Gorzelnia rolnicza w Żyrzynie

Zbudowana w 1908 roku gorzelnia rolnicza w Żyrzynie, na Lubelszczyźnie, jest obecnie własnością Przedsiębiorstwa Wiki, które prowadzi jeszcze dwa tego typu zakłady – w Kamieniu obok Opola Lubelskiego i Ratoszynie. Okolica znana jest z upraw zbóż, są tu dobre gleby lessowe i w regionie działa jeszcze kilka gorzelni, które przetwarzają nadwyżki płodów, m.in. w: Przytocznie, Starej Wsi koło Łęcznej, Ruskich Piaskach koło Zamościa, była też gorzelnia w Garbowie, ale została zamknięta. Firma Wiki przejęła gorzelnię w Żyrzynie w 2002 roku i mimo trudności jakoś udaje się zachować minimalną rentowność. – Trudno powiedzieć jaka będzie przyszłość, wszystko zależy od zbytu i cen spirytusu, które teraz są bardzo niskie. Ratuje nas, że w regionie jest duża produkcja zboża, można nawet mówić o klęsce urodzaju – mówi pan Michał Sokołowski, dyrektor gorzelni.

Gorzelnia przy ul. Pałacowej w Żyrzynie, jak i inne posiadłości folwarczne wraz z dworem w Żyrzynie, należała do majątku rodziny Wesslów. Po wojnie znacjonalizowana, działała w ramach PGR. W latach 90. zmieniała właścicieli aż trafiła do Przedsiębiorstwa Wiki, należącego do pani Wiesławy Balas.
Obecnie przerabiają tu zboża i melasę. W 2013 roku zastąpiono stary miedziany aparat odpędowy na nową kolumnę, której część robocza i deflegmator zrobione są ze stali nierdzewnej, tzw. kwasówki. Stara kolumna poszła na złom, była już zbyt zanieczyszczona, nową sprowadzono z Torunia. Z kolumny schodzi spirytus o mocy ok. 91%. Produkcja opalana jest przez oryginalny piec węglowy z początku XX wieku, podobnie zresztą jak w pozostałych gorzelniach Wiki – wszystkie są węglowe. Co ciekawe, pięknie zachowany budynek z cegły, o typowej architekturze fabrycznej z przełomu XIX i XX stulecia, pozbawiony jest typowego ceglanego komina. Jest długi, przerabiany w ostatnich latach, komin stalowy. Rocznie produkują ok. 3 mln l spirytusu.
Melasę do produkcji firma kupuje w cukrowni w Krasnymstawie, zboża – w tym kukurydzę – skupuje od lokalnych wytwórców. Zacier zwykle jest zbożowo-melasowy. Próbowano także destylacji ziemniaków, zaniechano z powodu mniejszej rentowności. Cena za litr spirytusu w skupie to ok. 2 zł, niezależnie od wykorzystanego surowca. Główni odbiorcy to Stock Lublin i Destylacje Polskie, produkowany w Żyrzynie spirytus trafia do rektyfikacji zarówno na wódki jak i biopaliwa. Gorzelnia pracuje przez cały rok.
W miasteczku jest też pałac i zabytkowy klasycystyczny kościół św. Piotra i Pawła z XIX wieku. Klasycystyczny pałac został wybudowany w 1850 roku przez Ignacego Wessla i to rodzinna Wesslów była jego wieloletnim właścicielem. Posadowiono go obok pięknego modrzewiowego dworku z XVIII wieku, który został przeniesiony (w latach 70. XX wieku) do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Obecnie pozostały fundamenty dworu drewnianego z XVIII wieku. Zespół dworski (XVII-XIX w.) został wpisany do rejestru zabytków w 1977 roku. Dwór otoczony jest parkiem z alejami dojazdowymi z końca XVIII wieku, ale jego obecny kształt został stworzony wraz z wybudowaniem pałacu przez Ignacego Wessla, który założył też z trzech stron parku stawy. Można tu podziwiać 150 letnie: kasztanowce białe, jesiony, lipy, wiązy, klony, czarne sosny, świerki, modrzewie. Na skraju parku stoi mogiła, a na nagrobku widnieje napis: „Nieznany żołnierz który poległ w wojnie europejskiej 1915 roku”. Warto nadmienić, że 7 sierpnia 1915 roku rozegrała się w okolicach Żyrzyna bardzo krwawa bitwa. Jak wieść niesie, zaciekła obrona carskich żołnierzy mogła mieć przyczynę w tym, że wcześniej Rosjanie „zdobyli” gorzelnię, mocno uszczuplając jej zasoby. W miejscu mogiły poległo czterech żołnierzy niemieckich, trzech zidentyfikowano i ekshumowano, czwarty pozostał w miejscu swojej śmierci.
Z dawnego folwarku, poza gorzelnią, zachowały się: stajnia, czworak, spichlerz, kuźnia, stodoła i oranżeria. Dawne zabudowania pochodzą głównie z drugiej połowy XIX wieku. Nieopodal kościoła znajduje się neogotycka kaplica nagrobna, wybudowana w 1853 roku, w której spoczywają członkowie rodzinny Wesslów. A sam kościół, którego budowę rozpoczęto w 1803 roku, potem przerwano aż na 35 lat, został ukończony w latach 1839-1848, dzięki staraniom i funduszom Adama Wessla, kolejnego z właścicieli posiadłości w Żyrzynie.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

pan Michał Sokołowski, dyrektor gorzelni

SONY DSC

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.