Świat Angostury

Dom Whisky zaprasza 18 listopada o godz. 18.00 do udziału w degustacji, którą poprowadzi Marek Posłuszny – brand ambasador. Do spróbowania będą: Angostura Reserva, Angostura 7YO, Angostura 1919, Angostura 1824, Amaro Di Angostura. Liczba miejsc ograniczona. Degustacja odbywać się będzie online poprzez komunikator internetowy Zoom. Koszt degustacji 129 zł/os. W cenie: butelka Angostura 1919 + 5 sampli po 20 ml.

Doragrossa Elixiro Rabarbaro e Menta

Gorzki likier z Turynu, z dodatkiem mięty pieprzowej, korzenia rabarbaru i kilku innych botaników. Zapach bardzo ziołowy, gorzki, ale jednocześnie orzeźwiający, dużo mięty pieprzowej, piołun, ale też czarne oliwki. Smak cierpki, wytrawny, leśny, dużo igliwia, jałowiec, kora, liście, jednocześnie syrop, ale nie dający dużo słodkości, raczej wrażenie apteczne, jak dawne eliksiry. Finisz bardzo tłusty, oliwkowy, kwiatowy, orzeźwia miętą, choć rabarbar dodaje warzywnej goryczki. Świetnie zrobiony digestif w starym stylu. Moc – 20%. Polskim dystrybutorem jest Pinot Wine & Spirits.

Doragrossa Amaro di Torino

amaro z wykorzystaniem botaników rosnących w Alpach. Wśród botaników są: rabarbar, korzeń gencjany, jałowiec, wrotycz, lukrecja i wanilia. Przyjemny, ziemisty aromat gencjany, chininy, pomarańczy. W smaku słodko-gorzkie, miesza się goryczka i wanilia, lukier. Rześki finisz, w nim mięta, lukrecja, skórki gorzkich pomarańczy. Moc – 25%. W ofercie Pinot Wine & Spirits.

Siedem razy Angostura

23 listopada odbyła się degustacja wyrobów marki Angostura. Gwiazdą wieczoru była Angostura no 1 Batch 3 Oloroso Sherry First Fill. Ponadto: Angostura Reserva, Angostura 5YO, Angostura 7YO, Angostura 1919 (ośmioletnia), Angostura 1824 (dwunastoletnia) i Angostura 1787 (piętnastoletnia) i ziołowy likier Amaro di Angostura. Spotkanie prowadził Marek Posłuszny, kilkukrotny mistrz świata barmanów w kategorii flair, brand ambasador marki Angostura.

Czytaj więcej

Polska premiera Angostura Cocoa

28 września w coctail-barze Rakieta w Warszawie odbyła się polska premiera nowej wersji smakowej kropli bitters Angostura. Angostura Cocoa została oficjalnie przedstawiona w lipcu tego roku, podczas specjalnej prezentacji online. Spotkanie w barze Rakieta było prowadzone przez Marka Posłusznego, od niedawna brand ambasadora Angostury w Polsce oraz przez łącza internetowe przez Daniyela Jonesa, globalnego ambasadora marki. Były koktajle, a także słodycze przygotowane z dodatkiem kakaowych kropli Angostura.

Czytaj więcej

Rekordowe wyniki Angostury

Angostura Holdings Limited poinformowała, że spółka zrealizowała najwyższe przychody od dziesięciu lat. Wzrost w 2019 roku wyniósł 8,1%, przychody wyniosły 847,2 mln dolarów. Wzrosła także rentowność, zyski po opodatkowaniu były wyższe o 9,2% i wyniosły 141,8 mln dolarów. Rósł zarówno eksport, jak i sprzedaż na rynkach lokalnych. Aż o 11% wzrosła sprzedaż bittersów Angostura. W Polsce dystrybutorem produktów Angostura jest MV Poland.

Jenkner Boonekamp

klasyczny likier ziołowy o słodko-gorzkim smaku. Inspirowany recepturą z początku XX wieku. Historyczna etykieta likieru pochodzi z czasów istnienia fabryki Jerzego Jenknera, która była prekursorką Polmosu Bielsko-Biała, obecnego producenta trunku. Sporządzony z ok. 20 ziół, poddanych procesowi maceracji. Produkt naturalny, bez żadnych barwników czy sztucznych aromatów. Aromat cynamonu i goździków, korzenny, piernikowy. Smak lekki, bardzo dużo cynamonu, delikatnie w tle czerwone owoce – jagody leśne, żurawina, pomarańcze i goździki. Ziołowo-korzenno-owocowy finisz, z wyraźną nutą pomarańczy i cynamonu. Słodszy niż typowy boonekamp. Moc – 35%.

Wizyta w destylarni Angostura

Zakłady Trinidad Distillers Ltd i Angostura ulokowane są na przedmieściach Port of Spain, stolicy Trynidadu i zajmują duży obszar. Obecnie to jedyny producent rumu na Trynidadzie, choć do połowy lat 70. mieli konkurenta po drugiej stronie ulicy, destylarnię rodziny Fernandes, a bardziej w głębi kraju sławną destylarnię Caroni. Robią rumy i wiele innych alkoholi na rynek lokalny, ale na świecie marka Angostura kojarzy się przede wszystkim ze słynnymi kroplami bitters, które są nieodłącznym elementem w każdym szanującym się barze, obecne w ok. 200 krajach. W zakładzie w Port of Spain powstają zarówno rumy, jak i bitters, są tu właściwie dwie osobne destylarnie, jest też duże muzeum poświęcone nie tylko rumom i bittersom, ale także historii wyspy i rodzin, które zajmowały się produkcją Angostury. Jest tu także największa kolekcja sztuki na Trynidadzie, obrazy można oglądać na ścianach w części biurowej destylarni. Chlubą firmy jest też ogromna kolekcja motyli z Karaibów.

