W miasteczku Blatná w Czcechach jest stara, średniej wielkości, wciąż działająca destylarnia – Liqui B Zámecký ovocný lihovar Blatná. Gorzelnia jest udostępniona dla zwiedzających (co najmniej 10 osób). Od poniedziałku do piątku do godziny 15. Odwiedzający pozna cały proces produkcji, od zakupu owoców, fermentację, destylację do butelkowania. Wycieczka obejmuje też spacer po piwnicach, w których przechowywane są destylaty i gdzie odbywa się degustacja. Całość trwa 45 min. Zwiedzanie z degustacją kosztuje 50 Kč, uczniowie bez degustacji – 25 Kč, niech patrzą i niech się uczą.
Firma produkuje destylaty, posiłkując się starymi recepturami, zachowując tradycyjny smak i aromat. Spółka jest jedną z największych producentów i eksporterów wódek owocowych w Czechach. Destylują własny spirytus, z którego wytwarzają wódki owocowe.
Jej historia sięga XIX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie Zamku na wodzie Blatná w 1812 roku baron František Hildprandt wybudował cukrownię, którą w 1885 roku przebudowano na gorzelnię. Produkowano tu spirytus i głównie owocowe destylaty, niezmiennie aż do końca II wojny światowej. Po wojnie znacjonalizowana, została włączona do Západočeských lihovarů. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku w ramach restytucji mienia zwrócona prawowitym właścicielom – rodzinie Hildprandt.
W 2002 roku zalana przez powódź. Została w szybkim czasie przywrócona do pracy, zmodernizowana, zainstalowano wtedy najnowocześniejsze urządzenia, wykorzystując współczesne technologie. Sprzęt do destylacji firmy Kotlíkov. Gorzelnia spełnia wszelkie standardy UE, produkty eksportowane są również do Szwajcarii. Odbywa się tu zarówno destylacja jak i rektyfikacja w przypadku wódek. Alkohole owocowe głównie wytwarzane są ze śliwek, potem w kolejności: z jabłek, gruszki, wiśni, moreli i mirabelki. Oprócz tego produkują brandy winogronowe oraz likier ziołowy o niższej zawartości alkoholu (według tradycyjnej receptury), jak również Blatenską Třešňovice i produkt de lux – Zlatá Blatenská Slivovice. Poza własną produkcją firma świadczy usługi na rzecz sadowników, przetwarzając na spirytus ich owoce.
Gorzelnia działa jako spółka z o.o., zatrudnia w zależności od sezonu 6-25 pracowników, obrót roczny to ponad 1,5 mln euro. Osobą zarządzającą jest inż. Vaclav Sitner, a mieści się w powiecie Strakonice, miasteczku Blatná przy ulicy Plzeňskiej 315.