W 2024 roku oceniliśmy 2290 alkoholi. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2024 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane wódki smakowe. Jest 11 wyróżnionych w 2024 roku spośród łącznej liczby próbowanych 73 smakowych wódek. Kolejność losowa.
Conopcia Limited Edition dr Weed (40%)
Conopia sativa indica, z jednej wybranej odmiany. Zapach bardzo intensywny, dużo kwiatostanu konopi, nutka cytrusowa, limonkowa, mięta, zielony ogórek. W ustach niesamowicie delikatna, dużo ziół, koszyczki konopi, lekko szałwia, sosna, mięta, zielony ogórek. Finisz długi, gorzkawy – konopia i szałwia, mięta pieprzowa, nuty herbaciane. Idealnie oddaje zapach i smak kwiatów konopi. Cudowne koktajlowo. Cytrusowy charakter sugerowałby wykorzystanie np. zamiast ginu do koktajlu gimlet, ale też spróbowałbym zamiast rumu w daiquiri.
W ofercie: ICM
28,5/29/28,5/9=95
Mourne Dew Wild Tourne Rose Irish Vodka (40%)
Destylowana w prostej kolumnie, redestylowana z płatkami róży w aparacie próżniowym. W zapachu delikatnie różane i w smaku też jest dużo delikatnej, eleganckiej różaności, która kojarzy się z kwiatami, a nie z nadzieniem pączkowym. Finisz nieco herbaciany – hibiskus i herbatka różana.
Brak w Polsce
27/28/28/8,5=91,5
Cieleśnica Anyżówka (45%)
Anyżówka w zupełnie innym stylu niż francuski pastis, czy greckie ouzo lub tureckie raki. Zapach subtelny, elegancki, delikatny, słodki – jak czekoladka z anyżem i dodatkowo suszoną wiśnią, może też suszoną skórką pomarańczy, skojarzenia z Mon Cheri, czy biszkoptowo-czekoladową Delicją. Dużo bogatsze w aromacie niż pastis, mniej intensywne i mniej ziołowe. W smaku słodki anyż, czekoladka Mon Cheri i anyż, niezwykle smaczne, nie czuć mocy alkoholu, która jest klasyczna dla anyżówek, wynosi 45% jak w większości pastis. Jest jakby nuta kopru. Po dodaniu wody nie ma efektu mlecznego, co by świadczyło, że olejków anyżowych nie ma dużo w destylacie. W smaku po dodaniu wody trunek jest lekki i pojawia się cytrusowość. Finisz jest lekki, zresztą całość jest zaskakująco lekka, właściwie gotowa do picia solo, wystarczy podać zmrożoną, w oszronionym kieliszku.
W ofercie: Cieleśnica
27,5/28/28,5/9,5=93,5
Bon Ton Tuńczyk (38%)
Pierwsza na świecie wódka o smaku tuńczyka, w dodatku w puszce, z dodatkiem cytryny, natki pietruszki i przedestylowanej próżniowo soli morskiej. Zapach tuńczyka z cytryną, sałatki tuńczykowej, w ogóle nie czuć alkoholu, jest za to w tle delikatna słodka nuta mokki. W smaku dużo cytryny, dominanta cytryny, skórki cytryny i tuńczyk oraz przyjemna słoność. Nie czuć mocy alkoholu, w posmaku pozostaje głównie tuńczyk.
W ofercie: Team Spirit Whisky
28/28/28/8,5=92,5
Cieleśnica Kminkówka (40%)
Piękny, intensywny, czysty zapach kminu. W tle lekka nuta cytrusów, skórki słodkiej pomarańczy. W smaku słodki kmin, może lekko nutka kopru, anyżu i pomarańczy. Finisz jest nieco pieprzny, a jednocześnie słodki, pozostaje w ustach wrażenie czekolady z pomarańczą, ale też słodkiego ciasta z kminkiem i ziół bardziej gorzkich, jak szałwia.
W ofercie: Cieleśnica SA
29/29/28/9=95
Wódki z Puszczy Czarny Bez (40%)
Edycja dla Al. Capone, producent – Old Polish Vodka – ma we własnym portfolio wódkę z czarnego bzu w linii Zielona Natura. Zapach cytrusowy i kwiatowy, bzowy, nuty trawy cytrynowej, kandyzowanej skórki cytryny. Smak kwaskowy – limonka, cytryna, czarny bez. W finiszu masa cytrusów, kandyzowany imbir, agrest, czarny bez. Przyjemna, rześka wódka.
W ofercie: Al. Capone
28/27,5/27/8=90,5
Jarzębiak Wrocławski (40%)
Bardzo przyjemny, naturalny, wytrawny zapach jarzębiny, eleganckie nuty brandy, lekki tytoń, herbata, hibiskus, suszone śliwki. Smak również bardzo elegancki, słodko-wytrawny, jak jarzębiak z dodatkiem miodu, nuty tytoniowe, cygarowe, ściągające, cierpkie. W finiszu cierpka jarzębina, zielone włoskie orzechy, śliwki, mirabelki. Bardzo smaczne.
W ofercie: Wrocławskie Studio Alkoholi
27,5/27,5/27,5/8,5=91
Chrzanova Polish Root (42,3%)
Producentem jest Dolina Samy, to geist z chrzanu z pól Winnicy Jankowice z domieszką jabłek z sąsiedniego sadu. Fantastyczny, intensywny, dość ostry zapach chrzanowy, nuta lubczyku i pieczonego ziemniaka. Smak słodko-cierpki, nuty chrzanu i wasabi. Finisz przyjemny, cierpko-pikantny, kwaskowe jabłka i ostry chrzan.
W ofercie: Dolina Samy
28,5/28,5/28,5/8,5=94
OVII Wódka z Gruszek 2024 (40%)
Gruszka odmiany bera. Zapach lekki, kwaskowej gruszki, nuty pudrowe, kwiatowe i też lekko cytrusowe. W smaku przyjemna kwaskowość – gruszka, grejpfrut, kwaśno-gorzkie jabłka. W finiszu nuta kiwi, czarny bez, słodkie gruszki.
W ofercie: Drake Distillery
28,5/28/28/8=92,5
Roberto Cavalli Vodka & Coconut (40%)
Słodki zapach kokosanki, mlecznej czekolady z posypką kokosową. W ustach gorzkawy, wytrawny kokos, pozytywnym zaskoczeniem jest brak cukru. W finiszu nuty zbożowe – wafelek z nadzieniem kokosowym, wciąż bardziej gorzko niż słodko. Ciekawie zrobiona deserowa wódka.
W ofercie: Crimston
23,5/25,5/26/7=82
Wódka Podchmielona Equinox (38%)
Private label produkowany przez On Spirit. Intensywny, bardzo przyjemny zapach chmielu – nuty grejpfrutowe, limonkowe, ziołowe, także słodkie owoce tropikalne – mango, papaja. Smak znakomity – połączenie cierpkości, taniczności i słodkiej owocowości. Finisz bardzo długi, cierpki, delikatnie pieprzny, taniczny, ale jest też słodycz muskatowych winogron i gruszki.
W ofercie: Podchmnielona.pl
26/28,5/29/8,5=92