Jerzy Jenkner z Bielska-Białej

Pod szyldem Georg Jenkner & Co w 1900 roku Jerzy Jenkner założył swoją pierwszą firmę. Mieściła się w Bielsku-Białej pod adresem Kamienica 122 (obecnie ul. Karpacka 183). Początki to produkcja słodkich win i soków. W 1912 roku otworzył restaurację, w której serwowano alkohole własnej produkcji. Uruchomiono też sprzedaż na eksport. W latach dwudziestych powstał duży zakład, w którym wytwarzano też mocne alkohole. Mieścił się pod adresem Kamienica 288 (obecnie ul. Karpacka 11). Firma zmieniła nazwę na Jerzy Jenkner i Ska Fabryka Wódek, Likierów, Soków i Win Owocowych (spotyka się również nazwę: Fabryka Wódek Gatunkowych Jerzy Jenkner i Ska). Produkty flagowe to: Starowin, Wiśniak na miodzie, Krupnik na miodzie, Eckau – Cristal, Śliwowica Stara, Baraczka (destylat morelowy), Jarzębiak Ekstra, Wszechświatowa Gorzka, Żytniówka Staropolska, Rum Jamaica, Piołunówka, Likier Wiśniowy, Przepalanka Zestawiona oraz „prawdziwy koniak leczniczy”, borowiczkę, czyli jałowcówkę i sok owocowy (skład chroniony zastrzeżonym znakiem towarowym).

Z Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej dowiadujemy się, że: „Pod koniec II wojny światowej grupa operacyjna nowopowstałego (styczeń 1945) Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów zabezpieczyła fabrykę Jenknera, po czym rozpoczęto prace nad uruchomieniem produkcji wódek na potrzeby wojska. W końcu kwietnia 1945 roku ruszyła produkcja obsługiwana przez załogę liczącą 35 osób. Następnie zakład został przekazany Tymczasowemu Zarządowi Państwowemu na Województwo Krakowskie, a później protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 7 marca 1946 roku przez władze sowieckie Urzędowi Akcyz i Monopoli w Bielsku. W październiku tegoż roku przejęła go Delegatura Państwowego Monopolu Spirytusowego Dyrekcja w Krakowie. W drugiej połowie1946 roku zakład połączono ze Spółką Akcyjną dla Destylacji Win w Białej i utworzono Wytwórnię Wódek Gatunkowych Państwowego Monopolu Spirytusowego w Bielsku z Oddziałem w Białej”.
W Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej zachowały się: akta weryfikacyjne Fabryki (protokół z kontroli skarbowej wraz z załącznikami m.in. wyciąg z rejestru handlowego, zezwolenie na wyrób wódek, opis procesu technicznego produkcji wódek gatunkowych, opis pomieszczeń fabryki, spis naczyń i przyrządów, plan i opis aparatu destylacyjnego) z lat 1935-1939.
Jerzy Jenkner zmarł najprawdopodobniej 20 lipca 1945 roku w obozie Zgoda w Świętochłowicach.
Ja zaś całkiem niedawno wzbogaciłem moją kolekcję starych druków o list podpisany przez Jerzego Jenknera, datowany na 8 czerwca 1934, adresowany do pana Jana Siuty, który Janknerowi winien był kwotą 885,77 zł. 85 lat minęło, a kultura niepłacenia niezmienną pozostaje.

Kolejne dokumenty są już z 1940 roku, co ciekawe na jednym jest nazwa Jerzy Jenkner i S-ka, na dwóch pozostałych Georg Jenkner & Co., są to dwie faktury i dowód wpłaty.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.