Przy drodze nr 37, pomiędzy miastami Madona a Jēkabpils na Łotwie stoi duża gorzelnia Kalsnava, która powstała w latach 30. XX wieku. Działała także w okresie ZSRR, produkując spirytus dla potrzeb przemysłowych i zestawiania wódek. Jeszcze na początku XXI wieku powstawał tu wysokiej klasy rektyfikowany spirytus, z którego zestawiano m.in. wódki w zakładzie Rigas Balzams w Rydze. Do 2006 roku należała do firmy produkującej alkohole Lako.
Od 2008 roku zakład należy do specjalizującej się w produkcji bioetanolu spółki Biodegviela. Dziennie w rektyfikacji produkują tu ok. 38 tys. l bioetanolu dla branż paliwowej, chemicznej i medycznej. Odwodniony alkohol ma zaledwie 0,5% wody. Przerabiają głównie żyto, pszenicę i pszenżyto. Produkują także biogaz na wywarze gorzelniczym. Biogazownia wykorzystuje ścieki zakładowe i wytwarza parę, substratem może być melasa jak i wywar na bazie zboża.
Stary zabytkowy zakład, wyposażony w silosy, służy dziś przede wszystkim jako magazyn i śrutownik zbożowy.
Łukasz – małe sprostowanie: nie możesz napisać: „Dziennie w rektyfikacji produkują tu ok. 38 tys. l bioetanolu dla branż paliwowej”. Albo się rektyfikuje, albo odwadnia. Akurat ta stara gorzelnia odwadnia na sitach.