19 sierpnia w Starym Meneżu w Gdańsku odbył się finał konkursu Hankey Bannister Cup 2019 – Istota Stylu. Od rana trwała przedostatnia runda, sześcioro barmanów, którzy przeszli przez półfinały zostało podzielonych na dwie grupy, a ich zadaniem było przekonać publiczność do swoich ponczów na bazie whisky Hankey Bannister. Nie byle jaką publiczność, bo konkurs towarzyszył trwającej dwa dni imprezie Better Bar, która gromadzi barmanów i brand ambasadorów mocnych alkoholi z całej Polski. Rywalizowali: Konrad Kiszczak, Marcin Szyma, Oksana Rokosz, Mateusz Bala, Michał Stasiak oraz Aleksander Pelowski. W tej rundzie odpadli Marcin Szyma i Oksana Rokosz, choć różnice głosów były minimalne.

Wieczorem na scenie zmierzyła się czwórka najlepszych. Ich zadaniem było stworzenie koktajlu nawiązującego do jednego ze stylów mody – zgodnie z hasłem przewodnim Istota Stylu, a także przedstawienie marki Hankey Bannister. Poziom był bardzo wysoki, a koktajle dobrze oddawały charakter whisky. Ostatecznie zwycięzcą został Mateusz Bala z warszawskiego baru 6 Coctails.
– Z barem związany jestem od ośmiu lat, w tym czasie przepracowałem w każdym możliwym koncepcie, od kibicowskiego pubu po najlepsze koktajl bary w Warszawie – mówi Mateusz Bala. – W pracy za barem najbardziej motywuje mnie praca z ludźmi i sprawienie im przyjemności, obojętnie czy to z tworzenia drinków czy atmosfery.
Moim konikiem jest historia alkoholi i koktajli na nich bazującym. Lubię sięgać do starych podręczników i źródeł, a potem tworzyć mieszanki inspirowane dawnymi recepturami i historią dopasowaną do stylu i użytych składników – opowiada laureat Hankey Bannister Cup 2019.
Drugie miejsce w konkursie zdobył Michał Stasiak z Domu Whisky, a trzecie – Aleksander Pelowski z gdańskiego baru Mała Sztuka. Pracę barmanów oceniało jury w składzie: Gregor Striling, Agnieszka Kamińska, Łukasz Gołębiewski i Szymon Szostek, który był zwycięzcą ubiegłorocznego konkursu. Trójka laureatów w nagrodę pojedzie do Szkocji, zbierać doświadczenie w destylarni Balmenach.
Finał turnieju Hankey Bannister Cup 2019 odbył się podczas piątej edycji Better Bar, jednej z najważniejszych szkoleniowych imprez barmańskich w Polsce. Prezentacjom, konkursom i prelekcjom towarzyszyły mini-targi mocnych alkoholi, swoje stoiska miały firmy: Pinot Wine & Spirits, M&P Wina i Alkohole Świata, The Last Port i Miler Spirits.

Komentarze

Źródło: fot. Zajarani.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail