18 września firma Smart Drink zaprezentowała w salonie Inwino nowe trunki w swojej ofercie, brandy Niko Pirosmani z Gruzji. Marka dedykowana jest sławnemu gruzińskiemu prymitywiście, żyjącemu w latach 1862-1918 w Kachetii Niko Pirosmanaszwili, znanemu jako Pirosmani. Powstaje w zakładzie Alcohol Beverage Factory (ABF) w Kachetii, z białych odmian winogron rkatsiteli i mtsvane, z własnych winnic.

Destylarnia ABF rozpoczynała działalność w Napareuli. W 2008 roku wybudowano nową fabrykę bliżej Tbilisi. Obecnie mają pięć aparatów do destylacji, magazyny wypełnione beczkami z francuskiego dębu, linię butelkującą 3000 flasz na godzinę, własną bocznicę kolejową. Obecnie ich czołowa marka to brandy Niko Pirosmani: 3, 4, 5 gwiazdek oraz: VS, VSOP i XO. W Polsce na razie dostępne będą 3 i 5 gwiazdek oraz VSOP i XO. Została także zaprojektowana linia win Niko Piromani. ABF to ok. 10 mln l rocznej produkcji. Fermentacja winogron na brandy trwa około tygodnia, potem jest podwójna destylacja. Alkohol leżakuje we francuskim dębie minimum trzy lata, natomiast najstarsze destylaty jakie wykorzystuje się do kupaży mają 12 lat.

Khrystyna Rumiantseva

Dystrybutorem jest firma Smart Drink Sp. z o.o. – Zajmujemy się importem wódek z Białorusi, jesteśmy obecni na polskim rynku od 2017 roku – mówi Khrystyna Rumiantseva, prezes Smart Drink. – Zaczynaliśmy od wódek białoruskich takich jak Charodei i Radziwił, dołaczył import win z Włoch i Hiszpanii. Obecnie reprezentujemy w Polsce takie marki jak wódki: Gerard Depardieu, Champions Club, Charodei, Radziwiłł, Zloty Volat , i inne, tradycyjne białoruskie nalewki i teraz brandy Niko Pirosmani. Ta marka jest bardzo popularna na Ukrainie i Białorusi. O decyzji żeby ją sprowadzać do polski zadecydowała przede wszystkim jakość, a także sława samego Niko Pirosmaniego. Spróbowaliśmy tej brandy i bardzo nam zasmakowała – mówi Khrystyna Rumiantseva. Niko Pirosmani trzy gwiazdki kosztuje 66 zł, pięć gwiazdek – 79 zł, VSOP – 96 zł i XO – 136 zł.

Niko Pirosmani *** (40%)
Aromat śliwek, gruszek, jabłek, winogron, rodzynek, kawy, wanilii, wyraźnie czuć alkohol i młody wiek destylatu. W ustach słodka, mleczna, dużo wanilii, czekolady z rodzynkami, kawy, kakao. Bardzo słodki, przyjemny czekoladowy finisz, jak czekoladki baryłeczki z alkoholem. Delikatna nuta orzecha i rodzynek. Prosta brandy do kawy i do deserów.
3.5
21/24/24/6=75

Niko Pirosmani ***** (40%)
W aromacie dużo wanilii, mleczna czekolada. W smaku czekolada z wiśnią, z rodzynkami, dużo wanilii. W finiszu pojawia się nuta orzechowa, tytoniowa i słodka herbata, lekko słodka mięta. Słodka i bardzo kobieca, choć już wyraźnie zaczyna zmierzać w bardziej wytrawne rejestry, czuć dłuższy czas leżakowania w dębie.
3.5
21,5/24,5/24/6,5=76,5

Niko Pirosmani VSOP (40%)
Destylaty w wieku 4-8. Aromat orzechów, rodzynek, cierpkość tytoniu, herbata, wanilia. W smaku dużo bardziej wytrawna niż wcześniejsze wersje, orzechy, skóra, tytoń. I dużo orzechów w finiszu, lekko kawa, czekolada, wanilia, skóra. Mimo wciąż młodego wieku jest to przyjemna, ładnie poukładana brandy.
3.5
22/25/24,5/7=78,5

Niko Piromani XO (40%)
Destylaty w wieku 6-12 lat i to jest najstarsza butelkowana brandy ABF. W smaku: jabłka, gruszki, sporo tytoniu, skóry, słodkiej herbaty, lekko wanilia, orzechy laskowe. W smaku słodko i cierpko – gorzka czekolada, rodzynki, figi, daktyle, sporo skóry, tytoniu. Orzechy, tytoń, gorzka czekolada, lekko zioła, skóra i tytoń w finiszu, trochę soli, orzechy laskowe i wanilia. Dobry przykład elegancji starszych kachetyjskich brandy.
4
23/25,5/25,5/7,5=81,5

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail