Knížecí pálenice

Na Morawach, niedaleko granicy z Polską działa prężnie grupa małych usługowych gorzelni owocowych Knížecí pálenice. Firma powstała w 2004 roku w Žumberk. Obecnie mają gorzelnie w miejscowościach: Jaroměř i Dolní Roveň oraz zakłady przerobu owców w: Žumberk, Vendolí i Dražkovice. Przetwarzają lokalne owoce, fermentacja trwa średnio osiem tygodni. Destylacja odbywa się w małych stalowych aparatach kotłowo-kolumnowych z czterema półkami i deflegmatorem. Ich pojemność to 300 l. Dolna część grzewcza kotła i wewnętrzne części deflegmatora wykonane są z miedzi. Destylacja jest pojedyncza do mocy 60-70%, trwa 2,5-3 godziny. Destylaty zestawiane są z mocą 50%.

Czeskie przepisy dla sadowników sprzyjają destylacji nadwyżek owoców. Produkcja alkoholu w Czechach obciążona jest stosunkowo wysokim podatkiem akcyzowym, który obecnie wynosi 322,50 CZK za litr wyprodukowanego 100% alkoholu. Sadownik płaci jednak znacznie niższy podatek. W tym przypadku jest to usługa przeznaczona dla osób fizycznych, która jest objęta zwolnieniem z przepisów dotyczących alkoholu i podatku akcyzowego (ustawa z 1992 roku). Zapłacony podatek jest oczywiście wliczony w cenę destylacji i jest odprowadzany do urzędu skarbowego przez gorzelnię. W przypadku sadownika podatek ten wynosi jednak tylko 162 CZK za litr alkoholu 100%. Ustawodawca stawia tu kilka warunków. Przetworzone w destylarni owoce muszą pochodzić z własnych sadów i nie mogą być pozyskane w drodze zakupu. Ponadto sadownik jest uprawniony do wyprodukowania maksymalnie 30 l alkoholu w jednym okresie produkcyjnym, co odpowiada 60 l 50% alkoholu. Okres produkcji liczony jest od 1 lipca bieżącego roku do 30 czerwca następnego roku. Wyprodukowany przez sadownika destylat owocowy nie może być sprzedany, jest on na domowy użytek. Wszystkie dokumentacje za sadownika składa w urzędzie skarbowym gorzelnia. Według Ministerstwa Rolnictwa w Czechach obecnie zarejestrowanych jest ponad 400 małych gorzelni usługowych. Prowadzenie gorzelni dopuszcza Ministerstwo Rolnictwa na podstawie pisemnego wniosku, do którego wnioskodawca dołącza opis i rysunek destylatora wraz z dokumentacją techniczną. Właściciel gorzelni jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji każdego odpędu, która musi zawierać: a) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i datę urodzenia sadownika, b) pisemne oświadczenie sadownika, c) ilość i rodzaj przejętego surowca, d) ilość destylatu w jednostkach miary.
Surowcami dopuszczonymi do destylacji są owoce, a także soki i odpady z ich przetwarzania, zarówno świeże, jak i sfermentowane, pod warunkiem, że nie zawierają dodatku cukru lub innych składników fermentujących. Do wyprodukowania jednego litra 50% okowity potrzeba około 10-12 kg jabłek, 13-15 kg gruszek, 9-11 kg śliwek, w zależności od zawartości cukru w owocach. Gorzelnia przerabia zarówno już przefermentowane w domu owoce, jak i świeże owoce i wówczas fermentacja jest dodatkową usługą.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.