlinai do 1954 roku. Jeden z członków rodziny kontynuował tradycję w Hamburgu do 1972 roku. Potem nastąpiła sprzedaż na rzecz firmy Underberg.
Kminkówka Kaiser-Kümmel von J.A. Gilka do dziś produkowana jest w Essen. Likier ma 38%, jest bardzo aromatyczny, wyraźnie słodki, a poza kminem w ustach czuć także koper włoski.
W moich zbiorach mam stare butelki, pochodzące ze starej fabryki wódek J.A. Gilka przy Schützenstraße w Berlinie. Ośmiokątne, z zielonego i brązowego szkła. Do dzisiaj likier kminkowy Gilka jest w podobnych ośmiokątnych flaszach.

1 komentarz do “Gilka”

  1. Szukam swoich korzeni

    Szukam swoich korzeni, bo z domu jestem Gilka i tropy do Niemiec mnie prowadzą. To znacząca dla mnie wiadomość. Może w niemieckich archiwach coś znajdę.

Komentarze są wyłączone.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.