Przy drodze nr 37, pomiędzy miastami Madona a Jēkabpils na Łotwie stoi duża gorzelnia Kalsnava, która powstała w latach 30. XX wieku. Działała także w okresie ZSRR, produkując spirytus dla potrzeb przemysłowych i zestawiania wódek. Jeszcze na początku XXI wieku powstawał tu wysokiej klasy rektyfikowany spirytus, z którego zestawiano m.in. wódki w zakładzie Rigas Balzams w Rydze. Do 2006 roku należała do firmy produkującej alkohole Lako.
Od 2008 roku zakład należy do specjalizującej się w produkcji bioetanolu spółki Biodegviela. Dziennie w rektyfikacji produkują tu ok. 38 tys. l bioetanolu dla branż paliwowej, chemicznej i medycznej. Odwodniony alkohol ma zaledwie 0,5% wody. Przerabiają głównie żyto, pszenicę i pszenżyto. Produkują także biogaz na wywarze gorzelniczym. Biogazownia wykorzystuje ścieki zakładowe i wytwarza parę, substratem może być melasa jak i wywar na bazie zboża.
Stary zabytkowy zakład, wyposażony w silosy, służy dziś przede wszystkim jako magazyn i śrutownik zbożowy.

Komentarze

Komentarze

  1. Łukasz – małe sprostowanie: nie możesz napisać: „Dziennie w rektyfikacji produkują tu ok. 38 tys. l bioetanolu dla branż paliwowej”. Albo się rektyfikuje, albo odwadnia. Akurat ta stara gorzelnia odwadnia na sitach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail