Polska karczma

Od średniowiecznej taberny, przez: karczmy, gospody i zajazdy w XVI-XVIII wieku, następnie: szynki, traktiernie, piwiarnie z pierwszej połowy XIX wieku oraz restauracje i kawiarnie drugiej połowy XIX i pierwszych lat XX wieku, aż po cienie i blaski gastronomii w Polsce Ludowej snuje swoją opowieść o polskiej karczmie historyk Bohdan Baranowski. Ze starych kronik, dokumentów literackich i rysunków próbuje odtworzyć nie tylko wygląd dawnych wyszynków, ale też panującą tam atmosferę, dominującą klientelę, co się polewało, a czym zakąszało.


Właściwie do czasu reformy rolnej karczmy wiejskie dzieliły się na „pańską” i „kościelną”, czyli należącą do proboszcza. W mieście bywało inaczej, były karczmy prowadzone przez mieszczan, albo Żydów, czy przedsiębiorczych Niemców. Karczma przy ważnych traktach spełniała rolę zajazdu, można było tam nakarmić konie i przenocować. Rozwój kolei w XIX wieku i industrializacja w dużym stopniu ten krajobraz wsi, gdzie w każdej była przynajmniej jedna karczma, odmieniły.
Przypomnijmy, jak opisywał karczmę nasz wieszcz narodowy w „Panu Tadeuszu”:
Dwie chyliły się karczmy po dwóch stronach drogi,
Oknami wzajem sobie grożące jak wrogi.
Stara należy z prawa do zamku dziedzica;
Nową, na złość zamkowi, postawił Soplica.
W tamtej, jak w swym dziedzictwie, rej wodził Gerwazy,
W tej najwyższe za stołem brał miejsce Protazy.
Nowa karczma nie była ciekawa z pozoru.
Stara wedle dawnego zbudowana wzoru,
Który był wymyślony od tyryjskich cieśli,
A potem go Żydowie po świecie roznieśli:
Rodzaj architektury obcym budowniczym
Wcale nieznany; my go od Żydów dziedziczym.
Książka Bohdana Baranowskiego została wydana w 1979 roku i szkoda, że nie doczekała się nowych wydań i aktualizacji. Autor napisał też m.in. ciekawą monografię „Polskie młynarstwo” – młyn, jak i karczma były ważnymi elementami folwarku. W ostatniej dekadzie ukazało się wiele książek o karczmach i zajazdach, ale głównie są to przewodniki kulinarno-informacyjne po tym, co jest. Baranowski żmudnie próbował odgrzebać to, co było.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.