Polacy najczęściej kupują piwo

Według badań zakupowych przeprowadzonych z wykorzystaniem aplikacji PanParagon, aż 75% alkoholowych paragonów zawierało pozycję z piwem. Na drugim miejscu znalazła się wódka, która obecna była na 9,6% paragonów, trzecim najczęściej kupowanym alkoholem w Polsce jest wino – 8,7%. Dalej: whisky – 3,7%, likier – 1,4%, gin i rum – 0,5%, brandy – 0,4%, nalewka – 0,1%, tequila – 0,1%. W badaniu ujęto również najpopularniejsze dni tygodnia pod względem robienia alkoholowych zakupów. Polacy najczęściej kupują alkohole w: soboty (22,4%), a najrzadziej w niedziele (6%) i w poniedziałki (11,6%). Z porównań rok do roku wynika, że szybko wzrasta sprzedaż win i piw bezalkoholowych.

Probiernia Urbanowicz – historia pisana toastami

17 maja przy Placu Konesera w Warszawie (wejście i witryny od ulicy Białostockiej) otwarta została Probiernia J. Urbanowicz, miejsce odwołujące się wprost do historii Jana Urbanowicza i jego dawnych receptur oraz do tradycji samych probierni, czyli lokali, w których można było degustować lub kupić na próbę niewielkie porcje trunków. Marka oferuje już dwa własne trunki – wódkę żytnią Redaktorską oraz odtworzoną starą recepturę słynnego likieru Mandarin Ginger. W planach są kolejne własne marki. W Probierni można też kupić wiele polskich wódek, okowit, likierów, miodów i win, a także czekolady, czy własnego wyrobu musztardy.

Czytaj więcej

M&P w Opolu

19 maja przy ulicy Ozimskiej 47 w Opolu, w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, otwarty został 51 salon M&P. Szeroki wybór win i mocnych alkoholi na 55 mkw. To salon franczyzowy, prowadzi go Adam Dymarczyk. Ulica Ozimska to jedna z głównych arterii miasta, łączy Plac Wolności ze wschodnimi dzielnicami Opola, kiedyś stał tu znany Hotel Monopol. (ł)

Rośnie sieć sklepów Domu Wina

7 kwietnia otwarto ósmy sklep Domu Wina, w Galerii Handlowej Avenida przy Dworcu Głównym PKP w Poznaniu. Obiekt o powierzchni 50 mkw. znajduje się na parterze i będzie to jedyny specjalistyczny sklepu z alkoholem w całym kompleksie. Łatwo go znaleźć, ponieważ jest ulokowany tuż obok Lidla. Oprócz bogatego wyboru win i alkoholi mocnych z oferty importera, sklep oferuje sprowadzenie produktów na zamówienie i dostawę zakupionego towaru do domu.

– To ósmy sklep w naszej sieci. Powoli, ale konsekwentnie rozbudowujemy ten kanał sprzedaży. Do końca roku chcemy otworzyć jeszcze dwa nowe punkty – mówi prezes Domu Wina Paweł Gąsiorek.
– Moim zdaniem, to najładniejszy obiekt Domu Wina. Zależało nam na takim wystroju, który przyniesie efekt przyjaznego wnętrza, przy zachowaniu modnego, nowoczesnego wzornictwa. Uzyskaliśmy go dzięki barwom, meblom i innym elementom wyposażenia – mówi Dorota Piotrowska, dyrektor sieci sklepów.

Dobre wyniki Grupy Ambra

Przychody Grupy Ambra wzrosły w pierwszym półroczu roku obrotowego 2021/2022 o 20,2%. Najszybciej rosła sprzedaż win musujących – o 31,2%, a liderami były marki Dorato, Zarea i Mucha Sekt. Przychody ze sprzedaży na największym rynku działalności Grupy, czyli w Polsce wzrosły o 17,4% – ponad czterokrotnie przewyższając wzrost rynku wina, który w tym okresie wyniósł 4,1%. Liderami sprzedaży były marki Dorato wśród win musujących, Winiarnia Zamojska, Portada i Cono Sur w winach spokojnych oraz wódki i whisky Baczewski. Wzrost sprzedaży do gastronomii był ponad dwukrotnie wyższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku obrotowego i osiągnął wartość zbliżoną do okresu przed pandemią COVID-19.

Czytaj więcej

Duży Ben otworzył 50 nowych sklepów

20 grudnia sieć marketów alkoholowych Duży Ben otworzyła nowy sklep w Warszawie. Jest to 23. placówka w województwie mazowieckim. Należąca do Grupy Eurocash marka ma już 200 marketów w 73 miastach Polski. Najsilniej sieć rozwija się w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi oraz Śląsku, a ostatnio przyspiesza z rozwojem także w Warszawie i Szczecinie. Dostępna jest także w mniejszych miejscowościach w wielu województwach. – Tylko w ciągu ostatniego pół roku otworzyliśmy 50 nowych placówek pod marką Duży Ben – mówi Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash.

Tops! w Polsce

Tops! to markety z alkoholami, działające w obrębie grupy Spar. W listopadzie został otwarty pierwszy taki sklep w Poznaniu, w planach są kolejne. Wywodząca się z RPA sieć Spar przejęła dawne sklepy Piotr i Paweł, a obecnie pod szyldami Spar, Eurospar i Spar Express działa w Polsce ok. 230 sklepów. Tops! Zamierza przyciągać klientów promocjami, szerokim asortymentem alkoholi i dużą przestrzenią zakupową. Reprezentująca grupę Spar spółka w Polsce to Wasz Sklep Spar Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.

Drugi Dom Wina we Wrocławiu

Dom Wina otworzył nowy sklep we Wrocławiu. Lokal mieścić się na pierwszym piętrze Galerii Handlowej Wroclavia przy ul. Suchej 1 (w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP). Na półkach znajdziemy kilkaset pozycji od ponad 80 dostawców ze wszystkich najważniejszych regionów winiarskich świata, w tym wiele luksusowych marek. Dom Wina jest wyłącznym, polskim dystrybutorem większości z nich. Entuzjaści polskich win mają do dyspozycji ich cały regał, a na nim mocną reprezentację takich dolnośląskich winnic jak: Moderna, Silesian i Jadwiga.

Czytaj więcej

Pawlina Wina Days – specjalna odsłona

W dniach 19-31 sierpnia w salonach sieci M&P trwa specjalna akcja Pawlina Wina Days. Firma przygotowała nie tylko wyjątkową selekcję win, ale jednocześnie uznaną i znakomicie ocenioną przez najważniejszych krytyków winiarskich na świecie.: James Suckling, Wine Enthusiast, Robert Parker, Decanter czy Guia Penin. To wina eleganckie, cieliste, złożone i nietuzinkowe, ale również wymagające skupienia i odpowiednie oprawy. Dodatkowo w ofercie jest szeroki wybór win prezentowych w eleganckich drewnianych skrzynkach.

Czytaj więcej