Serce blendu

23 lutego w restauracji Freta 33 odbyła się degustacja trzech whisky single cask z oferty Scotch Malt Whisky Society: Craigellachie, Tullibardine i Glenburgie, będących sercem stojących obok w kieliszkach blendów. Każdy z blendów miał dwanaście lat i moc 40%. Zabawa polegała na połączeniu maltów i blendów podczas degustacji w ciemno. Butelka SMWS 44.66 Craigellachie 11YO (56,3%), whisky wydestylowana w 2004 roku tworzyła parę z blendem Dewar’s 12YO, butelka SMWS 28.29 Tullibardine 10YO (55,5%) destylowana w 2005 roku pasowała do blendu Highland Queen 12YO, zaś SMWS 71.34 Glenburgie 13YO (56,8%) z 1998 roku była sercem blendu Ballantine’s 12YO. Spotkanie prowadził Stephen Swinney.

Czytaj więcej

Serce blendu

Czy kiedyś zastanawiałeś się jaka destylarnia dostarcza „serce” sławnych blended whisky? Odpowiedź na to pytanie może przynieść degustacja organizowana przez Distinctive Distillations, 23 lutego o godz. 19.30 w restauracji Freta 33 w Warszawie. Podane zostaną trzy różne single cask whisky i trzy ich blendy, gdzie stanowią podstawę bukietu smakowego. Będą to: Craigellachie, Tullibardin i Glenburgie, a uczestnik będzie miał okazję samemu rozpoznać ich krewniaka w kategorii blended.

Czytaj więcej

Pernod Ricard jednym głosem z Diageo

Pisaliśmy niedawno, że szykują się zmiany w szkockiej whisky. Coraz większe są naciski na Scotch Whisky Association by zmienić i poszerzyć definicję szkockiej whisky. W styczniu 2018 roku z inicjatywą zmian wystąpił największy gracz na rynku szkockiej whisky, Diageo, właściciel nie tylko 28 destylarni single malt i ok. 1/3 rocznej produkcji szkockiej whisky, ale też takich blendów jak Johnnie Walker, J&B czy Bell’s. Postulaty Diageo idą w kierunku większej liberalizacji przepisów dotyczących kategorii blended whisky, tak by można było sprzedawać smakowe wersje szkockiej – na wzór choćby amerykańskiej infuzjowanej whiskey. Kategoria flavoured blended whisky mogłaby też być butelkowana z mniejszą mocą niż dotychczasowe wymagane minimum dla szkockiej, czyli poniżej 40%. Diageo domaga się także rozszerzenia dopuszczanych do starzenia whisky beczek, tak by szkocka mogła leżakować w beczkach po tequili.

Czytaj więcej

Johnnie Walker Blue Ghost & Rare

dużo się o tej whisky mówi, bo to pierwszy Johnnie Walker, który został zestawiony z whisky z zamkniętych destylarni. Dokładnie z pięciu czynnych: Royal Lochnagar, Clynelish, Glenkinchie, Glenlossie, Cameronbride i trzech zamkniętych: Cambus, Pittyvaich i Brora. Ta ostatnia jest głównym składnikiem nowego kupażu. Dużo się po tej whisky spodziewałem i mocno się, niestety, rozczarowałem. Aromat jest kwaśny, kiszony, nuty wina miodowego – to wszystko jest nawet ciekawe, kojarzy się z wiekiem, ale zgrzytają równie wyraźne tony słodkie – wanilia i toffi. Nie pasują do siebie te aromaty. W ustach Johnnie Walker Blue Ghost & Rare jest lekko dymna, to dym z piekarni, pieczonego chleba. Do tego miód. A w finiszu pieprz i zielona papryka. Ta papryka znów nie pasuje. I finisz jest bardzo krótki. Oceniam tą edycje niżej niż klasyczny Johnnie Walker Blue, a do takich wspaniałych dawniejszych edycji specjalnych jak Johnnie Walker King George V nawet nie ma sensu porównywać. Moc – 46%.

