Boat City Whisky Weekend

W dniach 13-14 kwietnia odbędą się dwie degustacje, organizowane przez Boat City Whisky Club. W piątek, jak rekomenduje organizator – dobre whisky od niezależnych dystrybutorów poparte akademicką dyskusją. Degustację sobotnią poprowadzi sam David Wood – były manager Caol Ila (za jego czasów destylarnia wyprodukowała największą ilość alkoholu w XXI wieku), a obecnie właściciel firmy Distilled Events. Degustacja piątkowa BCWC to koszt 200 zł. Degustacja sobotnia prowadzona przez Davida, to koszt 250 zł. Oba wydarzenia – 350 zł. Zgłoszenia należy przesyłać na skrzynkę pocztową Boat City Whisky Club na Facebooku. Liczba miejsc ograniczona. Miejsce: Hotel Borowiecki, ul. Marcina Kasprzaka 7/9.

Czytaj więcej

Trzecia edycja Whisky & Friends

14 kwietnia w Courtyard by Marriott Warsaw Airport Hotel (Żwirki i Wigury 1), w godz. 11.00-21.00, odbędzie się trzecia edycja festiwalu Whisky & Friends. Organizatorem jest firma M&P Wina i Alkohole Świata, a uczestniczyć będzie ponad czterdziestu wystawców z całego świata – producenci szkockiej, irlandzkiej, francuskiej, japońskiej i amerykańskiej whisky, brandy z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, rumy z Dominikany, Indii i Jamajki, grappy, giny, wódki, koniaki, armaniaki, tequile, mezcal i wiele innych znakomitych trunków. Do tego przewidziane są specjalistyczne degustacje Masterclass. Cena biletu na festiwal – 80 zł (zakup przez internet do 12 kwietnia włącznie) lub 100 zł na miejscu w dniu festiwalu. Szczegóły: www.whiskyandfriends.pl.

Nowy Dom Whisky w Warszawie – tego jeszcze nie było

14 lutego odbyło się huczne otwarcie nowego Domu Whisky, połączonego z koktajl barem Max. Nowy Świat 32, na rogu z Foksal, dwa piętra, ponad 3000 butelek, ponad 600 mkw., winda, strefa rumowo-cygarowa, ambasada Ardbega z przestrzenią do szkoleń i degustacji. Bar zbudowano wokół wielkiej miedzianej kolumny odpędowej, po butelki sięga się z przymocowanej do rampy stalowej drabiny. Stylowo, z klasą, piękne aranżacje, miliony w butelkach. Takiego miejsca w Polsce jeszcze nigdy nie było, według mnie to jeden z Top 10 barów w Europie. Można tu znaleźć wszystko – stare polskie wódki, których dawno nie ma w sklepach (czasami nie ma też ich producentów), tanie niemieckie korny i niesamowicie drogie szkockie unikatowe wypusty. Są butelki warte po kilkadziesiąt tysięcy euro. Ceny za dram dość wysokie, ale nie przesadzone – stosowne do miejsca, Nowy Świat to przecież jedna z najdroższych ulic Warszawy. Koktajle marzenie, świeże soczyste owoce, zwisające kiście bananów, zapach melonów, arbuzów, ananasów. Do koktajli dobrej klasy likiery, żadnych tanich wódek czy tanich rumów, wszystko na najwyższej światowej klasy poziomie. Obsługa za barem w większości znana z innych Domów Whisky, przede wszystkim z zamkniętego obecnie Domu Whisky przy ulicy Kruczej. Ludzie niezwykle kompetentni jeśli chodzi o świat alkoholi.

Czytaj więcej

Czwarte urodziny WhiskymyWife

5 stycznia serwis internetowy WhiskymyWife obchodził swoje czwarte urodziny. Podczas tych czterech lat prowadzący serwis Daniel Lichota i Grzegorz Nowicki podczas spotkań degustacyjnych otworzyli ponad 400 butelek whisky. Zakupili aż 1200 kieliszków, a w ich degustacjach wzięło udział 1200 osób, z czego by wynikało, że każdy wyniósł jeden kieliszek. Jak twierdzą, sami przez te cztery lata spróbowali 1200 whisky, więc może część kieliszków wytłukli… Zorganizowali pięć whisky tour – wyjazdów do Szkocji, cztery imprezy Whisky Legend, na których otwierane były unikatowe, kolekcjonerskie butelki, 17 degustacji Whiskybreak, trzy premiery Diageo Special Releases i ponad 20 innych degustacji.

