I Mistrzostwa Polski Barmanów SPB OPEN

W dniach 17-18 maja podczas targów EURO Gastro w Nadarzynie odbyły się I Mistrzostwa Polski Barmanów SPB OPEN, a zaraz eliminacje Mistrzostw Świata Interntaional Bartenders Association CUBA 2022. W zawodach uczestniczyło dwudziestu barmanów z autorskimi recepturami. W kategorii Barman Classic najwyższe miejsca zajęli kolejno: Artur Wawrzyszczak (WOW Artiwa), Bartosz Baranowski (Cocktail Bazzar) i Paweł Machnio (Hotel Nyx Warszawa), a w kategorii Barman Flair nagrody otrzymali w kolejności: Kacper Smarz, Krzysztof Bajerski i Kornelia Labczyk. Artur Wawrzyszczak oraz Kacper Smarz będą w listopadzie reprezentowali Polskę na Mistrzostw Świata Interntaional Bartenders Association CUBA 2022.

Dawid Stoch z trzecim miejscem

Reprezentant Polski – Dawid Stoch – w wielkim stylu wywalczył trzecie miejsce w „Global Tío Pepe Challange 2022” – największym i najstarszym konkursie sherry na świecie. To najlepszy wynik Polski w historii tych rozgrywek. Zmagania najlepszych barmanów świata odbyły się 11 maja br. w Jerez de la Frontera w Hiszpanii – siedzibie słynnej andaluzyjskiej winiarni González Byass.

Czytaj więcej

Championnat De Saveurs De Provence – finał na Whisky & Friends

W festiwalowej strefie koktajlowej VI. Pawlina Whisky & Friends w dniach 6-8 maja będzie można spróbować autorskich koktajli, stworzonych przez finalistów konkursu barmańskiego – Championnat De Saveurs De Provance. Do finału zakwalifikowali się: Gaja Jabłońska, Maciej Kiepurski, Karol Piekarski, Mikołaj Matysiak, Dawid Stoch, Tatarynau Aliaksei, Marcin Szyma , Olga Palamarchuk, Michał Zaborniak, Jerzy Skura. Na zwycięzcę czeka nagroda – wyjazd do Prowansji i wizyta m.in. w Distilleries et Domaines de Provence.

Wyjątkowy gatunek w puszczy

Na dedykowanej stronie www.zubrowka.pl konsumenci mogą wziąć udział w konkursie pod hasłem „Wyjątkowy gatunek w puszczy”. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i odpowiedzieć na pytanie konkursowe: „czym jest dla ciebie wyjątkowy gatunek w puszczy?”. Do wygrania są atrakcyjne nagrody, jak: rowery, kamery Go Pro oraz pięciodniowe wycieczki do puszczy dla dwóch osób.

Czytaj więcej

Botaniczna natura ginu Millhill’s

Millhill’s Gin to marka, której receptura oparta jest na takich składnikach jak: jałowiec, kolendra, melisa, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, cynamon i skórki cytryny oraz trzech sekretnych elementach. Nazwa odwołuje się do jednej z dzielnic Londynu – Mill Hill. Dostępny jest w trzech wariantach – klasyczny London Dry Gin, oraz dwóch smakowych wersjach: Pineapple Breeze i Strawberry Fields.

Czytaj więcej

World Whiskies Awards 2022

Ogłoszono tegorocznych laureatów World Whiskies Awards. Organizatorem konkursu jest „Whisky Magazine”. Laureaci głównych nagród w poszczególnych kategoriach:
World’s Best Blended: The Akkeshi Blended Whisky Shosho
World’s Best Blended Limited Release: Pike Creek 22 Years Old Pedro Ximénez Cask Finish
World’s Best Blended Malt: Yamazakura Blended Malt Asaka
World’s Best Bourbon: Redemption Barrel Proof High Rye Bourbon 10 Years Old
World’s Best Canadian Blended: Crown Royal Noble Winter Wheat
World’s Best Corn Whiskey: Ironroot Republic Icarus
World’s Best Flavored Whisky: Whiskeysmith Blood Orange
World’s Best Grain: The Whistler Mosaic Marsala Cask
World’s Best New Make & Young Spirit: Macaloney’s Seaweed-Peated Clearach
World’s Best Pot Still: Teeling Whiskey Wonders of Wood Single Pot Still
World’s Best Rye: Millstone 100 Rye Whisky
World’s Best Single Barrel Bourbon: Blanton’s The Original Single Barrel Bourbon Whiskey
World’s Best Single Cask Single Malt: Stalla Dhu Caol Ila 11 Years Old Cask Strength
World’s Best Single Malt: The Lakes Distillery The Whiskymaker’s Reserve No.4
World’s Best Small Batch Bourbon: Widow Jane 10 Year Bourbon
World’s Best Small Batch Single Malt: The Notch Nantucket Island 12 Years Old
World’s Best Tennessee Whiskey: Jack Daniel’s 10 Years Old
World’s Best Wheat: Bainbridge Battle Point Two Islands Hokkaido Cask

Wybory najładniejszej polskiej buteleczki

Tradycyjnie na forum www.alkoholeminiaturki.fora.pl przeprowadzono wybory na najładniejsze polskie miniaturki 2021 roku. W wyborach wzięto pod uwagę 28 buteleczek/zestawów buteleczek o poj. do 89 ml, które ukazały się w 2021 roku. Każdy kolekcjoner zarejestrowany na forum wskazywał trzy, jego zdaniem, najładniejsze, najciekawsze, najlepsze buteleczki/zestawy buteleczek, przy czym swój wybór mógł uzasadnić.