Czytaj więcej

Angostura Global Cocktail Challenge

W lutym Trynidad będzie gościć dziewięciu barmanów z całego świata, laureatów konkursu Angostura Global Cocktail Challenge. Finałowe zawody odbędą się podczas wielkiej fiesty – Trinidad & Tobago Carnival. Tegoroczni finaliści to: Shana Rajahram (Trinidad i Tobago), Marv Cunningham (Bahamy), Chad Lawrence (Kanada), Gustavo Costa (Brazylia), Mike Jordhoy (Francja), Rohan Massie (Australia), Simon Dacey (Wielka Brytania), Vasile Dorofeev (Emiraty Arabskie) i Agung Satria (Wietnam).

Czytaj więcej

Angostura Global Cocktail Challenge

19 września Kraków gościł – w progach restauracji Plac Nowy 1 – uczestników konkursu barmańskiego The House of Angostura Global Cocktail Challenge. Było to szczególne wydarzenie w świecie przyrządzających koktajle barmanów, ponieważ był to finał eliminacji europejskich, jubileuszowej – dziesiątej edycji tego konkursu. Finał dla Europy był najwyższej rangi zawodami światowego konkursu, który odbywał się w Polsce, co stanowi niewątpliwy sukces dystrybutora „The House of Angostura” na nasz kraj – firmy MV Poland, która zorganizowała europejskie finały.

Czytaj więcej

Florita

kolekcja niezwykłych bittersów, w pięknych aptecznych flaszach, z reprodukcjami malarstwa na etykietach, powstających na Haiti, z lokalnych ziół, owoców, przypraw korzennych, na bazie haitańskiego rumu. Nazwa nawiązuje do hotelu Florita, zbudowanego w 1882 roku w Jacmel i będącego jednym z turystycznych symboli Haiti. Kolekcja obejmuje sześć bittersów o bardzo zróżnicowanych aromatach, od pomarańczy, przez zioła, gorzki mniszek lekarski, po bardzo ostre odmiany lokalnych papryczek. Są to też bittersy o bardzo zróżnicowanej mocy, od bezalkoholowego syropu po blisko 95%. Flasze mają po 350 ml, są to: Florita Amande-Pays, Florita Dandelion, Florita Chadeque, Florita Orange Triple Sec, Florita Pete Panno, Florita Piment Bouk. Polskim dystrybutorem marki jest The Last Port.

Czytaj więcej

Saint James Aromatic Cocktail Bitter

recepturę tego niezwykłego bittera przygotował Stephen Martin, ambasador marki Saint-James. Dwa lata trwały eksperymenty, jak połączyć rum z Martyniki z przyprawami korzennymi i ziołami. Ostateczna receptura odwołuje się do francuskiej sztuki likierniczej, wielkich ziołowych likierów jak Chartreuse. W alkoholu z trzciny cukrowej wykorzystano do maceracji: chininy, piołunu, korzenia goryczki, kwiatów dzięglu, kminku, kolendry, imbiru i „sekretnych” dodatków. Moc – 44,5%.

Czytaj więcej

Seehund

niemiecki ziołowy likier, recepturę opracowała rodzina Groenefeld, która od 1787 roku prowadzi aptekę – Schwanen Apotheke – w Norden, producentem jest spółka U. Groenefeld GmbH & Co. Lepkie, oleiste, bardzo ciemny kolor herbaciany. Aromat w stylu Jägermeister – zioła, goryczka i skórki pomarańczy, trochę dębiny, kora drzewa, sporo chininy. Smak apteczny, gorzki, dominuje chinina, w tle – goryczka i jodyna. Finisz gorzki, na trawienie jak w likierach boonekamp. Miasteczko Norden leży w pobliżu granicy z Holandią, stąd na etykietach likieru nazwa jest w dwóch językach – po niemiecku i po niderlandzku – De Spykerboor. Poza klasyczną małą buteleczką typową dla gorzkich niemieckich likierów, butelkowany jest także w specjalnie odlewane ozdobne flasze o kształcie foki. Moc, w zależności od wersji – 30 i 32%.

Czytaj więcej

Laufhund 45

Od dawna nie było takiego polskiego likieru. Klasyczny bitter, w stylu fernetów czy dawnych likierów myśliwskich, łączący nuty gorzkie i słodkie. Mamy tu 45 składników i moc 35%. Aromat herbaciany, nuta mięty, szałwii, orzechów włoskich, nawet migdałów, poza tym goździki i pomarańcze. W ustach jeszcze bardziej orzechowe, jest wyczuwalna mięta, ale i rabarbar, i głóg, gorzkie sewilskie pomarańcze, imbir. W finiszu nuty jesienne – liście (głównie wiśni), suszone jabłka, suszone śliwki. Dużą zaletą tego likieru jest stosunkowo mała ilość cukru, finisz opiera się na ziołach, nie na cukrze. Świetnie smakuje schłodzony, z kawałkiem pomarańczy. Producentem jest AWW.