Pałac, pozostałości folwarku i gorzelnia Rozbitek

W gminie Kwilcz, powiecie międzychodzkim, województwie wielkopolskim znajduje się wieś Rozbitek (pierwotnie nazwa brzmiała Rozbratanie), która datuje swoje powstanie na 1399 rok, a jej pierwszym właścicielem, a zapewne też założycielem, był Dobiesław z Kwilcza. Jest tu m.in. stara, mocno zniszczona, choć niegdyś potężna, gorzelnia, która działała przez ponad sto lat zanim została opuszczona i popadła w ruinę.


Gorzelnia pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Niegdyś część folwarku, potem po II wojnie światowej należała do PGR. Po likwidacji państwowego gospodarstwa została zamknięta, wszystkie urządzenia zostały zdemontowane, komin rozebrano, bo groził zawaleniem, a obecnie ceglasto-kamienne mury przysłaniają zarastające chwasty. Teoretycznie jest nowy właściciel – dwór i zespół folwarczny kupił znany kompozytor Jan A.P. Kaczmarek – a zabudowań, w tym gorzelni, pilnuje stróż, jednak tylko dwór został odrestaurowany, reszta niszczeje i nikt nie myśli o produkcji spirytusu we wsi Rozbitek.
Nieduża wieś (246 mieszkańców) może pochwalić się też innymi cennymi zabytkami. Pierwszym z nich jest zespół pałacowy (nr rej.: 1408/A z 24.02.1973), na który oprócz pałacu z 1856 roku składa się też kaplica grobowa z połowy XIX wieku, piękny 13 ha park z XVIII-XIX wieku (nr rej.: kl.IV-83/40/58 z 14.11.1958) z największą w Polsce aleją platanową (80 sztuk). Neogotycki pałac wybudowano dla Johana Heinricha von Reiche (nabył włości w 1827 roku), kolejnym właścicielem był jego syn Georg Heinrich Otto. Obecnie restaurowany, ma tu się mieścić siedziba Instytutu Rozbitek Jana A.P. Kaczmarka.
Kolejnym zabytkiem jest zespół folwarczny z połowy XIX, początku XX wieku (nr rej.: 2559/A z 22.09.1995): stajnia z wozownią i domem stangreta, źrebięciarnia, folwark „stary” (wschodni), składający się ze wspomnianej gorzelni, budynku mieszkalnego (przy bramie wjazdowej), folwark „nowy” (zachodni), do którego przynależą: rządówka, owczarnia I, magazyn, owczarnia II, stodoła, kuźnia, garaże, magazyn. Wszystko mocno zaniedbane, część w zupełnej ruinie.

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.