Praktyczna nauka wyrabiania spirytusu

Doktor Julius Ludwig Gumbinner był nie tylko znanym w drugiej połowie XIX wieku gorzelnikiem, innowatorem gorzelnictwa, ale także autorem wielu artykułów i poradników poświęconych produkcji spirytusu (a także piwa). Autor poradnika „Handbuch der praktischen Branntweinbrennerei” i kilku innych książek, dobrze znał gorzelnie pruskie i austriackie oraz te, które leżały na ziemiach obydwu zaborów, sam z sukcesem prowadził gorzelnię, zajmował się też dystrybucją maszyn gorzelniczych. Jego „Praktyczna nauka wyrabiania spirytusu” jest efektem trzydziestu sześciu lat pracy w branży, stąd masa tu bardzo szczegółowych wskazówek. Książka ukazała się oryginalnie po polsku w 1872 roku, z dopuszczeniem przez rosyjską cenzurę.


Oczywiście trudno dziś mówić o praktycznym wykorzystaniu informacji z książki Gumbinnera. Pisał w czasach, kiedy wynalazek Pistoriusa do destylacji ciągłej wciąż był nowością, chemia niewiele wiedziała o procesie fermentacji, a biologia o drożdżach itd. Inne obowiązywały systemy miar, inne kalkulacje kosztów. Każda gorzelnia miała wówczas własną słodownię i dość powszechnie destylowano owies. Ciekawie jest jednak wgłębić się w tamten świat sprzed półtora wieku.
Julius Ludwig Gumbinner tak patrzył na kwestię samego alkoholu: „Zaprawdę alkohol jako środek leczniczy sprawiedliwie na nazwę aqua vitae zasłużył; albowiem wiekowe doświadczenie naucza nas, iż dobra, czysta wódka, otrzymana przez rozcieńczenie alkoholu, posiada tak ożywczo na nerwy działającą siłę, że jej żaden inny środek, ze względu na taniość i skuteczność, zastąpić nie jest w stanie. (…) Aqua vitae jest nie tylko lekarstwem, ale środkiem podniecającym ducha”.

A oto stary list, który Julius Ludwig Gumbinner rozesłał do polskich gorzelników przy okazji wydania tej książki.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.