Tenjaku Blended Whisky

marka należy do japońskiego importera alkoholi, Minami Alps Wine & Beverage Company Ltd. Whisky robiona z kukurydzy i jęczmienia, leżakowana w beczkach po bourbonie, wiek destylatów 3-5 lat. W całości wyprodukowana w Japonii, choć nie wiadomo w jakich destylarniach, bardzo prawdopodobne, że z dużym udziałem beczek z Fuji Gotemba. Pracę nad nią ogłoszono w 2012 roku, a zabutelkowano w 2020. Aromat rodzynek, śliwek, zielonych orzechów włoskich i nuta wulkaniczna oraz wytostowane ziarno. W smaku dużo słodu, grzanka, bardzo piekarnicze, lekka nuta owocowa – jagody. Słód i słodycz jagody, żurawiny w finiszu, grzanka z dżemem żurawinowym, lekko gruszka. Butelkowana jest także wersja blended malt. Whisky dostępna w Pinot Wine & Spirits.

Rob Roy

szkocki blend. Nazwę zawdzięcza panu Rob Roy MacGregor, który przeszedł do historii jako szkocki Robin Hood. Marka butelkowana przez Stanley Morrison Ltd, która należała do Morrison Bowmore. Oferowana w wersjach: dwunastoletniej whisky, 25YO i 30YO oraz De Luxe Quality i Finest Blended Scotch. W tej ostatniej, klasycznej, wersji, to whisky o zapachu słodu i karmelu, smaku ziarna i nadal karmelu, w finiszu słodkie ziarno, zielone jabłka.

Blendy w ciemno

8 kwietnia Fort Whisky i SingleMalt.pl zorganizowali degustację on-line na platformie Zoom. Do spróbowania było pięć whisky blendowanych, uczestnicy dostali ponumerowane sample i degustowali w ciemno. Prowadził Mariusz Aderek, uczestniczyło 14 osób. Degustacja w ciemno okazała się być znakomitą zabawą, niemal wszyscy uczestnicy byli cały czas na wizji i fonii, więc odległość nie grała roli. Choć degustowane whisky były niskobudżetowe, uczestnicy mieli poczucie wspólnoty, tak ważne w trudnych czasach, kiedy wszystkie bary są pozamykane. \

Czytaj więcej

Czterdziestoletni blend Johnnie Walker

Dla uczczenia master distillera Jima Beveridge’a i jego czterdziestolecia pracy w przemyśle szkockiej whisky, Diageo wypuściło niezwykłą edycję Johnnie Walker Master’s Ruby Reserve. Zbudowany z ośmiu destylatów (Cambus, Carsebridge, Pittyvaich, Royal Lochnagar, Glendullan, Cragganmore, Talisker i Port Ellen) co najmniej czterdziestoletnich, z beczek osobiście wybranych przez Jima Beveridge’a. W karafce z kryształu Baccarat, powleczonej złotem, o mocy 43%. Wypuszczono 398 sztuk w cenie 15 tys. euro.

Nikka Whisky From the Barrel

japoński klasyk, jedna z najbardziej lubianych na świecie wersji whisky Nikka, szczególnie ceniona w Europie. To whisky blended, ale z ogromną przewagą whisky słodowych, z udziałem whisky grain z kukurydzy. Podobno jest komponowana z ok. stu różnych beczek z destylarni Miyagikyo i Yoichi. Leżakowana w beczkach po bourbonie, sherry butt, świeżych beczkach z amerykańskiego dębu i refill hogshead. Po zmieszaniu whisky na okres 3-6 miesięcy trafiła do beczek ponownego użycia. Barwa bursztynowa. Pierwszy wyraźny aromat to orzechy laskowe, dalej: czekolada, zioła, lekko lakier, nuta bourbonowa, poza tym wanilia i znów powracająca orzechowość. Smak bardzo złożony, są tu nuty słodkie, cierpkie, pieprzne i słone, sporo wiśni, czekolada z solą, nuta kukurydziana, skóra, kwaśne jabłka, sadza. W finiszu sól, delikatnie dym, prażone ziarno, słodki tytoń i goździki. Whisky zdradliwa, bo nie czuć mocy alkoholu, whisky pięknie ulokowana w połowie drogi między bourbonem a szkocką, wcale nie w japońskim stylu. Szukając plastycznych analogii, bardziej kojarzy się z bogactwem kreski Albrechta Dürera, niż z lekkością japońskiej ilustracji. Moc – 51,4%. W ofercie M&P.

Czytaj więcej

Johnnie Jane

Diageo wypuszcza nową edycją „kobiecej” wersji marki Johnnie Walker, czyli Jane Walker. Wcześniej zabutelkowano whisky jako Jane Walker w 2018 roku. Za nową edycje odpowiada master blender Emma Walker, a główny składnik to whisky z destylarni Cardhu, którą pod koniec XIX wieku prowadziła kobieta, pani Elizabeth Cumming. Whisky została zabutelkowana z mocą 41,9%, z przeznaczeniem głównie na rynek amerykański.

Czytaj więcej

Blended Talks – nowy projekt marki Chivas

Co się kryje za sukcesem i czy istnieje jeden uniwersalny przepis na jego osiągnięcie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w swoim nowym programie będzie szukał Jarosław Kuźniar. Rozpoczęty 13 lutego projekt Blended Talks, to seria wywiadów z inspirującymi, polskimi osobistościami, w których wystąpią m.in. ambasadorowie kampanii „Success is a blend” marki Chivas, Magdalena Cielecka oraz Maciej Musiał. Odcinki, w których goście opowiedzą o swojej drodze do sukcesu będzie można oglądać na www.blendedtalks.onet.pl. Projekt realizowany jest we współpracy z Onet.pl oraz agencją Kuźniar Media.

Czytaj więcej

Polmos Bielsko-Biała dystrybutorem White & Mackay

Polmos Bielsko-Biała podpisał umowę na wyłączną dystrybucję produktów White & Mackay. W ofercie już pojawiły zarówno czołowe blendy, jak White & Mackay, Calymore, John Barr czy Shackleton Blended Malt Scotch Whisky, jak i single malt z destylarni Tamnavulin. – Od dłuższego czasu szukaliśmy partnera i finalnie wybór padł właśnie na White & Mackay. Brakowało nam w portfolio whisky. Fort William, który nieźle radzi sobie w dyskontach nie był w stanie wypełnić tej luki. Już mamy bardzo pozytywny odzew od kilku kontrahentów do których trafiły próby whisky z logo W&M – mówi Wojciech Talik, kierownik działu sprzedaży Polmosu Bielsko-Biała.

Crawford’s

szkocki blend o długiej historii. Marka powstała w 1860 roku w Leith i należała do firmy A&A Crawford. Początkowo rozlewana była Crawford’s oznaczona trzema gwiazdkami, a od lat 20. XX wieku także pięciogwiazdkowa. W 1944 roku A&A Crawford została przejęta przez Distillers Company Ltd (DCL). W tym czasie był to jeden z najpopularniejszych blendów w Szkocji. Obecnie prawa do marki są podzielone, Whyte & Mackay ma prawa do rozlewania whisky Crawford’s na terenie Wielkiej Brytanii, a Diageo do sprzedaży na rynku amerykańskim i azjatyckim. Aromat i smak ziarna, czarnego chleba. W smaku dochodzą jabłka, a w finiszu mocno prażone ziarno i karmel.

Crest

japońska whisky mieszana, produkowana na wewnętrzny rynek do końca lat 90. XX wieku. Wiek destylatów – powyżej 12 lat, moc – 43%. Zapach słodu i wiśni, wanilii. Smak cierpki – herbata, tytoń, wiśnie, skóra, słodka herbata. Finisz słodki, drożdże i wiśnie, do tego masa skóry, zielone orzechy włoskie.

West Cork Blended Bourbon Cask

irlandzka whiskey mieszana, będąca kompozycją trzykrotnie destylowanej whiskey single malt, która stanowi 25% składu i whisky zbożowej. Dojrzewała w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia. Aromat bardzo delikatny – wanilia, banany, kaszka bananowa, mango, tarta cytrynowa. W smaku słodko – toffi, wanilia, mleczna czekolada, jabłka i lekko paląca nuta imbirowa. Finisz krótki, słodki, czekoladowy. Moc – 40%. Polskim importerem West Cork jest M&P.

Jameson 18YO

edycja, będąca mieszanką dwóch whiskey typu pot-still oraz single grain, leżakowana przez 18 lat w beczkach po sherry oloroso i dodatkowo finiszowana w beczkach po bourbonie przez sześć miesięcy. W aromacie: śliwki, wiśnie, przyprawy korzenne, wanilia. Smak korzenny, dużo tanin drewna, liście wiśni. Finisz: lekko tytoniowy, miód i propolis, gorycz głogu. Moc – 40%.

Czytaj więcej

Ring: Pieśń lodu i ognia

Dwie specjalne edycje Johnnie Walker, wypuszczone przez Diageo wspólnie z HBO i w nawiązaniu do tytułu cyklu powieściowego George’a Martina, na podstawie którego powstał serial „Gra o tron”. Johnnie Walker a Song of Fire jest inspirowana smokami, składają się na nią whisky zbożowe i słodowe z destylarni: Cameronbridge, Cardhu i Caol Ila. Johnnie Walker a Song of Ice związana jest tematycznie z wilkami, a tworzą ją whisky z: Cameronbridge, Cardhu, Knockando i Clynelish. Białą butelkę „lodu” zdobi rysunek Wilkora Starków, a na purpurowo-czerwonej butelce „ognia” znalazł się smok Targarienów. Jak smakują? Która lepsza? Ustawiam je naprzeciwko siebie w ringu, niech wygra lepszy zawodnik.

Czytaj więcej

Ootori 15YO

japoński blend whisky z dwóch destylarni – Karuizawa (malt) i Kawasaki (grain). W aromacie: wiśnie, śliwki, wędzone śliwki, tarnina oraz wiórki kokosowe. Przyjemny smak wanilii, czekolady z wiśnią. Finisz – mleczna czekolada, rodzynki, kakao. Butelkowane były także wersje 12YO i 18YO. Wszystkie z mocą 40%.