Najsłynniejszy przewodnik po winach świata powraca po polsku po kilku latach przerwy. Pięknie wydana, kieszonkowa encyklopedia win przynosi informacje o ponad 6000 gatunkach trunku z całego świata. Są tu też m.in.: tabele roczników, słownik winiarski, charakterystyki szczepów winogron, przykłady połączeń kulinarnych, tabele temperatur w jakich należy podawać wybrane wina oraz charakterystyki, smaki, aromaty, oceny wytrawnego degustatora.
Hugh Johnson jest największym autorytetem w świecie win. Swój przewodnik publikuje od 1977 roku. Jego rocznik rozszedł się w liczbie ok. 11 mln egz., jest zatem też najlepiej sprzedawaną książką winiarską. We wstępie do tegorocznej edycji autor zapowiada rewolucję w świecie win. Zmierzch hegemonii Francji, wzrost znaczenia trunków z Nowego Świata oraz odchodzenie od długiego przechowywania trunków w beczce na rzecz bardziej rześkich i naturalnych aromatów. Wybiegając dalej w przyszłość, Hugh Johnson stawia przewrotną tezę na temat roli Chin na światowym rynku win – dziś ograniczoną głównie do konsumpcji. „Biorąc pod uwagę tempo w jakim Chiny obsadzają nowe winnice, za 50 lat mogą się one stać największym producentem wina na świecie – co może sprawić, że większość »naszych« win przestanie mieć znaczenie”. Śmiała to teza, zwłaszcza w ustach tak wielkiego konserwatysty jakim zawsze był niechętny nowalijkom Hugh Johnson.
tłum. Sławomir Chrzczonowicz, Jakub Skorupski, Firma Księgarska Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015, s. 320, ISBN 978-83-274-2256-9