Rosebank otwiera się dla publiczności

Dopiero co na Islay świętowano oficjalne otwarcie wskrzeszonej destylarni Port Ellen, a już za moment będziemy świadkami kolejnego wskrzeszenia, 7 czerwca drzwi dla publiczności otwiera odrestaurowana destylarnia Rosebank w Falkirk w Lowlands.

Rosebank była nieaktywna od 1993 roku. Została przejęta przez Ian Macleod Distillers w celu renowacji w 2017 roku, a projekt jej ponownego otwarcia kosztował co najmniej 80 mln funtów. Wiktoriański budynek z czerwonej cegły zwrócony jest w stronę kanału Forth and Clyde, a od frontu budynku zainstalowano nową, przeszkloną destylarnię. Tutaj odwiedzający zobaczą dokładne kopie oryginalnych alembików, odtworzone przy użyciu planów ocalonych z archiwów Rosebank. Oryginalny młyn, mający około 103 lata, został zachowany i będzie wykorzystywany do produkcji whisky w destylarni, tak jak trzydzieści lat temu. Z oryginalnych cegieł historycznego odpowiednika zbudowano nowy magazyn dunnage, w którym znalazły się ostatnie beczki oryginalnego Rosebank jakie są w posiadaniu Ian Macleod Distillers, a obok pierwsze beczki zalane nowym destylatem. Naprawiono także komin o wysokości 30 m, który dominuje nad panoramą Falkirk.
Po ponownym otwarciu destylarni odwiedzający będą mieli do wyboru trzy warianty zwiedzania: Rosebank Reawakening, Rosebank Rekindled i Rosebank Revered. Wycieczki z przewodnikiem poprowadzą gości przez: sześć sal degustacyjnych, oryginalny młyn i halę alembików, w których alkohol jest potrójnie destylowany i kondensowany w tradycyjnych miedzianych wężownicach, umieszczonych w zimnej wodzie, w drewnianych zbiornikach. Dwie z wycieczek obejmą także degustację niezwykle rzadkiej i starej whisky z Rosebank, a każda z nich zakończy się w nowym sklepie destylarni, w którym można kupić ekskluzywne whisky. Wycieczki rozpoczynają się od 25 funtów za osobę do 300 funtów i można je rezerwować za pośrednictwem strony destylarni.

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.