Czytaj więcej

Piąta edycja Warsaw Spirits Competition

Już we wrześniu jury rozpocznie obrady nad nadesłanymi próbkami do piątej edycji konkursu Warsaw Spirits Competition. A pierwsze próbki i zgłoszenia już do nas wpływają! W 2022 roku postanowiliśmy poszerzyć listę kategorii – jest ich 37. Wzrosła także liczba jurorów, co związane jest ze stale rosnąca liczbą zgłaszanych alkoholi. W czwartej edycji konkursu Warsaw Spirits Competition jury przyznało aż 264 medale dla alkoholi z 26 krajów, łącznie w 30 kategoriach, zgłoszonych przez 65 producentów. W 2022 roku w skład jury wejdą: Łukasz Gołębiewski (magazyn „Aqua Vitae”, Spirits.com.pl, przewodniczący jury), Wojciech Gogoliński (magazyn „Czas Wina”, juror i krytyk, autor wielu książek o alkoholach), Łukasz Czajka (magazyn „Aqua Vitae”, ekspert od historii mocnych alkoholi), Marcin Młodożeniec (twórca bloga o wódce i alkoholach kraftowych 40procent.pl), Łukasz Szczepanik (organizator spotkań degustacyjnych, twórca grupy Whisky Spirit), Krzysztof Piaseczny (propagator rumu, Rum-Explorer.com, administrator grupy Rum Polska) i Rafał Stanowski (twórca bloga GinTonic.pl).
Szczegóły dotyczące konkursu, zgłoszeń i kategorii: https://spirits.com.pl/5-warsaw-spirits-competition. Formularz zgłoszeniowy i dalsze informacje: biuro@spirits.com.pl.

Europejska Konferencja Miodosytników

Polska, która w swej wspaniałej historii posiada głęboko zakorzenioną tradycję produkcji miodów pitnych na trzy dni stanie się światowym centrum miodosytnictwa. Magazyn „Aqua Vitae” i serwis Spirits.com.pl są patronem medialnym tych wydarzeń. W dniach 24-26 lutego w hotelu Novotel Warszawa Centrum odbędą się dwie najważniejsze imprezy dla wytwórców miodów pitnych na świecie.

Czytaj więcej

Konkurs z Hankey Bannister

Zapraszamy do udziału w konkursie Stylowa Zima z Hankey Bannister . Zasady są proste – trzeba kupić dowolną butelkę whisky Hankey Bannister, wejść na stronę www.stylowazima.pl, zarejestrować paragon i odpowiedzieć na pytanie konkursowe.
Do wygrania stylowe nagrody:
• 3 x zimowy wyjazd do luksusowego hotelu w górach
• 100 x whisky Hankey Bannister Heritage Blend
• 50 x stylowy zimowy zestaw (czapka, piersiówka, szalik)
Regulamin i szczegóły konkursu są dostępne na stronie www.stylowazima.pl. Konkurs trwa do 31 stycznia 2022 roku.

Don Papa Pro-Am Poland 2021 Competition

4 listopada w Łodzi, w klubie Odlewnia, odbył się finał zawodów Don Papa Pro-Am Poland 2021 Competition, w którym barmani (Pro) i influenserzy (Am) mieli w oryginalny sposób pokazać rum, jego bohatera, Filipiny, skąd pochodzi i sztukę koktajlową. Zwycięzcą zawodów został Dawid Hubert Pytkowski z warszawskiego El Koktel, którego partnerką (nieobecną podczas ostatniego epizodu konkursu) była Nikola Stępień. Konkurs prowadził Filip White, brand ambasador w Pinot Wine & Spirits, które było organizatorem wydarzenia i jest wyłącznym dystrybutorem rumu Don Papa w Polsce. Cała finałowa szóstka to: Magda Swat, Magdalena Gawęcka, Nikola Stępień, David Wróblewski, Dawid Hubert Pytkowski i Michał Gorzyński.

Czytaj więcej

Nagrody w konkursie The Spirit of Speyside

7 października wręczono – z wielkim opóźnieniem – nagrody w konkursie The Spirit of Speyside. Złote medale otrzymały cztery whiskt single malt z regionu Speyside, w czterech kategoriach wiekowych:
Non-Age Statement – Tamnavulin Sherry Cask Edition
12YO & Under – Aberlour 10YO
13-20YO – Glenallachie 15YO
21YO & Over – Glenfiiddich Grand Cru 23YO
Łącznie w konkursie oddano ponad 1600 głosów podczas organizowanych w różnych krajach sesji degustacyjnych. Polska sesja odbyła się 10 kwietnia 2021, zatytułowana: Tasting and Voting session for Spirit of Speyside Whisky Awards in Poland. Z Polski oddanych zostało 45 głosów. Gospodarzem polskiego wydarzenia było M&P, razem z „Aqua Vitae” i Spirits.com.pl. Co ciekawe, polscy jurorzy wybrali dokładnie te same whisky, które globalnie wygrały w swoich kategoriach.