Czytaj więcej

Jim Murray’s Whisky Bible 2018

Wybory whisky roku Jima Murraya nie są tak zaskakujące jak to w poprzednich latach bywało – bourbon Colonel E.H Taylor to solidna marka, podobnie jak irlandzka pot still whiskey Redbreast czy szkocka Glen Grant. Oczywiście, każdy miłośnik whisky będzie zadawał sobie pytanie, czy naprawdę nie ma lepszych od tych, które wskazał Murray? Ależ oczywiście, są. Jest ich wiele. Bo każda zrobiona zgodnie ze sztuką whisky może być tą najlepszą, jeżeli nam smakuje. Dlaczego akurat Glen Grant 18YO, a nie 21YO? Książka tego nie wyjaśnia, choć każda ocena rozbita jest na mniejsze noty składowe, jak aromat, smak, finisz… Murray nie toleruje barwienia whisky, o czym znów przypomina we wstępie do Biblii, ale za najlepszą szkocką whisky blended bez podania wieku uznaje Ballantine’s Finest, który jest barwiony, i którego niewielu koneserów nazwie najlepszym nawet w jego kategorii. Najlepszą japońską whisky roku została Nikka Coffey. Na pewno polski importer będzie szczęśliwy, ale czy choćby w tej japońskiej destylarni nie znaleźlibyśmy lepszej whisky, choćby Nikka Pure Malt 21YO? Oczywiście, nie ma sensu podejmowanie dyskusji z Murrayem, bo de gustibus non est disputandum. To już piętnaste wydanie Biblii i mam na półce wszystkie, zaczynając od 2004 roku, co świadczy o tym, że nawet jeśli się nie zgadzam, to jednak jest to książka, którą trzeba mieć. To przewodnik po świecie whisky na każdy kolejny rok. Nikt nie ocenia co roku tylu whisky, co Murray. W tym wydaniu jest coś około 4600 whisky, w tym 1900 szkockich single malts, 350 szkockich blendów, 750 whiskey amerykańskich itd. 1201 whisky Murray ocenił po raz pierwszy. Na okładce książki wygląda jak Mark Hamill w nowej części „Star Wars”, czyli jak facet w ciągu alkoholowym z otłuszczoną wątrobą. Własnym zdrowiem Murray płaci za te 1201 nowych ocen, ale znam wielu, którzy płacą wyższą cenę za miłość do alkoholu i umrą w niesławie, Murray zaś na zawsze zapisał się w dziejach whisky. Mam takie wyobrażenie, zwłaszcza gdy odwiedzam destylarnie mniej znane, stawiające pierwsze kroki, że Biblia Murraya przyczynia się do większej staranności producentów i większej uczciwości sprzedawców. Ta książka naprawdę przez 15 lat zrobiła bardzo dużo dobrego dla świata whisky. A Murray rósł wraz z rynkiem.

Czytaj więcej

Whisky on-line w Winnicy Lidla

Od 15 grudnia Lidl rozpoczął eksperymentalnie sprzedaż mocnych alkoholi na swojej stronie Winnicalidla.pl. Na początek whisky: single malt, blended i bourbon ze Szkocji, Irlandii i USA. Ofertę dostarczają: CEDC, Diageo, Stock i Pernod Ricard. Na początek to zaledwie 20 butelek, nie ma marek własnych Lidla, same renomowane whisky. Zakupy za minimum 300 zł premiowane są rabatem 50 zł. Ceny whisky nie są promocyjne.

Swing i whisky w Bydgoszczy

Na żadnym innym festiwalu whisky w Polsce goście nie są tak eleganccy jak w Bydgoszczy. Panowie w dobrze skrojonych garniturach, piękne kobiety w seksownych kreacjach. W Bydgoszczy w tę jedną jesienną noc w roku bawi się śmietanka towarzyska – biznesmeni, lekarze, bankierzy, naukowcy, handlowcy. Zawsze jest tu bardzo kulturalnie, a sama whisky jest tylko dodatkiem do wielu innych atrakcji, do tańców, do występów artystycznych, do spotkania dam i dżentelmenów. W tym roku zabawa przebiegała w rytmie swingu w wykonaniu Old Times. Bydgoszcz to polska stolica jazzu, więc muzyka musiała być na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej

Malt Whisky Yearbook 2018

„Malt Whisky Yearbook” co roku przynosi dane statystyczne dotyczące produkcji i sprzedaży whisky na świecie, opisy destylarni na wszystkich kontynentach, opis niezależnych bottlerów, a także artykuły o trendach w branży whisky. Rekomenduje sklepy z whisky (z Polski – tak jak w poprzednich latach – jest to sieć sklepów Ballantine’s). Wciąż w roczniku nie ma ani jednej polskiej destylarni i ani jednej polskiej whisky, choć w ostatnich latach byliśmy świadkami kilku debiutów w kategorii single malt (Kozuba, Piasecki, Wolf), że o blended nie wspomnę.

Czytaj więcej

Whisky Live Warsaw 2017, czyli warszawski dzień whisky po raz czwarty

Dwa dni, czternaście godzin, setki whisky i tysiące gości. 13. i 14. października Whisky Live Warsaw po raz czwarty szturmował stolicę.
Whisky Live to prestiżowa impreza o zasięgu międzynarodowym. Jej historia w Polsce sięga 2014 roku. Wtedy to, pod nazwą Warsaw Whisky Festiwal, odbyło się pierwsze tego typu wydarzenie w stolicy. Jego sukces spowodował, że w kolejnych latach, już pod prestiżową nazwą Live, impreza zawitała do Warszawy na stałe. W październiku 2017 roku odbyła się czwarta edycja, tym razem w nowym, bardzo przestronnym wnętrzu Sangate Hotel Airport. Organizatorem Whisky Live Warsaw jest Jarosław Buss, właściciel firmy Tudor House Ltd.

Czytaj więcej

Dziś startuje Whisky Live Warsaw

Dzisiaj o godzinie 17. w hotelu Sangate (ul. 17 Stycznia 32) startuje czwarta edycja Whisky Live Warsaw. Na 2000 mkw. prezentować się będą wystawcy z całego świata, nie tylko producenci whisky, także innych trunków, jak rum, kalwados czy koniak. Imprezie towarzyszą sesje masterclass z udziałem zaproszonych zagranicznych gości, ekspertów w branży whisky. Przewidziano także pokazy foodapairingu z whisky czy licytację beczki z whisky z destylarni Wolf. Impreza trwa dwa dni, bilet na całość kosztuje 140 zł i uprawnia do spróbowania kilkuset bezpłatnych whisky. Każdy odwiedzający otrzyma także kieliszek degustacyjny. W sklepie festiwalowym czekają liczne zniżki.

W sześć whisky dookoła świata

28 września odbędzie się degustacja zatytułowana „W sześć whisky dookoła świata”, którą poprowadzi Rafał Stanowski. Podróż zacznie się w jednym z państw w Europie, jednak nie będzie to ani Szkocja, ani Irlandia. Następnie uczestnicy udadzą się do Stanów Zjednoczonych, aby sprawdzić jak wygląda „american dream”. Potem przyjdzie kolej na kraj kwitnącej wiśni, aby sprawdzić, czy boom na japońską whisky jest uzasadniony. Kolejnym przystankiem będzie jeden z azjatyckich tygrysów, czyli Tajwan, gdzie odwiedzimy destylarnię Kavalan. Przedostatnim przystankiem będzie kolejna wyspa, gdzie można spotkać Koale, czyli Tasmania. Cała podróż skończy się w słonecznych i ciepłych Indiach. W trakcie degustacji będzie sześć porcji whisky, każda po 20 ml. Miejsce: Incognito Cocktail Bar, Plac Solny 11, Wrocław. Koszt uczestnictwa: 75 zł/os. Godz. 19-22.00. Zapisy pod adresem: rafal@stanowski.it.

Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P

W dniach 11-12 października odbędzie się już ósma edycja festiwalu M&P. Po raz pierwszy przyjmie ona formę dwudniowego eventu, gdzie pierwszy dzień będzie poświęcony winom, a drugi alkoholom mocnym. Podział wynika z rosnącej z każdym rokiem liczby dostawców zagranicznych, którzy chcą zaprezentować swoje produkty na festiwalu, a także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, co do większego komfortu degustacji.

Czytaj więcej