Tullamore Dew Collector’s Edition

Edycja przygotowana specjalnie dla Roust (w Polsce CEDC) na rynki m.in.: Polski, Rosji, Bułgarii. Rządzi nią magia trójki – trzykrotna destylacja, mieszanka trzech różnych whiskey (malt, grain, pot still) z trzech różnych rodzajów beczek. Moc nieco podwyższona w stosunku do wersji klasycznej (43%). Nic więcej nie wiadomo, ile lat, jakie drewno? Tullamore Dew nigdy jednak nie rozpieszcza konsumentów nadmiarem informacji. Aromat orzechowo-kawowy, słodki, rodzynki, miód, pomarańcze, mieszanka suszonych ziół czy nawet suszonych kwiatów polnych, w kierunku brandy. Dość wyraźna nuta alkoholowa. W smaku jest krągła, śmietanowa, mleczna czekolada, lekko dębina, maślane ciasteczka. W finiszu nuty ostrzejsze, żytnie, pieprzne, do tego… poziomki.

Dewar’s vs Dewar’s

Dzisiaj w ringu występują dwaj zawodnicy reprezentujący barwy Dewar’s. Dwie mieszane szkockie – dwunastolatka przeciw piętnastolatce. Dewar’s Ancestor kontra Dewar’s Monarch. Bukmacherzy stawiają na wiek, prestiż i wartość drugiego zawodnika w zderzeniu z młodzieńczym wigorem rywala z krótszym stażem. Nie raz zdarzało się jednak, że faworyt zawodził. Jak będzie tym razem? Już za chwilę się przekonamy.

Czytaj więcej

Grant’s Smoky

Ta whisky najpierw zadebiutowała we Francji, dedykowana do Suchan, potem trafiła do innych sieci massmarketowych. Aromat maślany, toffi, delikatnie dym ogniska, ale bardziej przypalona grzanka z masłem orzechowym. Delikatna ziołowość. Przyjemny smak wypieczonej w ognisku skórki ziemniaka, bataty, trochę torfu, trochę miodu. W finiszu nawet smolistość i zaskakująca ziemistość jak w mezcalu.

Chivas Regal Mizunara

Pierwsza szkocka whisky, która leżakowała w beczkach z japońskiego dębu. Aromat bardzo wiśniowy, winogrona i rodzynki. W smaku bardzo zbożowe, ziarniste, czarna czekolada z chilli. Finisz bardzo rozgrzewający, dużo chilli, tabaki, skóry. Ta paprykowość pasuje do węgierskiej kuchni, o czym Chivas na pewno nie myślał. Moc – 40%.

Niezwykła edycja Johnnie Walker

Blue Label Ghost and Rare, tak został nazwany limitowany Johnnie Walker. Zestawiono go z whisky z nieczynnych już destylarni: Royal Lochnagar, Clynelish, Glenkinchie, Glenlossie, Cameronbride, Cambus, Pittyvaich i Brora, która jest głównym składnikiem nowego kupażu. Jim Beveridge, master distiller whisky Johnnie Walker zapowiada, że będzie cała seria takich unikatowych edycji Johnnie Walker, zestawianych z należących do Diageo nieczynnych destylarni. Johnnie Walker Blue Label Ghost and Rare butelkowany jest z mocą 46%. Cena butelki to 250 euro, w polskich sklepach internetowych można ją dostać za ok. 1700 zł.

Ballantine’s w Klar

29 listopada w Klar odbyła się prezentacja nowych whisky single malt wypuszczonych pod szyldem Ballantine’s, którą poprowadził ambasador marek, Dariusz Fabrykiewicz. To jedno z premierowych spotkań z tymi whisky. Dwie piętnastoletnie single malt z destylarni Miltonduff i Glenburgie, razem z Glentauchers, są filarami słodowej części blendu Ballantine’s. Marka po raz pierwszy w historii przedstawia swoje „części składowe”, pomysł jednak został tak dobrze przyjęty przez odbiorców, że być może doczekamy się także odsłonięcia kolejnych kart, czyli pokazania jeszcze innych whisky, które składają się na blend. Na razie wypuszczono także Ballantine’s Glentauchers 15YO, jest on jednak dostępny w limitowanych ilościach, głównie w segmencie travel retail.
Uczestnicy degustacji mieli także możliwość spróbowania trzech blendowanych whisky Ballantine’s – 12, 17 i 21YO.

