Murray wybrał whisky 2020 roku

Jim Murray ogłosił najlepsze whisky 2020 roku, które otrzymały najwyższe noty w poszczególnych kategoriach nadawanych w jego „Whisky Bible”. Tym razem tytuł najlepszej whisky świata, czyli World Whisky of the Year, trafia do Kanady oraz do Beam Suntory. Najlepszą whisky została Alberta Premium Cask Strength Rye, zrobiona ze słodowanego i niesłodowanego żyta, zabutelkowana z moca beczki 65,1%, oceniona na 97,5 punktu. Wcześniej Alberta Premium Cask Strength Rye zdobywała tytuł Canadian Whisky of the Year w wydaniach „Whisky Bible” z lat: 2006, 2007, 2008 i 2009. Jednocześnie jest to druga najwyższa nagroda dla whisky z Kanady. W 2015 roku tytuł World Whisky of the Year Murray przyznał należącej do Diageo Crown Royal Northern Harvest Rye. Przez ostatnich pięć lat pierwsze miejsca rok do roku zdobywały whisky z USA. Na drugim miejscu w 2020 roku jest jednak whisky z USA, to należąca do Sazerac Stagg Jr Barrel Proof Bourbon. Trzecie miejsce zajęła whisky z Indii, z Wyspy Goa, to Paul John Mithuna, wypuszczona w serii Zodiac.

Czytaj więcej

II Lubuski Festiwal Whisky & Rum odwołany

Planowany na 26 września II Festiwal Whisky & Rum na Ziemi Lubuskiej został odwołany. Jak piszą organizatorzy, Fire & Ice: „Czekaliśmy do ostatniej chwili, do końca mieliśmy nadzieje, że będziemy się mogli z Wami spotkać przy dobrej whisky i rumie, ale niestety panująca sytuacja w kraju oraz niestabilność przepisów i rozporządzeń nie pozwala nam zorganizować tego wydarzenia. Ze względu na zbyt duże ryzyko musi zostać odwołany. W przyszłym roku spotkamy się ze zdwojoną siłą.

Wieczór z whisky i sherry

26 sierpnia w Forcie Whisky odbyła się degustacja porównawcza whisky i sherry. Uczestnicy mogli poznać wpływ beczki po winie na smak whisky na konkretnych przykładach. Sherry z piwnic Real Tesoro reprezentowały gatunki: oloroso, cream i pedro ximenez. Obok kieliszka z sherry podany został kieliszek z whisky, która leżakowała w beczkach po danym winie: Miltonduff 10YO Discovery Gordon & Macphail, GlenDronach 12YO i niedostępna już na rynku edycja GlenAllachie 12YO PX Cask.

Czytaj więcej

Whisky Show London tylko online

Z powodu koronawirusa dwunasta edycja festiwalu Whisky Show London odbędzie się wyłącznie w formie online. Początkowo planowano imprezę na dni 2-4 października w Old Billingsgate. Organizatorem jest The Whisky Exchange, które zapowiada cykl imprez online na cały tydzień 2-9 października. Gospodarzem Virtual Whisky Show 2020 będzie znany publicysta piszący o whisky, Dave Broom. Odbędzie się ponad 70 degustacji i pogadanek online. Wśród zaproszonych do udziału w wydarzeniu gości są: Sukhinder Singh, czyli jeden z założycieli The Whisky Exchange, Colin Dunn, czyli ambasador whisky w Diageo czy publicysta Mark Gillespie. Uczestnicy będą mogli kupować zestawy degustacyjne z próbkami, aby uczestniczyć w wydarzeniach ze szklaneczkami whisky. Udział w wydarzeniu ma kosztować 20 funtów, ale zestawy degustacyjne będą sprzedawane osobno.

Whisky równo się sprzedaje

Według najnowszej edycji rankingu „Równi w Biznesie” Grupy Eurocash i Polskiej Izby Handlu, aż czterech producentów whisky ma porównywalną ofertę we wszystkich rodzajach sklepów w Polsce. W czołówce rankingu równego traktowania wszystkich na rynku są dwaj producenci czterech marek bardzo popularnej „szkockiej”, która stanowi 2/3 całej konsumpcji whisky w Polsce. Prym wiedzie Johnnie Walker, produkowany przez Diageo, a tuż za nim jest koncern Pernod Ricard, do którego należą marki: Ballantines, Chivas Regal i Passport Scotch.

