29 lipca odbyło się spotkanie w cyklu Mocny Poniedziałek z firmą Mundivie. Producent znany m.in. z marki Miodula, czerpiący z tradycji regionu, gdzie się znajduje – u styku trzech krain geograficznych: Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego i Kotliny Oświęcimskiej. Firma powstała w 1996 roku, do 2020 działała jako Toorank Polska. Nazwa Mundivie to połączenie łacińskiego słowa mundus – „świat” i francuskiego vie – „życie”).
Marki w portfolio Mundivie, to przede wszystkim produkty własne, które powstają w Jasienicy, m.in.: Miodule Prezydencka i Staropolska, nalewki (m.in. dereniowa, malinowa, owoce lasu, wiśniowa, z pigwowca, czarny bez, owoce lasu, żurawina, tarninowa, ratafia), destylaty owocowe (Śliwowica Podbeskidzka 50% i 72%, Śliwowica Górsko z Łącka, Śliwowica Leżakowana, Śliwowica Lelowska z certyfikatem koszerności), absynty Apsinthion, linia wódek Polowaca, wódki starzone w beczkach (Spitzberg, Korona Polska) oraz trunki regionalne, typowe dla południa Polski: Bimber Góralski, Pieprzówka Góralska, Cytrynówka Góralska, Przepalanka Góralska, Wiśniówka Góralska, Litworówka Polowaca, Gorzka Imbirowa, Gorzka Tatarczówka, Jarzębiak Jaworzański, Ratafia Kaszubska. Firma ma też ofertę polskich whisky single malt i single grain.
Firma organizuje m.in. Mistrzostwa Polski Miodula i konkurs Danziger Goldwasser. We wrześniu 2017 roku została oficjalnie otwarta nowa leżakownia w odrestaurowanym budynku z 1903 roku.
Jaworzański Rokitnik (26%)
Bardzo ciekawy cierpki zapach, wchodzący w rejestry serów długo dojrzewających, podpuszczkowych oraz orzechów. Smak wytrawny, kwaśno-gorzki, typowy dla rokitnika, z lekką nutą miodowej słodyczy dla równowagi. Finisz długi, kwaskowy, przyjemny. Świetne do pasztetów czy kaczki, kontemplacyjnie prosiłoby się natomiast o wyższą moc alkoholu.
27,5/26/26,5/7,5=86,5
Jaworzański Jarzębiak (37,5%)
W stylu dawnego jarzębiaku na winiaku, ten był macerowany na dobrych francuskich brandy. Zapach wykwintny – owoce, bakalie, winiak. jest słodycz i cierpkość, jest taniczność i utlenienie. W ustach gęste, oleiste – dużo owoców, bakalie, czekolada z rodzynkami, orzechy laskowe. Finisz cierpki, kwaskowy, typowy dla jarzębiny, są nuty pigwy, mirabelki, jest miodowa słodycz. Wspaniale zrobiony jarzębiak w starym stylu.
28,5/28,5/28,5/9=94,5
Polowaca Okowita 7YO Góralska (40%)
Destylat z kukurydzy i pszenicy został zlany do beczek w 2016 roku z mocą 46%. W zapachu nuta śliwki, suszonej śliwki, ale też słodkiej mąki, rodzynek, fig. W smaku pumpernikiel z rodzynkami, gruszka, kwaśno-gorzkie winogrona, grappa, anyż. W finiszu – koper włoski, anyż, śliwki, czereśnie, nutka migdałów.
25/25/25,5/7=82,5
Miodula Sweet Lemon (28%)
Likier przygotowany ze skórek cytryn macerowanych w alkoholu zbożowym. Minimum 1,5 kg całych cytryn użyto do produkcji 1 l likieru. Ta wyjątkowa wersja Cytrynówki dojrzewała w dębowych beczkach po Oryginalnej Leżakowanej Mioduli Prezydenckiej. Świetny, intensywny, czysty zapach owoców i skórek cytryny. W smaku gorzkie i kwaskowe cytryny, tarta cytrynowa, lekka nutka orzechów włoskich pewnie z beczki, wszystko to smaczne i ładnie ułożone. W finiszu skórki cytrynowe, lekka goryczka albedo i syrop cytrynowy. Świetna alternatywa dla limoncello.
28/28/28/8=92
Miodula Premium Distilled Gin (40%)
Do produkcji wykorzystano 9 botaników indywidualnie destylowanych w małych partiach. Są to: świeże owoce cytrusowe (słodkie pomarańcze i całe cytryny) z Hiszpanii, jagody jałowca i korzeń irysa z Włoch, kolendra z Maroko, korzeń arcydzięgla, strąki kardamonu i korzeń lukrecji z Indii, całe laski wanilii z Madagaskaru. Do tego polski miód. Intensywny zapach słodkich cytrusów, skórek limonki i pomarańczy, kolendry, jałowca. Smak delikatny, nieco pudrowy, sporo nut owocowych, ziołowych. W finiszu kwaskowe cytrusy, kwaskowe zielone jabłka, róże, nuty słodkie.
22,5/23,5/23,5/7=77,5
Miodula Prezydencka 2023/2024 (40%)
Leżakowała w beczce nr 173 od października 2023 do czerwca 2024. Przyjemny zapach miodu, kitu pszczelego, wosku, ciasteczek miodowych i delikatnie przypraw korzennych – gałki muszkatołowej, cynamonu, sporo wanilii, kakao. W smaku oleiste, jest słodycz, ale jest też trochę propolisowej goryczki, dużo wosku, wyraźne nuty beczki, tanin. Finisz słodki, oleisty, orzechy, sezamki, miód, czekolada.
27/27,5/27,5/8=90
Miodula Awangarda (40%)
Trzy lata leżakowania, dodatek koniaku. Beczka zaszpuntowana w 2016 roku, jak pisze producent – w hołdzie polskiej Awangardzie – rozlana w 2019 roku. Świetny aromat – dużo rodzynek i macerowanych w alkoholu skórek pomarańczy, śliwek, czarnej czekolady. W smaku czekolada z rodzynkami, czekolada z pomarańczą, czekolada z orzechem włoskim, trochę wanilia. Miód dopiero wyraźny w finiszu, lekko gorycz propolisu, nadal skórka pomarańczy, odrobina przypraw korzennych. Likier na miarę Grand Marnier.
28,5/28/28/9=93,5