Gorzelnia Rolnicza Przytoczno

Działająca gorzelnia niedaleko Lublina. Do niedawna właścicielem był Ryszard Kraciuk, który ma też nieczynną zabytkową gorzelnię w Woli Osowińskiej i kolejną zabytkową gorzelnię w miejscowości Rudzienka Mińsk. W maju 2023 roku gorzelnię w Przytocznie kupił Jerzy Zagórski, w planie jest budowa systemu do odwadniania spirytusu.

Gorzelnia powstała w 1904 w ramach starego folwarku. Był młyn, suszarnia tytoniu, stadniny koni, a dzisiaj jest obok stadnina danieli.
Jest tu zainstalowana kolumna z dwoma deflegmatorami, która ma 16 półek spirytusowych i 16 roboczych, spirytus można odbierać z mocą 90-92%. Przez lata przerabiali kukurydzę, żyto, pszenicę, m.in. dla Wyborowej i dla Belvedere do Żyrardowa, a także melasę do rektyfikacji w Lesznie. Własne namnażanie drożdży. Ujęcie wody głębinowej. Opalana węglem, piec z lat 80. Fermentatory to 6 kadzi po 25 tys. l. W ostatnim okresie dobowo robili 13 tys. l spirytusu, bywało, że robili rocznie i 2 mln l. Od 2014 do połowy 2023 roku gorzelanym był Dionizy Hofmański.
Na lokalnej stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jeziorzanach można znaleźć nieco informacji na temat historii tego miejsca. Pierwszym właścicielem gorzelni w Przytocznie był Kazimierz Kuszell. Majątek liczył blisko 833 ha, a w skład jego wchodziły obory, suszarnia i gorzelnia. Do dziś zachowały się wszystkie budynki gospodarcze, które wykorzystywane są w działalności rolniczej. Z biegiem lat gorzelnia wchodziła w skład ówczesnego PGR. Zmiany nastąpiły dopiero w 2007 roku, kiedy właścicielem gorzelni został Ryszard Kraciuk.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.