Czytaj więcej

Whisky Live Warsaw 2020

Podobnie jak w latach poprzednich, Whisky Live Warsaw zawita do Centrum Praskiego Koneser, które z uwagi na swoją historię i dziedzictwo doskonale wpisało się w klimat corocznych spotkań wszystkich fanów alkoholi premium. Z uwagi na aktualne ograniczenia związane z liczbą osób przebywających na jednej przestrzeni, festiwal przybierze formę trzydniowej imprezy, odbywającej się w terminie 1-3 października (czwartek-sobota). W obecnej sytuacji rekordowa liczba wystawców oraz stoisk przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Priorytetem staje się kwestia bezpieczeństwa gości festiwalowych. Z tego powodu formuła oraz frekwencja Whisky Live Warsaw będą uzależnione od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Czytaj więcej

Blisko dwucyfrowy wzrost konsumpcji whisky w Polsce

Większa otwartość młodszego pokolenia na whisky, wzrost popularności butelek o mniejszej pojemności, pojawienie się single maltów w dyskontach spożywczych oraz rosnąca oferta smaków i gatunków. To tylko niektóre z czynników decydujących o obliczu krajowego rynku whisky w 2019 roku. International Wine & Spirit Research właśnie podsumowała 2019 rok w branży alkoholi.

Czytaj więcej

World Whisky Day 2020 z Singlemalt.pl i Fort Whisky

Obecna sytuacja zmieniła nasze życie i biznes w każdym obszarze. Bary i restauracje oraz imprezy (festiwale, degustacje, szkolenia, czy zwykłe spotkania ze znajomymi) zostały odwołane/zabronione na skutek zakazów wprowadzonych przez rząd. SingleMalt.pl i Fort Whisky wychodzą z inicjatywą podtrzymania tradycji, jaką jest Światowy Dzień Whisky i dalej realizować edukacyjną misję jaka od początku działalności przyświeca SingleMalt.pl. Tegoroczna inicjatywa imprezy w formie online, przyczyni się do rozpowszechnienia idei Światowego Dnia Whisky, podniesienia poziomu wiedzy i kultury degustacji whisky.

Czytaj więcej

Niezależni bottlerzy w Polsce

Nie mamy jeszcze do końca w Polsce językowych odpowiedników na opisanie tego, czym się zajmują. Rozwijająca się świadomość konsumencka wyraźnie jednak im sprzyja. Independent bottlers – niezależni butelkujący, czy po prostu bottlerzy whisky. Co oferują na polskim rynku i czym przyciągają? Czym różnią się ich produkty od tych, które szeroko dostępne na półkach marketów określamy jako official bottlings?

Czytaj więcej

Czy na whisky można zarobić?

Dziś whisky to trzecia najchętniej spożywana kategoria alkoholi w Polsce. Do jego wyjątkowego wachlarza smakowo-aromatycznego przekonują się kolejni miłośnicy mocnych trunków. Okazuje się jednak, że jej zastosowanie może być znacznie szersze – oprócz radości dla podniebienia może bowiem, przy niepewnej obecnie sytuacji na rynkach finansowych, przynieść również pokaźne zyski dla naszego portfela.

Czytaj więcej

Master of Malt ze wzrostem sprzedaży o 200%

Sklep internetowy z whisky Master of Malt raportuje wzrost sprzedaży o blisko 200% w ciągu jednego tygodnia, 23-29 marca. Dziesięć najlepiej sprzedawanych kategorii w tym okresie to: whisky, gin, piwo, rum, likiery, wódka, wino, wermut, gotowe koktajle i bittersy. Od każdego zamówienia Master of Malt przeznacza 1 funta na pomoc dla osób, które utraciły pracę z powodu koronawirusa.

Degustacje w ciemno z Fortem Whisky

Fort Whisky Shop & Bar rusza z degustacjami online w ciemno. Uczestnicy spotkań nie będą znali próbowanych whisky do momentu ich ogłoszenia pod koniec każdej degustacji. To szansa na zdobywanie doświadczenia – pijąc whisky, gdy nie sugerujemy się marką i własnymi uprzedzeniami. Uczestnicy wspólnie będą starali się określić profile whisky i stworzyć ich notki smakowe. Na koniec wybiorą najlepszą whisky i poznają degustowane trunki.

Czytaj więcej

Wirtualny festiwal whisky

Na 4 kwietnia zapowiedziany jest wirtualny festiwal whisky – Lockdown Whisky Festival. Pomysłodawcą imprezy jest Scott Adamson, globalny ambasador destylarni Tomatin. W imprezie wezmą udział także ambasadorzy innych marek whisky: Adelphi, Arran, BenRiach, Cù Bòcan, GlenAllachie, Glencadam, Glen Moray, Kilkerran, Kilchoman, Paul John i Tomintoul. Imprezę będzie można śledzić na mediach społecznościowych #LockdownWhiskyFestival w godz. 14.-17.00. Będzie to okazja do dyskusji o whisky i jej obecnych problemach.