Czytaj więcej

Spotkanie z Ballantine’s w KLAR

Dzisiaj o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie z whisky Ballantine’s. Marka po raz pierwszy w historii pokazuje whisky single malt, które decydują o wyjątkowości blendu. Podczas tego wieczoru spróbujemy: Ballantine’s Single Malt Glenburgie 15YO, Ballantine’s Single Malt Miltonduff 15YO oraz blendy: Ballantine’s 12YO, Ballantine’s 17YO i Ballantine’s 21YO. Degustacje poprowadzi Daroiusz Fabrykiewicz, ambasador marki Ballantine’s w Polsce.

Czytaj więcej

Blendowanie whisky z Pick and Taste

Pick and Taste oferuje program nastawiony jest przede wszystkim na dobą zabawę, a nieco mniej na klasyczny pokaz z degustacją. Każdy z gości otrzymuje pipetki, menzurki, buteleczki i wszystkie inne gadżety laboratoryjne potrzebne do stworzenia „własnej whisky”. Każda kompozycja jest unikatowa, przez co będzie niezapomnianą pamiątką po spotkaniu. Uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowane buteleczki, które napełnią swoją mieszanką. Do dyspozycji będą mieli pięć zupełnie odmiennych w smaku whisky typu single malt. W uzyskaniu perfekcyjnego smaku na pewno pomoże prowadzący.

Czytaj więcej

Black Friday by Johnnie Walker

24 listopada od godz. 22.00 w barze Lenistwo (ul. Nowy Świat 26 paw. 5, Warszawa) trwać będzie impreza Black Friday by Johnnie Walker. Przygrywa DJ Erth, obowiązuje czarny dress code. Jak informuje organizator:
Black Friday, czarnym piątkiem zwany
Każdy drink tego dnia na czarnym Johnniem Walkerze będzie podany.
Czarne klimaty, na czaro barmani. Na pewno będziecie oczarowani
Do tego promocje i konkurs na barze, już widać u wszystkich szczęśliwe twarze.

Spotkanie z kolekcją Tullamore Dew

Podczas tegorocznej wizyty w destylarni w Tullamore Dew (w mieście Tullamore) miałem niepowtarzalną okazję by spróbować wszystkich whisky jakie tam powstają. Zarówno tych powszechnie dostępnych, jak i wersji Old Banded Warehouse, której nie ma nigdzie poza visitors center czy unikatowych edycji, jak np. 15YO czy 18YO, też właściwie niedostępnych. Degustacja, wraz ze zwiedzaniem, zajęły mi prawie cały dzień, była to specjalna sesja master class, jaką przygotowano dla mnie w związku z moją książką o irlandzkiej whiskey.

Czytaj więcej

Nowy blend Dewar’s

Edycja Dewar’s 25YO Royal Brackla ma zastąpić dotychczasową whisky Dewar’s Singnature, butelkowaną bez podania wieku. Wybrane przez master blender Stephanie MacLeod destylaty w wieku co najmniej 25 lat były mariażowane w świeżo opróżnionej beczce po whisky Royal Brackla (obydwie marki należą do Grupy Bacardi). – Dewar’s 25YO Royal Brackla to whisky elegancka, dobrze poukładana, z nutami dojrzałych owoców, kwiatów, miodu i odrobina dymu w finiszu – mówi Stephanie MacLeod. Nowa whisky butelkowana jest z mocą 40%.

Premiera Ballantine’s Single Malt

25 października w Studio Skandal w Warszawie odbyła się polska premiera dwóch whisky single malt sygnowanych logo Ballantine’s. To dwa z trzech single maltów, jakie wypuścił Pernod Ricard pod marką swojego flagowego blendu. Trzeci, Glentauchers, na razie dostępny jest głównie w sklepach wolnocłowych, do Polski trafi dopiero za 12-18 miesięcy. Wszystkie whisky mają po 15 lat, wszystkie cały czas spędziły w beczkach po bourbonie, pierwszy raz napełnionych.

Czytaj więcej

Mocne alkohole na festiwalu M&P – relacja

12 października odbył się drugi dzień 8. Ogólnopolskiego Salonu Win i Mocnych Alkoholi M&P – poświęcony tym drugim. Importer gościł producentów z: Szkocji, Irlandii, USA, Kanady, Japonii, Indii, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Portugalii, Holandii czy Armenii, prezentował też własne wódki – Pawlina, Starosta, Dwór Polski. Reprezentowane były niemal wszystkie kategorie alkoholi, od delikatnej sake po ciężkie jamajskie rumy.

Czytaj więcej