Stara gorzelnia rolnicza we wsi Konotop została zbudowana w XIX wieku i niemal nieprzerwanie pracuje do dziś. Właścicielem obecnie jest Klaudiusz Kamieniarz, który w 1996 roku wykupił zakład od Agencji Rolnej. Przerabiają tu wyłącznie zboże, gospodarstwo rolne liczy 1300 ha, a zboże na spirytus pochodzi jedynie z własnej uprawy. Roczne moce produkcyjne to 2 mln l, jest to więc średniej wielkości gorzelnia, o dostatecznej wielkości produkcji by się utrzymać – jeśli tylko będą dobre zamówienia. Odbiorcami są rektyfikacja w Lesznie i producent wódki Wyborowa z Zielonej Góry. Wcześniej był tu PGR. Zachowało się oryginalne wyposażenie gorzelni – dwa szerokie aparaty jednokolumnowe, całość opala piec węglowy. Klaudiusz Kamieniarz jest też właścicielem gorzelni we wsi Ciosaniec.
Konotop leży w gminie Kolsko, nad rzeką Obrzycą. Atrakcją jest pobliskie Jezioro Sławskie. Gorzelnia była częścią folwarku. W XIX wieku włodarzyli tu kolejno: von Rothenburgowie do 1811 roku, von Falkenhaynowie, von Kalckreuthowie i Foersterowie (od 1845 roku). Zapewne wśród nich kryje się budowniczy destylarni i bardzo możliwe, że to ostatnia z rodzin przyczyniła się do jej powstania, gdyż w największym stopniu przysporzyli się do rozbudowy i rozwoju majątku. Przebudowali także pałac. W owym czasie poza gorzelnią mieściły się wśród zabudowań jeszcze: browar, trzy folwarki, cztery wiatraki, placówka poczty królewskiej, cztery kuźnie, trzy piekarnie, cztery zakłady krawieckie i 129 domów, zamieszkanych przez 947 osób. Włości stanowiły około 2 tys. ha. W folwarku zamontowano prasę do torfu, napędzaną silnikiem parowym. Ostatnim właścicielem był Kurt Adalbert Lothar Foerster – od 1922 roku. Po 1945 roku utworzono tu PGR, który głównie produkował mleko. Gorzelnia pracowała na potrzeby Państwowego Monopolu Spirytusowego, a potem Polmosów. PGR funkcjonował do lat 90. XX wieku.
Inne zabytki znajdujące się na terenie wsi Konotop to: kościół z XVII-XVIII w., dzwon ufundowany z 1595 roku, zrujnowany pałac dworski z XVII w., kaplica grobowa z XIX w., kolejowa wieża ciśnień z początku XX w. oraz budynek szkoły podstawowej (przed II wojną światową gmach sądu) z końca XIX w.