Gorzelnia – dziś ulokowana na terenie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – powstała w 1897 roku. Wchodzi w skład zabytkowego kompleksu folwarcznego, wpisanego do rejestru pod nr: 9/Wlkp/A z 27.05.1999. Powstała, gdy właścicielami była rodzina Bierbaumów.
Szreniawa datowana jest najprawdopodobniej na lata 1352-1378, a założycielem był Iwan z Rosnowa, a później należała do Rosnowskich herbu Jastrzębiec (Rosnowo – pierwsza nazwa osady). W 1852 roku majątek został kupiony przez Hermanna Bierbauma, który posiadał również okoliczne ziemie. Na cześć swojej żony Marii nazwał nabyte włości Marienberg. Na początku lat 20. XX wieku majątek kupił dr Józef Glabisz z Sarbinowa. Nowy właściciel zmienił nazwę na Marzenin, by potem, na drodze urzędowej, uzyskać obecną nazwę Szreniawa.
W tym okresie gorzelnia produkowała 12,5 tys. l spirytusu rocznie. W 1939 roku, po zajęciu tych ziem przez Niemców, rodzina Glabiszów została wysiedlona. Po II wojnie światowej nastąpiła nacjonalizacja tych dóbr, dawni właściciele nigdy nie wrócili do swego majątku. Urządzono tu Szkołę Podkuwaczy Koni. Na folwarku zaczął funkcjonować też rolniczy zakład produkcyjny, który później wszedł w skład Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Konarzewie. W 1962 roku uchwałą Ministerstwa Rolnictwa założono tu Muzeum Rolnictwa. Jego otwarcie datowane jest na 1964 rok.
Do 1969 roku produkowano tu spirytus surowy. Ostatnim kierownikiem gorzelni był Tadeusz Kerber i jego syn Mieczysław. W następnych latach zakład stał nieużytkowany, ale w 1977 uruchomiono tu produkcję ekstraktu słodowego na potrzeby przemysłu farbiarskiego tzw. ekstraktownię. W związku z tym zlikwidowano całą linię produkcyjną istniejącą w ramach technologii gorzelniczej.
Obecnie włodarze chcą odtworzyć dawne funkcje i przeznaczenie budynku, tworząc z tego miejsca muzeum z mikroinstalacjami produkcji spirytusu, piwa, soków.
Szreniawa leży w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim, gminie Komorniki.
Więcej: www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/gorzelnia_w_szreniawie.html.